home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA
od 15 czerwca 2020
do odwołania:
poniedziałek 10.00-16.00
wtorek 11.00-18.00
środa 10.00-16.00
czwartek 11.00-18.00
piątek 10.00-16.00

Austriacki Przekładaniec
seria wykładów online

w ramach:
21. Wiosny Austriackiej
oraz
w cyklu Biblioteka z Klasą online

Przez cały okres trwania 21. Wiosny Austriackiej 'serwowany' będzie Austriacki przekładaniec. Pod tym kulinarnie brzmiącym tytułem serii spotkań prezentowane będą prelekcje o wybranych aspektach związanych z Austrią. Będą to kolejne warstwy austriackiego tortu, na które złożą się solidna podstawa z informacjami o tym kraju, kilka różnych warstw tematycznych, przekładanych pysznym kremem wymieszanym z ciekawostek i ... nie zabraknie oczywiście wisienki na torcie! Będzie to sporych rozmiarów przekładaniec złożonej historii, bogatej tradycji, zachwycających zabytków i zapierających dech widoków. Przedstawimy ogólne informacje o Austrii, jej położeniu, dziejach i aktualnej sytuacji. Nie będzie to jednak kompendium wiedzy o historii, systemie społeczno-politycznym i gospodarce, co raczej próba skupienia się na kilku wybranych informacjach i przełomowych wydarzeniach wraz z głównymi ich aktorami. Tytuły poszczególnych spotkań będą w części nawiązywać do słów hymnu narodowego Austrii. Serwowanym przekładańcem nie chcemy jednak zaspokoić całego głodu wiedzy o Austrii, co rozbudzić apetyt na jej zgłębianie. A pożywką do tego niech będą liczne książki i filmy o Austrii dostępne w zbiorach WBP w Opolu - Biblioteki Austriackiej mieszczącej się przy placu Piłsudskiego 5. Spotkania organizowane będą przez Facebook, natomiast w ramach cyklu "Biblioteka z Klasą online", skierowanym dla nauczycieli różnych typów szkół oraz ich uczniów, będzie je można zamawiać w dowolnym terminie. Zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową Biblioteki Austriackiej w Opolu www.ba.wbp.opole.pl lub prosimy o kontakt telefoniczny 77/ 47 47 085.

Zaplanowane tematy:

16 marca 2021
online
Austria - kraj w centrum globu? Ogólne informacje o Austrii (28 minut)

Biblioteka Austriacka w Opolu zaprasza na prelekcję Austria - kraj w centrum globu?, podczas której przedstawione zostaną nie tylko ogólne informacje o współczesnej Austrii lecz także zasygnalizowane przełomowe wydarzenia mające wpływ na ponad tysiącletnie dzieje Austrii. Zamierzeniem nie jest przedstawienie kompletnej wiedzy o historii, systemie społeczno-politycznym i gospodarce, co raczej skupienie się na wybranych informacjach i faktach wraz z głównymi ich aktorami. Jest to pierwszy z zaplanowanego cyklu Austriacki przekładaniec wykład przybliżający Austrię.

6 kwietnia 2021
online
Tyś ojczyzną wielkich synów (i córek)
- o znanych Austriaczkach i Austriakach

Sissi, Franciszek Józef czy też inny Habsburgowie, to postacie, które przychodzą nam do głowy gdy chcemy przypomnieć sobie znane postacie z Austrii. Austria to jednak nie tylko blask dawnej monarchii. Austria może się również poszczycić wybitnymi naukowcami, literatami, artystami, sportowcami oraz gwiazdami show biznesu. Wykład przedstawia subiektywny wybór znanych i zasłużonych Austriaków i Austriaczek.

22 kwietnia 2021
online

Kraju gór, kraju rzek
- o dziewięciu krajach związkowych, landach Austrii

maj 2021
online

Ukochany Wiedeń

czerwiec 2021
online

Kulinarna Austria

Zobacz pełny program 21. Wiosny Austriackiej

Program jest w trakcie ustalania. Będziemy go na bieżąco uzupełniać.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl