home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

CZYNNA :
poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Roztrzygnięcie finału jubileuszowego XX konkursu AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY

Do walki o zdobycie głównej nagrody w XX konkursie wiedzy Austria - kraj i mieszkańcy, którą jest wycieczka do Wiednia, ufundowana przez Biuro Podróży Almatur w Opolu, stanęło 4 kwietnia 2017 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu piętnastu finalistów eliminacji szkolnych, które odbyły się w ponad 40 szkołach na terenie województwa opolskiego, śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i mazowieckiego, a w których udział wzięło w sumie 665 osób.

Uczestnicy odpowiadali na wylosowane pytania związane z historią, geografią i kulturą Austrii oraz aktualnymi wydarzeniami w tym kraju, rozpoznawali utwory muzyczne, postacie i obiekty na prezentowanych fotografiach, a także zaprezentowali krótką wypowiedź na wybrany przez siebie temat o Austrii.

Pytania przygotowały i konkurs prowadziły Monika Wójcik-Bednarz i Joanna Waleska z Biblioteki Austriackiej.

Wypowiedzi oceniła komisja, w której zasiedli przedstawiciele różnych środowisk :

Janusz Wróbel - wiceprezes Biura Podróży Almatur w Opolu, sponsora głównej nagrody, który pełnił rolę przewodniczącego komisji,
dr Małgorzata Jokiel z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Opolskiego,
Dominika Gorgosz z Radia Doxa oraz
dr Magdalena Mączyńska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Laureatką XX konkursu Austria - kraj i mieszkańcy została :

Natalia Szkudlarek z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie, która bezbłędnie odpowiedziała na wszystkie pytania i w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Wiednia z biurem podróży Almatur w Opolu

2 miejsce zajęła Ewelina Szołdra z Zespołu Szkół Rolniczych w Namysłowie

3 miejsce zajął Adam Trojok z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zawadzkiem

Obydwie osoby wygrały bon na kurs języka niemieckiego organizowanego przez Bibliotekę Austriacką.

Ponadto przyznano dwa wyróżnienia za najciekawsze prezentacje tematów o Austrii. Otrzymały je: Paulina Myślińska z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku za przedstawienie historii kolędy Cicha noc oraz Lucyna Sycz z Zespołu Szkół nr 5 we Wrocławiu za prezentacje o jodłowaniu.

Wszyscy finaliści otrzymali dyplomy za udział w finale konkursu oraz nagrody rzeczowe.

Konkurs Austria - kraj i mieszkańcy organizowany jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczna w Opolu - Bibliotekę Austriacką od 1998 r. Tegoroczna impreza odbyła się w ramach 17. Wiosny Austriackiej organizowanej pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Ambasadora Republiki Austrii i Konsula Honorowego Austrii we Wrocławiu.XX konkurs "AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY"
Zapisy do 10 marca 2017

I etap - 14 marca (wtorek), godz. 15.30
WBP Biblioteka Austriacka w Opolu,
pl. Piłsudskiego 5

finał - 4 kwietnia (wtorek), godz. 12.00
WBP w Opolu, ul. Piastowska 18
(I piętro, czytelnia)

Biblioteka Austriacka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu ogłasza kolejny konkurs wiedzy Austria - kraj i mieszkańcy, w którym główną nagrodą jest weekendowa wycieczka do Wiednia.

Konkurs obejmować będzie wiedzę z historii, geografii, nauki, kultury, życia społecznego i politycznego Austrii, a pytania formułowane będą w języku polskim.

Sponsorem nagród jest Biuro Podróży Almatur w Opolu.

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie chętne osoby, bez ograniczeń wiekowych, z wyjątkiem laureatów wcześniejszych edycji. Pierwszy etap konkursu odbędzie się 14 marca 2017 r., natomiast finał dla najlepszych uczestników zaplanowano na 4 kwietnia 2017. Konkurs o Austrii organizowany jest w ramach Wiosny Austriackiej już po raz dwudziesty i w ubiegłych latach cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Zapisy via e-mail proszę kierować WYŁĄCZNIE pod adres biblioteka-austriacka.opole@wbp.opole.pl.

Regulamin

1. Konkurs obejmować będzie wiedzę z historii, geografii, nauki, kultury, życia społecznego i politycznego Austrii. Konkurs przeprowadzony zostanie w języku polskim.

2. Konkurs odbędzie się w 2 etapach:

I etap - test wyboru - 14.03.2017 (wtorek) o godz. 15.30 w Bibliotece Austriackiej w Opolu pl. Piłsudskiego 5 dla uczestników indywidualnych.

Dla grup szkolnych konkurs odbędzie się tego samego dnia w szkole pod opieką nauczyciela zgłaszającego grupę, odpowiadającego za organizację konkursu i terminowe dostarczenie do biblioteki arkuszy odpowiedzi do sprawdzenia. Szczegóły organizacyjne zostaną podane przy zgłoszeniu uczestników.

II etap - finał - 04.04.2017 (wtorek) o godz. 12.00 dla około 10 zdobywców największej liczby punktów w I etapie.

Finał polegać będzie na prezentacji (maksymalnie 3-minutowej) wypowiedzi związanej z Austrią np. o wybranej postaci, miejscowości, ciekawostce czy fakcie z historii. Temat należy zgłosić organizatorowi do 03.04. oraz uzyskać jego akceptację. Druga część konkursu polegać będzie na odpowiedzi ustnej na wylosowany zestaw, składający się z 3 pytań. Pytania i odpowiedzi formułowane będą w języku polskim. Wypowiedzi oceniać będzie jury.

3. Uczestnikami konkursu mogą być wszystkie osoby, z wyjątkiem laureatów wcześniejszych edycji konkursu.

4. Biblioteka Austriacka oferuje wykład o Austrii połączony z projekcją filmów o Austrii (wymagane jest zgłoszenie udziału) oraz literaturę do konkursu - do wykorzystania zarówno na lekcjach, jak i w samokształceniu.

5. Nagrodą w konkursie jest wycieczka do Wiednia ufundowana przez Biuro Podróży ALMATUR. Wszyscy uczestnicy finału otrzymają ponadto nagrody rzeczowe i dyplomy.

6. Zgłoszenia do 10 marca 2017 r. w Bibliotece Austriackiej osobiście, via e-mail lub telefonicznie.

NASZ SPONSOR:

Sprawdź swoją wiedzę o Austrii: test wiedzy o Austrii

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl
opole@oesterreich-bibliotheken.at