home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

CZYNNA :
poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

2017
Otwarcie wystawy
LESSING PRZEDSTAWIA LESSINGA
Wystawa fotografii Ericha Lessinga

9 stycznia 2017, godz. 13.00

Wystawa przedstawiała prace słynnego austriackiego fotoreportera Ericha Lessinga. Na otwarcie przybyli m.in. Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego, Andrzej Tombiński, Konsul Honorowy Austrii w Krakowie oraz Edward Wąsiewicz, Konsul Honorowy Austrii we Wrocławiu. Przy organizacji wystawy wspierali bibliotekę opolscy fotograficy: Jerzy Stemplewski udostępnił aparaty fotograficzne z swojej kolekcji a Roman Hlawacz wprowadził do wystawy przedstawiając sylwetkę i dorobek austriackiego fotoreportera.
Ekspozycja w Galerii WuBePe do 27 stycznia.

Podstrona poświęcona wystawie
Fotogaleria na Facebooku

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Der Buchstabenbaum Leo Lionni

19 stycznia 2017, godz. 09.00

Pierwszą lekturą klubu w nowych roku była książka bardzo popularnego autora książek dla dzieci Leo Lionni. Książka zachęca dzieci do czytania. Drzewo literkowe (tł. aut.) pokazuje poprzez prostą i inspirujacą historię, opowiedzianą słowem i obrazem, jak ważna jest umiejętnonść czytania.

Klubowicze wzorując się na książce sami układali z literek i wyrazów słowa i całe zdania po niemiecku.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Akcja promocji edukacji bibliotecznej
Biblioteka z klasą

6-10 lutego 2017

Jak co roku w lutym zaprosiliśmy grupy szkolne na tydzień promocji edukacji bibliotecznej. W 2017 roku zaproponowaliśmy następujące lekcje biblioteczne z naszej stałej oferty: wyklady Austria bliżej i Styria bliżej, warsztaty dla dzieci Moja pierwsza podróż do Niemiec i Przyjaciele oraz wykład o zwyczajach karnawałowych Karneval, Fastnacht, Fasching. Udział w spotkaniach był nieodpłatny.

Podstrona poświęcona akcji
Plakat akcji

17. WIOSNA AUSTRIACKA

marzec-maj 2017

W ramach 17-stej edycji festiwalu kultury austriackiej WIOSNA AUSTRIACKA odbyły się liczne imprezy kulturalne m.in. koncert austriackiego zespołu Trio Immersio, spotkanie autorskie z austriackim pisarzem Martinem Pollackiem, czy też konkurs wiedzy o Austrii AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY.

W 2017 roku WIOSNA AUSTRIACKA wyjątkowo trwała nie jak zwykle do początku maja, ale aż do połowy czerwca. W maju zaprosiliśmy dodatkowo na prezentację książki Wędrowne ptaki i na Kabaret Styryjski, zaś w czerwcu na wykład austriasckiego dyplomaty i historyka dr Jakuba Forst-Battaglii.

17. WIOSNA AUSTRIACKA zorganizowana została przez WBP w Opolu - Bibliotekę Austriacką pod patronatem honorowym: Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły, Ambasadora Republiki Austrii w Polsce dra Thomasa M. Buchsbauma i Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu dra Edwarda Wąsiewicza.

Wszystkie imprezy kulturalne zorganizowane w ramach 17. WIOSNY AUSTRIACKIEJ zostały w osobnych wpisach opisane.

Podstrona poświęcona 17. WIOŚNIE AUSTRIACKIEJ

XIX edycja
WOJEWÓDZKIEGO PRZEGLĄDU TEATRÓW OBCOJĘZYCZNYCH

pod hasłem W magicznym świecie baśni i bajek różnych narodów

3 marca 2017, godz. 9.00

Do konkursu zgłoszono 14 przedstawień przygotowanych przez 17 nauczycieli i ok. 100 uczniów. Na scenie zaprezentowano przedstawienia w trzech językach obcych: angielskim, niemieckim i hiszpańskim, których tematyka koncentrowała się wokół różnorodnych baśni i bajek. Pojawiły się zatem baśniowe scenerie, fantastyczne scenografie oraz mnóstwo bajecznych postaci. Część przedstawień stanowiły klasyczne interpretacje znanych bajek (jak np. Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Alicja w Krainie Czarów itp.), część z nich w nowej aranżacji, wykorzystującej inwencję własną nauczycieli i kreatywność uczniów. Były także sztuki autorskie napisane specjalnie na przegląd przez członków szkolnych grup teatralnych.

