home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-16.00

Rozstrzygnięcie XXIII ogólnopolskiego konkursu AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY

Przedstawiamy wyniki finału XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu Austria – kraj i mieszkańcy zorganizowanego 29.09.2020 w ramach 20 Wiosny Austriackiej jesienią.

Do półfinału konkursu Austria – kraj i mieszkańcy przystąpiło 18 osób z 25 zakwalifikowanych uczestników I etapu konkursu. I etap konkursu przeprowadzono w dniu 03.03.2020. Wzięło w nim 601 osób z 53 szkół różnych typów z terenu 7 województw. Zaplanowany pierwotnie na 7.04. w ramach 20. Wiosny Austriackiej półfinał i finał konkursu został przesunięty ze względu na sytuację pandemiczną.

W półfinale uczestnicy mieli za zadanie rozwiązanie testu wielokrotnego wyboru składającego się z 30 pytań. Do finału zakwalifikowało się 11 osób, które uzyskały przynajmniej 16 punktów na 30 możliwych. Finaliści najpierw odpowiedzeli ustnie na 4 pytania z wylosowanego zestawu pytań oraz zaprezentowali wybraną przez siebie postać związaną z Austrią.

Zadania konkursowe przygotowały i poprowadziły Monikę Wójcik-Bednarz, Joannę Waleska i Sylwia Pietruszka, a wypowiedzi oceniła komisja w składzie : Violetta Łabędzka – zastępca dyrektora Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu (przewodnicząca komisji), dr Małgorzata Jokiel z Germanistyki Uniwersytetu Opolskiego, Daria Ogon, przedstawicielka Biura Podróży Almatur Opole, sponsora głównej nagrody konkursu oraz dr Edward Wąsiewicz, Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, który ufundował nagrody dla laureatów 2 i 3 miejsca w konkursie.

LAUREATEM XXIII edycji ogólnopolskiego konkursu Austria – kraj i mieszkańcy został BARTOSZ FOPKE, uczeń Zespół Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu, zdobywając w nagrodę – wycieczkę weekendową do Wiednia ufundowaną przez Biuro Podróży Almatur w Opolu.

2 miejsce zajął MAREK GOŁBA, uczeń Zespółu Szkół DGiL w Jarosławiu, natomiast 3 miejsce zajęła NATALIA DYCZYŃSKA, uczennica Zespółu Szkół Rolniczych im. Tadeusza Kościuszki w Namysłowie. Obydwie osoby otrzymały nagrodę w postaci tabletu ufundowanego przez Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu, dr Edwarda Wąsiewicza.

Komisja przyznała także trzy wyróżnienia za najciekawszą prezentację o Austrii, którą otrzymały: Paulina Rabczak z IX LO w Rzeszowie (Hedy Lamrr), Agnieszka Dudek z PLO nr 9 w Opolu (Gustav Klimt) oraz Zuzanna Maziarz z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie (Ingeborg Bachmann).

Laureatom gratulujemy! Wszyscy finaliści i półfinaliści otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe (książki i drobne upominki ufundowane przez Almatur Opole)

Organizator: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu - Biblioteka Austriacka, pl. Piłsudskiego 5, 45-706 Opole Tel. 77 47 47 085, e-mail:ba@wbp.opole.pl

Spotkanie realizowane było w ramach projektu "Patchwork językowo-kulturowy", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

UWAGA!

Informujemy, że odwołany w kwietniu półfinał i finał XXIII ogólnopolskiego konkursu wiedzy Austria – kraj i mieszkańcy planujemy zorganizować w dniu 29 września 2020 r.
Prosimy osoby, które zakwalifikowały się do dalszego etapu o zarezerwowanie sobie tego terminu. W razie pytań prosimy o kontakt. Życzymy dużo zdrowia i zasłużonego odpoczynku w wakacje.
Sponsor Konkursu o Austrii: Biuro Podróży Almatur Opole
Wsparcie : Edward Wąsiewicz - Konsul Honorowy Austrii we Wrocławiu

XXIII ogólnopolski konkurs
"AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY"

Zapisy do 28 lutego 2020

I etap - 3 marca 2020 (wtorek), godz. 15.30
WBP Biblioteka Austriacka w Opolu,
pl. Piłsudskiego 5

Półfinał i finał - 29 września 2020
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu,
ul. Piastowska 20

Biblioteka Austriacka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu ogłasza XXIII ogólnopolski konkurs wiedzy Austria - kraj i mieszkańcy, którego celem jest zachęcenie do poszerzania szeroko rozumianej wiedzy o historii, geografii i kulturze Austrii.

Konkurs obejmować będzie zakres wiedzy z historii, geografii, nauki, kultury, życia społecznego i politycznego Austrii, a pytania formułowane będą w języku polskim.

Aby dobrze przygotować się do konkursu warto śledzić aktualne wiadomości z Austrii, zarówno te polityczne jaki i kulturalne. Aby ułatwić uczestnikom konkursu dotarcie do tych wiadomości, postanowiliśmy w tym roku wiadomości mogące się pojawić w pytaniach konkursowych publikować na facebookowej stronie konkursu. Wszystkich zainteresowanych konkursem zapraszamy więc do kliknięcia "wezmę udział" lub "jestem zainteresowany", wtedy żadne info nie umknie.
Link do wydarzenia na facebokowych fanpage'u https://www.facebook.com/events/518991938745695/permalink/519973081980914/

Konkurs ma charakter ogólnopolski, a główną nagrodą jest weekendowa wycieczka do Wiednia ufundowana przez Biuro Podróży Almatur w Opolu. Dla zdobywców 2 i 3 miejsca przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe dzięki wsparciu Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu.

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie chętne osoby, bez ograniczeń wiekowych, z wyjątkiem laureatów wcześniejszych edycji. Zalecany jest udział osób od 13 roku życia. Pierwszy etap konkursu, eliminacje szkolne, odbędzie się 3 marca 2020 r. (wtorek), natomiast półfinał i ścisły finał dla najlepszych uczestników eliminacji zaplanowano na początek kwietnia 2020.

Cieszący się coraz większym zainteresowaniem konkurs o Austrii organizowany jest w ramach 20. Wiosny Austriackiej. Zapisy via e-mail proszę kierować do 28 lutego 2020 r. na adres: ba@wbp.opole.pl

Przyjęcie nadesłanego zgłoszenia potwierdzone zostanie mailowo do dwóch dni roboczych. W przypadku nieotrzymania potwierdzenia prosimy o kontakt telefoniczny: 77 47 47 085.

Zapraszamy do udziału i razie wątpliwości prosimy o kontakt. Patronat i wsparcie konkursu:
dr Edward Wąsiewicz, Konsul Republiki Austrii we Wrocławiu

Sponsor:
Biuro Podróży Almatur w Opolu

Spotkanie realizowane było w ramach projektu "Patchwork językowo-kulturowy", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

NASZ SPONSOR:

Sprawdź swoją wiedzę o Austrii: test wiedzy o Austrii

Zobacz pełny program 20. Wiosny Austriackiej

Organizator przygotował w tym roku wiele wydarzeń przybliżających mieszkańcom Opolszczyzny kulturę austriacką. I także tym razem będzie dla każdego coś ciekawego.
Zachęcamy do zapoznania sie z programem.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl