home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

CZYNNA :
poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Biblioteka z klasą

edukacja biblioteczna
w Bibliotece Austriackiej

aktualna oferta - dokument PDF

BIBLIOTEKA Z KLASĄ to oferta Biblioteki Austriackiej w Opolu skierowana do nauczycieli języka niemieckiego i uczniów różnych typów szkół. Biblioteka proponuje atrakcyjne połączenie nauki z zabawą poprzez wykłady multimedialne, warsztaty czy też projekcje filmów edukacyjnym.
Oferowane prelekcje uzupełniają wiedzę szkolną uczniów o realioznawstwie krajów niemieckojęzycznych, uczą wyszukiwania informacji w katalogu i księgozbiorze.

Grupy zorganizowane (od 10 do 25 osób) zapraszamy na spotkania w ramach edukacji bibliotecznej w dowolnym terminie już od godz. 8.30. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie przez uczestników ważnej karty bibliotecznej. W dniu spotkania istnieje możliwość zapisania się lub przedłużenia ważności karty za symboliczną opłatą 2 zł.

Zgłoszenia:
tel. 77 47 47 085.
e-mail: biblioteka-austriacka.opole@wbp.opole.pl

Aktualna oferta lekcji bibliotecznych:

O krajach

Zwyczaje

Kultura & język

POCZTA DLA HERMANNA Toma Percivala warsztaty literackie dla dzieci

Miś Hermann i Szop Pracz Henry są najlepszymi przyjaciółmi. Henry musi się jednak wyprowadzić. Przyjaciele nie chcą tracić z sobą kontaktu i postanowili pisać do siebie listy.
Ciekawe przygody i nowi przyjaciele Henriego zachęcają Hermanna do wyprawy w poszukiwaniu przygód mimo zbliżającej się zimy.

Książka Poczta dla Hermanna angielskiego pisarza Toma Percivala jest piękną opowieścią o prawdziwej przyjaźni, która przetrwa mimo dzielącej ją odległości.

Podczas spotkania dzieci posłuchają opowieści w języku niemieckim i polskim oglądając piękne ilustracje książki.

DIE FREUNDE / PRZYJACIELE
- Helme Heine

Warsztaty literacko-językowe dla dzieci
Głośne czytanie

Spotkanie dla dzieci w wieku 5 - 8 lat.
Czas trwania : 30-50 minut.

Czytana jest książka w języku polskim
i niemieckim. Spotkanie może być uzupełnione o projekcję fragmentów filmu i wykonanie prac rysunkowych do książki.


Książka dla dzieci Die Freunde(Przyjaciele) opowiada zabawne przygody trójki przyjaciół: Franciszka Koguta, Johnny'ego Myszora i grubego Waldemara. Autor książki, Helme Heine jest niemieckim pisarzem książek dla dzieci oraz ilustratorem.
DER WOLF IM NACHTHEMD
/ WILK W NOCNEJ KOSZULI
- Mario Ramos

Warsztaty literacko-językowe dla dzieci
Głośne czytanie

Spotkanie dla dzieci w wieku 5 - 10 lat.
Czas trwania : 30-50 minut.

W piękny słoneczny dzień wilk spotyka w lesie Czerwonego Kapturka.... Bajka braci Grimm jest nam wszystkim doskonale znana. Ale co stanie się, jeśli zmienimy ją co nieco.


Co stanie się, jeśli wilk nie zastanie babci w chatce? Co stanie się, jeśli wpadnie na pomysł założenia koszuli nocnej babci, ale zamiast czekać w łóżku na Czerwonego Kapturka, będzie zmuszony przejść przez las w piżamie?
Belgijski autor i ilustrator Mario Ramos (1958-2012) w przezabawny sposób opowiada swoją wersję Czerwonego Kapturka.
Na zajęciach dzieci poznają losy wilka w nocnej koszuli i też same będą mogły stworzyć własną wersję klasycznej bajki.
Moja pierwsza podróż po Austrii
warsztaty literackie dla dzieci z książką
Das große Österreich-Wimmelbuch
Sabine Wiemers & Saskia Hula

Autokar pełny spragnionych wrażeń ludzi wybiera się na podróż po Austrii. Czegóż oni nie zobaczą : wioskę w Burgenlandzie, centrum Wiednia, twierdzę w Styrii, zwierzęta żyjące w Alpach Górnej Austrii i winnice wzdłuż Dunaju w Dolnej Austrii.

Na warsztatach z książką Das große Österreich-Wimmelbuch dzieci poznają pasażerów autokaru i razem z nimi wybiorą się w podróż po całej Austrii poznając przy tym nowe miejsca i ludzi, ich tradycje i styl życia oraz znane osoby i wydarzenia historyczne.

NIEMCY BLIŻEJ

Mimo, że Niemcy i Polacy żyją niedaleko siebie, wiedzę o sobie opierają najczęściej na stereotypach. Z jednej strony ciąży przeszłość historyczna, z drugiej natomiast obraz bogatego Niemca jeżdżącego mercedesem, pijącego piwo na Oktoberfest i cieszącego się z sukcesów drużyn piłkarskich.
STYRIA BLIŻEJ
wykład multimedialny

Styria, położona na pograniczu austriacko-słoweńskim, mimo że jest od wielu lat regionem partnerskim województwa opolskiego, a w tym roku w dniach 30 kwietnia i 1 maja odbywać się będą Dni Styrii w Województwie Opolskim, nie jest zbyt dobrze znana mieszkańcom Opolszczyzny. Zmienić to zamierza Biblioteka Austriacka w Opolu, która przygotowała specjalny wykład poświęcony tej zielonej krainie.

Kolor zielony nawiązuje nie tylko do dominacji terenów leśnych, które zajmują około 60 % powierzchni landu, ale i do sadów jabłoni, winnic i pól uprawnych, na których rosną dynie, przetwarzane później na czarne złoto Styrii czyli olej tłoczony z ich pestek. Natomiast po łąkach w Piber brykają młode Lipicany, które następnie przewożone są do Wiednia do Hiszpańskiej Szkoły Jazdy Konnej.

Drugim kolorem dominującym w Styrii jest - biały. W miejscowościach alpejskich, jak Schladming, można uprawiać sporty zimowe, a także oglądać zawody narciarskie i kolarskie. Natomiast w Altaussee zwiedzić można kopalnię soli. Od czasów rzymskich Styria nazywana jest żelazna prowincją, ponieważ wydobywano tam rudę żelaza. Kontrowersyjna styryjska piramida jest obecnie największą odkrywkową kopalnią rudy w Europie i ciekawostką turystyczną, którą można zwiedzać z olbrzymiej ciężarówki Hauly.

Najbardziej znanym miastem Styrii jest oczywiście jej stolica - Graz z przepiękną starówką, wpisaną na Listę Dziedzictwa UNESCO oraz wieżą zegarową, na której czas upływa inaczej. Podczas wykładu przybliżone zostaną także inne, ciekawe ze względu na ich walory naturalne, kulturalne i architektoniczne miejsca oraz osobistości związane z tym regionem. Omówione zostaną także osobliwości i przysmaki kulinarne Styrii.

OD ŚRODY POPIELCOWEJ DO PONIEDZIAŁKU WIELKANOCNEGO
zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych

Czy wiesz, że nie tylko zajączek przynosi dzieciom prezenty na Wielkanoc? Czy chcesz dowiedzieć się, jakie znaczenie miały ogień i woda, dlaczego "dzwony odleciały do Rzymu"? Chcesz poznać wiele innych ciekawostek związanych ze zwyczajami wielkanocnymi, a także nauczyć się wyszukiwania ciekawych informacji na ten temat.


W okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy w Bibliotece Austriackiej można wziąć udział w lekcji tematycznej związanej ze zwyczajami i obrzędami wielkopostnymi i wielkanocnymi w krajach niemieckojęzycznych.

Spotkanie w ramach edukacji bibliotecznej składa się z:
- prezentacji multimedialnej wprowadzającej do tematyki zwyczajów (opisy prezentowane będą w języku niemieckim z polskim komentarzem),
- ćwiczenia sprawdzającego poznane zwyczaje i słownictwo,
- sporządzeniu opisu bibliograficznego do wyszukanej informacji

BARDZO GŁODNA GĄSIENICA Erica Carle
warsztaty literackie dla młodszych dzieci

W programie:
czytanie tekstu w języku polskim i niemieckim, piosenka o gąsienicy , film i prace plastyczne.

BARDZO GŁODNA GĄSIENICA to najbardziej znana książka Erica Carle dla najmłodszych.

Przetłumaczona na 47 języków i sprzedana w 29 milionach egzemplarzy, od lat na całym świecie chętnie czytana jest dzieciom i przez dzieci.

Żarłoczna, zielona gąsienica przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kąsków. Z gąsienicą można się nauczyć wielu rzeczy - liczb, dni tygodnia, nazw owoców.

Amerykanin, ERIC CARLE ur. w 1929 r. jako syn emigrantów z Niemiec, to dziś instytucja: malarz, ilustrator, twórca muzeum ilustracji książki dziecięcej. Na jego książeczkach wychowały się całe pokolenia. Rozpoznawalne na całym świecie, charakterystyczne ilustracje, wykonane techniką kolaż, stały się jedyną w swoim rodzaju marką, za którą kryją się wysokie wartości artystyczne, dobra zabawa i edukacja.

POST FÜR DEN TIGER / POCZTA DLA TYGRYSKA
Janoscha

Warsztaty literacko-językowe dla dzieci
Głośne czytanie

Spotkanie dla dzieci w wieku 5 - 10 lat.
Czas trwania : 30-50 minut.

Poczta dla Tygryska to pierwsza z cyklu opowieść o Misiu, Tygrysku i tygryskowej Kaczce. Nasi bohaterowie, żyją sobie w domku nad rzeczką, bardzo lubią przebywać z sobą nawzajem i gdy tylko oddalają się od siebie tęsknią.

Ukojeniem mają być listy które wzajemnie do siebie piszą. Ale jak się okazuje to nie takie proste.

Książka czytana jest w języku polskim, a następnie dzieci zobaczą ją w języku niemieckim w formie kina obrazkowego. Spotkanie może być uzupełnione o gry memory i wykonanie kartki pocztowej do przyjaciela.

NIEMIECKI Z GRIMMEM
warsztaty literacko-językowe dla najmłodszych

Jaś i Małgosia, Roszpunka czy też Śpiąca królewna. Bajek braci Grimm, które znamy i kochamy jest bardzo dużo. Na warsztatach przypomnimy sobie znane nam bajki i poznamy nowe, takie jak na przykład Tetelitury (niem. Rumpelstilzchen). Przy okazji poznamy nowe słówka i zwroty po niemiecku.
Szczegółowe punkty programu:
1. Słów kilka o braciach Grimm
2. Quiz bajkowy (rozpoznawanie bajek, ich tytuły po niemiecku)
3. Czytanie wybranej bajki po niemiecku (uproszczone wersje językywe).
Do wyboru:
Hänsel und Gretel
Dornröschen
Rumpelstilzchen
Rapunzel

4. Bajkowe memory - powtórzenie poznanego słownictwa
5. Malowanie postaci z bajek (opcjonalnie)

Kredki do malowania i inne materiały zostaną udostępnione na miejscu

Moja pierwsza podróż po Niemczech

Książka Mit Felix auf großer Deutschlandreise Annette Langen opowiada o podróży pluszowego zajączka Felixa po Niemczech. Na warsztatach dzieci śledzą przygody zajączka, odkrywają razem z nim ciekawe miejsca i zaskakujące skarby. Podróż zaczyna się na wyspie Sylt w północnych Niemczech i prowadzi na południe przez takie miasta jak Hamburg, Berlin i Monachium, a następnie poprzez Schwarzwald i Zagłębie Ruhry do Münsteru - rodzimego miasta Felixa.

Mit Felix auf großer Deutschlandreise to książka z serii o pluszowym zajączku Felixie napisanych przez Annette Langen. Przygody zajączka ilustruje Constanza Droop. Felix bardzo lubi podróżować. Zwiedzając świat przeżywa dużo przygód i dzieli sie z nimi z swoją przyjaciółką Sophie pisząc do niej listy. Pierwsza książka o Felixie ukazała się w 1994 roku a po dzień dzisiejszy powstało ich już 20. Przygody Felixa przetłumaczono na 29 języków i sprzedano w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy.


Piszemy LISTY
warsztaty z książką Annette Langen
Neue Briefe von Felix

Mała Sophie ma ulubionego pluszowego zajączka Felixa, który jest jej najlepszym przyjacielem. Felix bardzo lubi podróżować. Zwiedzając świat przeżywa dużo przygód i dzieli sie z nimi z swoją przyjaciółką Sophie pisząc do niej listy.

Neue Briefe von Felix to druga z serii książek o pluszowym zajączku napisanych przez Annette Langen. Przygody zajączka ilustruje Constanza
Droop. Pierwsza książka o Felixie ukazała się w 1994 roku a po dzień dzisiejszy powstało ich już 20. Przygody Felixa przetłumaczono na 29 języków i sprzedano w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy.

Neue Briefe von Felix opowiada o podrózy Felixa w przeszłość. Zajączek wysyła Sophie listy ze średniowiecza, z czasów Wikingów, Indian, starożytnej Grecji, Dalekiego Wschodu i epoki kamienia.

W programie warsztatów:

- kilka słów o autorce i bohaterze
- o książce
- kino obrazkowe (Bilderbuchkino)
- malujemy pocztówkę dla Felixa

Kredki do malowania i inne materiały zostaną udostępnione na miejscu.

SZWAJCARIA bliżej

Szwajcaria kojarzy nam się często z alpejską idyllą, bydłem pasącym się na górskich halach, produkcją sera i czekolady no i oczywiście bankami. Ale co naprawdę o niej wiemy i co warto o niej wiedzieć.

Biblioteka Austriacka zaprasza na wykład multimedialny pt. Szwajcaria bliżej , który w prosty i przystępny sposób prezentuje tą alpejską republikę i odpowie na takie pytania jak:

Czemu bohaterem narodowym Szwajcarii jest mężczyzna, który trafił kuszą w jabłko?, Czemu papieża chroni Gwardia Szwajcarska? - no i oczywiście Gdzie możemy spotkać Heidi?
ADWENT I BOŻE NARODZENIE
w krajach niemieckojęzycznych

Co to jest kalendarz adwentowy? Kto przynosi dzieciom prezenty? Co można znaleźć na świątecznym stole w Niemczech? Skąd pochodzi najsłynniejsza kolęda?
Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można podczas barwnego i dźwięcznego wykładu przygotowanego przez Bibliotekę Austriacką w Opolu.
SOUND OF GERMANY
gwiazdy i trendy niemieckiej sceny muzyczne

Prezentacja multimedialna o współczesniej niemieckiej scenie muzycznej. Od muzyki klasycznej poprzez pop, rock aż po "Volksmusik". Licznie przykłady przybliżą publiczności aktualne nurty i znane osobistości: muzyków jak i producentów oraz kuratorów.
GERMAN FOR BEGINNERS
wykorzystanie angielskiego w nauce niemieckiego