Przegląd został zorganizowany przez Publiczne Gimnazjum nr 1 w Opolu.

Przegląd odbył się w ramach 17. Wiosny Austriackiej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Ambasadora Republiki Austrii oraz Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu

Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem objęły ponadto po raz kolejny: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Opolski Teatr Lalki i Aktora.

Sprawozdanie z konkursu w PDF
Podstrona poświęcona przeglądowi
17. WIOSNA AUSTRIACKA

Wykład
STYRIA BLIŻEJ - o czym każdy uczestnik konkursu o Austrii powinien usłyszeć

7 marca 2017, godz. 10.00

Styria to jeden z dziewięciu landów, składających sie na Republikę Austrii. Jest ona regionem partnerskim naszego województwa. Na wykładzie można było się dowiedzieć to i owo o tym zielonym sercu Austrii. Wykład wygłosiła Monika Wójcik-Bednarz - kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu.

Wykład odbył się w ramach 17. Wiosny Austriackiej.

Podstrona poświęcona wykładowi
17. WIOSNA AUSTRIACKA

Wykład
AUSTRIA BLIŻEJ - o czym każdy uczestnik konkursu o Austrii powinien usłyszeć

9 marca 2017, godz. 10.00

Wykład przygotowujący do udziału w konkursie Austria - kraj i mieszkańcy wygłosiła Monika Wójcik-Bednarz - kierownik Biblioteki Austriackiej w Opolu. Podczas wykładu zostały przedstawione podstawowe informacje na temat historii, kultury i gospodarki Austrii. Nie zabrakło też ciekawostek i najważniejszych aktualnych wiadomości.

Wykład odbył się w ramach 17. Wiosny Austriackiej.

Podstrona poświęcona wykładowi
17. WIOSNA AUSTRIACKA

Spotkanie autorskie z
ALOISEM HOTSCHNIGIEM

15 marca 2017, godz. 12.00

Autor przyjechał do Polski na zaproszenie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie i wystąpił w Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Opolu. Spotkanie w Opolu w języku niemieckim poprowadziła Monika Wójcik-Bednarz. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Uniwersytetem Opolskim.

W ramach 17. Wiosny Austriackiej

Podstrona poświęcona spotkaniu
17. WIOSNA AUSTRIACKA

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Spotkanie autorskie z
AGNIESZKĄ TYSZKĄ 23 marca 2017, godz. 14.30

Autorka opowiedziała klubowiczom o swojej pracy, o czym pisze i jak jej własne dzieci są dla niej nieustannym źródłem inspiracji. Klubowicze pytali pisarkę m.in. o jej warsztat pracy, byli ciekawi, jak organizuje sobie pracę, kiedy (rano czy wieczorem) jej się najlepiej pisze. Pani Tyszka przygotowała dla klubowiczów także małą zabawę: rozdała kartki z "pozytywnymi wiadomościami", podany nagłówek uczestnicy spotkania mogli dowolnie w tekście artykułu rozwinąć. Klubowicze wykazali się pomysłowością i powstały bardzo ciekawe teksty.

Podstrona poświecona spotkaniu
Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

Otwarcie wystawy
KALIOPE Austria
Kobiety w społeczeństwie,kulturze i nauce

4 kwietnia 2017, godz. 11.30

Wystawa przedstawiała biografie austriackich arystokratek, artystek, dam prowadzących salony, aktorek, reżyserek, kompozytorek, śpiewaczek, uczonych, działaczek politycznych, aktywistek walczących o prawa kobiet, obejmując okres od początku XIX wieku po pierwsze dekady trzeciego tysiąclecia. Każda z nim musiała przekroczyć ustalone granice ich roli społecznej, a wątkiem spajającym całą ekspozycję była emancypacja kobiet.
Studentki II roku filologii germańskiej pod kierownictwem Agnieszki Klimas z Zakładu Historii Literatury i Kultury Niemiec XIX i XX wieku IFG zaprezentowały na otwarciu wystawy w czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu program liryczno-sceniczny pt. Kalliope trifft Lilith (Kaliope spotyka Lilith).

We współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie.
Ekspozycja do 12 maja 2017.

W ramach 17. WIOSNY AUSTRIACKIEJ

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona wystawie

XX konkurs "Austria - kraj i mieszkańcy"

I etap - 14 marca 2017, godz. 15.30

Biblioteka Austriacka w Opolu (uczestnicy indywidualni)
szkoły zgłoszene do konkursu

finał - 4 kwietnia 2017, godz. 12.00

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
czytelnia

Do walki o zdobycie głównej nagrody w konkursie wiedzy o Austrii, którą jest wycieczka do Wiednia, ufundowana przez Biuro Podróży Almatur w Opolu, stanęło piętnastu finalistów eliminacji szkolnych, które odbyły się w ponad 40 szkołach na terenie województwa opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i mazowieckiego, a w których udział wzięło w sumie 665 osób.

Uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania związane z historią, geografią i kulturą Austrii oraz aktualnymi wydarzeniami w tym kraju, rozpoznawali utwory muzyczne, postacie i obiekty na prezentowanych fotografiach, a także zaprezentowali krótką wypowiedź na wybrany przez siebie temat o Austrii.

Pytania przygotowały i konkurs prowadziły Monika Wójcik-Bednarz i Joanna Waleska z Biblioteki Austriackiej.

Wypowiedzi oceniła komisja, w której zasiedli przedstawiciele różnych środowisk :

Janusz Wróbel - wiceprezes Biura Podróży Almatur w Opolu, sponsora głównej nagrody, który pełnił rolę przewodniczącego komisji,
dr Małgorzata Jokiel z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego,
Dominika Gorgosz z Radia Doxa oraz
dr Magdalena Mączyńska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Laureatką XX konkursu Austria - kraj i mieszkańcy została Natalia Szkudlarek z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie, która bezbłędnie odpowiedziała na wszystkie pytania i w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Wiednia z biurem podróży Almatur w Opolu

Drugie miejsce zajęła Ewelina Szołdra z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie. Trzecie miejsce zajął Adam Trojok z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem. Obydwie osoby wygrały bon na kurs języka niemieckiego organizowanego przez Bibliotekę Austriacką.

Ponadto przyznano dwa wyróżnienia za najciekawsze prezentacje tematów o Austrii. Otrzymały je:Paulina Myślińska z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku za przedstawienie historii kolędy Cicha noc oraz Lucyna Sycz z Zespołu Szkół nr 5 we Wrocławiu za prezentacje o jodłowaniu.

Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy za udział w finale konkursu oraz nagrody rzeczowe.

W ramach 17. Wiosny Austriackiej

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Dowiedz się więcej o konkursie
Zdjęcia z finału konkursu na facebooku

Spotkanie autorskie z
MARTINEM POLLACKIEM
Promocja książki Topografia pamięci

6 kwietnia 2017, godz. 17.00

Autor przedstawił fragmenty ze zbioru Topografia pamięci, który Wydawnictwo Czarne opublikowało w 2016 roku w przekładzie Karoliny Niedenthal. Spotkanie w Opolu w języku polskim poprowadziła Monika Wójcik-Bednarz.

W ramach 17. Wiosny Austriackiej

Podstrona poświęcona spotkaniu
17. WIOSNA AUSTRIACKA
Zdjęcia z spotkania na facebooku
Nagranie z spotkania na kanale YouTube - fragmenty
Wywiad z Martinem Pollackiem na kanale YouTube

Degustacja win
Austria w kieliszku
VOGAR - Winoikieliszki.pl

4 maja 2017, godz. 17.00

Opolski importer austriackich win - firma Vogar zaprosiła na degustację win ze swojej oferty. Degustacja była imprezą towarzyszącą koncertowi zespołu TRIO IMMERSIO pt.Trzy wieki wielokulturowej tradycji muzycznej Wiednia .

Degustacja zorganizowana została w ramach 17. Wiosny Austriackiej.

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Strona poświęcona degustacji
Zdjęcia z koncertu oraz degustacji

Koncert zespołu
TRIO IMMERSIO
pt. Trzy wieki wielokulturowej tradycji muzycznej Wiednia

4 maja 2017, godz. 18.00

Koncert międzynarodowego zespołu z Wiednia (artystki pochodzą z Ukrainy, Polski i Gruzji) zorganizowany został przez WBP w Opolu - Bibliotekę Austriacką we współpracy z Filharmonią Opolską oraz Austriackim Forum Kultury w Warszawie.

Zespół Trio Immersio w składzie Vira Zhuk - skrzypce, Anna Maria Niemiec - wiolonczela i Miriam Vardzelashvili - fortepian, zaprezentował opolskiej publiczności między innymi utwory Brahmsa i Haydna.

Koncert zorganizowany został w ramach 17. Wiosny Austriackiej.

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Strona poświęcona koncertowi
Zdjęcia z koncertu oraz degustacji

Prezentacja książki
Michaela Rohera
WĘDROWNE PTAKI

9 maja 2017, godz. 10.00

Wydawnictwo Prószyński i spółka wydało w maju książkę Michaela Rohera Wędrowne ptaki (Zugvögel) w tłumaczeniu Krystyny Bratkowskiej. Znakomicie ilustrowana przez Rohera książka to opowieść o spotkaniu chłopca z grupą Obcych, o szukaniu porozumienia i wzajemnym poznawaniu się, o szacunku wobec odmienności i fascynacji nią oraz o potrzebie niesienia pomocy wędrownym ptakom. Ale i o tym, co nam dają. Ucząca tolerancji książka podejmuje aktualną problematykę migracji i stosunku do migrantów.
Na spotkaniu, dzieci z uwagą wysłuchały wzruszającej historii przyjaźni Paulinki i Łukasza, a także dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat pomocy osobom w potrzebie.

Spotkanie odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek, Dnia Europy i 17. Wiosny Austriackiej.

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona prezentacji

WIECZÓR STYRYJSKI
Kabaret o winie i polityce
przy styryjskim winie

25 maja 2017, godz. 19.00

Pochodzący z Styrii Ewald Dworak, austriacki kabareciarz, autor, karykaturzysta, a także pedagog i reżyser, który od wielu lat bawi nie tylko czytelników prześmiesznymi książkami satyrycznymi zaprezentował program kabaretowe O winie i o polityce przy styryjskim winie (w języku niemieckim). Satyry Dworaka przeplatane były występem flecistki, Karin Kleindienst oraz utworami muzyki styryjskiej, żywiołowo zagranymi i zaśpiewanymi przez mistrza akordeonu, Stefana Kerna.

Wieczór zgromadził liczną publiczność i wielu znaczących gości. Gości i organizatorów swoja obecnością zaszczycili: konsul Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Sabine Haake, konsul honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, reprezentujący województwo dolnośląskie i opolskie, Edward Wąsiewicz oraz konsul honorowy Rzeczpospolitej Polskiej w Styrii, Manfred Kainz. Obecni byli ponadto przedstawiciele środowiska naukowego, kultury oraz branży turystycznej i biznesu. Spotkanie było okazją do poznania osobliwości kulturowych, turystycznych i kulinarnych Styrii, prezentowanych przez trzy kolejne dni podczas targów turystycznych na opolskim rynku. Prezesi dwóch regionów turystycznych Hochsteiermark, Claudia Flatscher oraz Süd- & Weststeiermark, Guido Jaklitsch i Thomas Brandner przywieźli z sobą specjały kulinarne: dziczyznę, wędzone boczki, pasztety i pasty serwowane na olbrzymich dechach oraz wyśmienite wina z mającej ponad 300-letnią tradycję winnicy rodziny Straussów, spokrewnionych z kompozytorami walców i marszów. Ogromną wiedzą o serwowanych winach z obecnymi gośćmi dzielili się obecny nestor rodu, Karl Strauss oraz prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Styryjskich, Sabine Flieser-Just.