Języki angielski i niemiecki są do siebie zarówno w gramatyce jak i w słownictwie podobne. Dlaczego tak jest i jak wykorzystać ten fakt w nauce języka niemieckiego można dowiedzieć się w tej prezentacji.
AUSTRIA BLIŻEJ
(Österreich - eine Annäherung)

Interaktywna i multimedialna prelekcja w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawia najważniejsze wydarzenia historyczne, informacje o miastach i regionach Austrii oraz kulturze i osobliwościach tego alpejskiego kraju. Uczestnicy prelekcji wyszukają i zanotują odpowiedzi do quizu oraz obejrzą film o Austrii utrwalający przedstawiane informacje.
Prelekcja uzupełnia wiedzę uczniów o realioznawstwie Austrii oraz przygotowuje do udziału w konkursie Austria - kraj i mieszkańcy.

HUNDERTWASSER

Friedensreich Hundertwasser zwany lekarzem architektury, to słynny austriacki malarz, grafik, rzeźbiarz, performer, wybitny aktywista ochrony środowiska, znany przede wszystkim z realizacji budowlanych. Styl jego charakteryzuje unikanie regularności, symetrii i prostych linii. Do swoich budowli wprowadzał zieleń. Stosował odważne zestawienia kolorów. Bardzo często urozmaicał projekty charakterystycznymi unikatowymi w formie i kolorystyce kolumnami.
Sylwetka i twórczość Hundertwassera jest w większości nowoczesnych podręczników do nauki języka niemieckiego dla szkół. Dla grup przygotowano prezentację multimedialną oraz quiz o życiu i twórczości Hundertwassera.

FILMY ANIMOWANE DLA MAŁYCH DZIECI

Janosch Oh, wie schön ist Panama, Post für den Tiger
Janosch, właściwie Horst Eckert ur. 11 marca 1931 w Zabrzu na Górnym Śląsku pisarz niemieckojęzyczny, autor literatury dziecięcej. Janosch jest autorem popularnych na całym świecie książeczek dla dzieci. Książeczką, która dała początek całemu cyklowi pozycji dla dzieci, była Ach, jak cudowna jest Panama (niem.Oh, wie scho en ist Panama). Bohaterami cyklu są Miś i Tygrysek. Cykl obejmuje ponad 120 pozycji, które przetłumaczono na ponad 30 języków, a szereg z nich wydano też w języku polski m. Autor jest uzdolnionym grafikiem, sam ilustruje swoje opowiadania, a stworzone przez niego wizerunk i wykorzystano przy tworzeniu filmów animowanych oraz ozdabianiu ubrań dla dzieci.
Heine Ein fall für Freunde
Helme Heine urodził się w 1941 r.w Berlinie, studiował m.in. sztukę, a od 1976 r. pisze i ilustruje bajki dla dzieci. Większość z nich opowiada o przygodach trójki przyjaciół: Franciszka Koguta, Johnny'ego Myszora i grubego Waldemara. Helm e Heine mieszka z rodziną w Nowej Zelandii. Jego książki zostały przetłumaczone na 35 języków i zdobyły wiele międzynarodowych nagród, m.in. Premio Grafico, kilkakrotnie nagrodę dla najpiękniejszej książki niemieckiej, Europejską Nagrodę Literacką (w kategorii książek dla dzieci i młodzieży), Wielką Nagrodę Niemieckiej Akademii Literatury dla Dzieci i Młodzieży (za całokształt twórczości) oraz trzykrotnie zostały wyróżnione przez New York Times jako najlepsza książka roku dla dzieci. Nakład jego książek na całym świecie przekroczył już 25 milionów egzemplarzy. Helme Heine pisze także książki dla dorosłej publiczności. W Niemczech jego utwory ukazują się w wydawnictwie Beltz.

FILMY KRAJOZNAWCZE o :
-Austrii,
-Niemczech
-Szwajcarii.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl
opole@oesterreich-bibliotheken.at