W ramach 17. Wiosny Austriackiej

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona spotkaniu
Zdjęcia na Facebooku

Wykład
MIĘDZY WIEDNIEM A GALICJĄ, AUSTRIĄ A POLSKĄ
Kalejdoskop stosunków kulturalnych od XVIII do XX wieku
JAKUB FORST-BATTAGLIA

1 czerwca 2017, godz. 17.00

Jakub Forst-Battaglia jest wnukiem wybitnego wiedeńskiego historyka, dyplomaty i krytyka literackiego profesora Ottona Forst de Bataglii (1889-1965). Słowo wstępne na temat rodu Forst-Battagliów wygłosił towarzyszący Forst-Battagli wrocławski germanista, dr Krzysztof Huszcza, badacz dziejów tego rodu.
Jakub Forst-Battaglia jest z wykształcenia historykiem, autorem m.in. prac z zakresu dziejów Galicji, mającego kilka wydań obszernego przewodnika po Polsce oraz ciekawej książki wydanej z okazji trzechsetnej rocznicy odsieczy wiedeńskiej książki Polnisches Wien [Polski Wiedeń]. Jako dyplomata bierze czynny udział w życiu politycznym Europy, uświetniając również imprezy poświęcone tematyce polskiej.
W spotkaniu uczestniczył Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, dr Edward Wąsiewicz. Dzięki wsparciu pana konsula gości poczęstowano winem z winnicy Straussów z Gamlitz.

W ramach 17. Wiosny Austriackiej

17. WIOSNA AUSTRIACKA
Podstrona poświęcona wykladowi
Zdjęcia na Facebooku

Warsztaty dla dzieci
MAŁE JA-TO-JA
z książką
DAS KLEINE ICH-BIN-ICH Miry Lobe

29 maja 2017, godz. 10.00

Warsztaty poświęcone były znanej książce austriackiej Astrid Lindgren Miry Lobe. Das kleine Ich-bin-ich (pol. tł. Małe ja-to-ja) opowiada o małym stworzonku, które wędruje po świecie w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytanie: Kim jestem? Na swej drodze spotyka żabę, konia, krowę, ryby, hipopotama, ale rozmowy i zabawy z nimi niczego nie wyjaśniają...
Dzieci podzieliły sie swoimi własnymi doświadczeniami z chęcią bycia częścią grupy i podzieliły się swoimi reflekcjami na ten temat.

Podstrona pświęcona warsztatom

Wakacyjne poranki z niemieckim

10-14 lipca oraz 21-25 sierpnia 2017

Siódma edycja Wakacyjnych poranków z niemieckim cieszyła się, jak wszystkie poprzedne edycje, dużym zainteresowaniem. Jak w poprzednich latach zorganizowano dwa cykle składające się z 5 spotkań po 45 minut. Lipcowe spotkania Niemiecki od podstaw (10.-14.07.) przeznaczone były dla osób, które nigdy nie uczyły się języka niemieckiego, natomiast odbywające się w sierpniu spotkania Niemiecki w podróży (21-25.08.) przygotowane zostały z myślą o wszystkim, którzy chcieli powtórzyć i sprawdzić zdobytą wiedzę, potrzebną do wyjazdów za granicę.

Wakacyjne poranki z niemieckim - aktualna oferta

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW w Bibliotece Austriackiej
25-26 września 2017

Od 2009 roku Biblioteka Austriacka organizuje w ramach Europejskiego Dnia Języków liczne zajęcia i warsztaty związane z nauką języka niemieckiego. W 2017 roku w programie obchodów Europejskiego Dnia Języków biblioteka zaoferowała wykłady o Austrii i Niemczech, warsztaty literackie dla dzieci, zaś dla wszystkich chętnych do nauki języka niemieckiego testy i rozmowy kwalifikacyjne na kursy niemieckiego oraz loterię z 3 bonami na kurs językowy w bibliotece o łącznej wartości 900 zł.

Zobacz plakat
podstrona Europejskiego Dnia Języków w 2017 roku
Europejski Dzień Języków - aktualna edycja

Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci
Sisi - erzählt für Kinder Nory Rath-Hodann i Anemone Kloos

13 października 2017, godz. 14.30

Spotkanie poświęcone było książce dla młodzieży opowiadającym o słynnej austriackiej cesarzowej Elżbiecie, zwanej Sisi. Klubowiczom spodobała się nowoczesna forma graficzna (m.in. piękne ilustracje) publikacji oraz przedstawione w tekście liczne ciekawostki z życie codziennego monarchów, takie jak np. jakie sporty cesarzowa uprawiała, jak dbała o swoją urodę i co przedstawiał tatuaż na jej ramieniu.

Podstrona Niemieckojęzycznego DKK

2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: biblioteka-austriacka.opole@wbp.opole.pl
opole@oesterreich-bibliotheken.at