home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-16.00

Zapraszamy nauczycieli do skorzystania z nieodpłatnej oferty w ramach edukacji bibliotecznej Biblioteki Austriackiej w Opolu Biblioteka z klasą online. Przygotowaliśmy nagrania prelekcji realioznawczych, warsztatów językowych i spotkań z literaturą dla młodzieży i dzieci, które można na zamówienie udostępnić uczniom w ramach lekcji niezależnie od tego, gdzie i kiedy są prowadzone. Do niektórych spotkań załączone zostaną do pobrania materiały sprawdzające wiadomości ze spotkania : Karta pracy ucznia oraz Odpowiedzi do kart pracy.

Uwaga: Warunkiem wykorzystania prelekcji podczas zajęć jest wypełnienie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO z podaniem wymaganych informacji. Formularz zgłoszeniowy o udostępnienie linku do wybranego spotkania stanowi zamówienie tylko na daną prelekcję. Zamówienie innej wybranej prelekcji wymaga wypełnienia kolejnego formularza. Po poprawnym wypełnieniu formularza, w najbliższym dniu roboczym na wskazany adres mailowy zgłaszającego nauczyciela zostanie wysłana wiadomość z linkiem do nagrania na YouTube.

Prosimy o wyrozumiałość i zachowanie nowych zasad zgłoszeń. Ze względu na dużą ofertę spotkań oraz dynamiczne zainteresowanie prelekcjami nie jesteśmy w stanie przyjmować zgłoszeń na wcześniejszych zasadach. W razie pytań prosimy o kontakt tel. 77 47 47 085 lub na mail: ba@wbp.opole.pl

1.1
AUSTRIA BLIŻEJ online
(44 min.)

Interaktywna i multimedialna prelekcja w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawia najważniejsze wydarzenia historyczne, informacje o miastach i regionach Austrii oraz kulturze i osobliwościach tego alpejskiego kraju.
Prelekcja uzupełnia wiedzę uczniów o realioznawstwie Austrii oraz przygotowuje do udziału w konkursie Austria - kraj i mieszkańcy.

1.2
NIEMCY BLIŻEJ online
(28 min.)

Na prelekcji przedstawione są w atrakcyjny sposób podstawowe i najważniejsze informacje o historii, geografii, kulturze i osobliwościach naszego zachodniego sąsiada.

1.3
Goedemiddag!
Czyli czy znajomość języka niemieckiego ułatwia rozumienie niderlandzkiego?
wykład
(14 min.)

Czy jesteście ciekawi jaka jest różnica między niderlandzkim a holenderskim? Czy tylko w Europie jest używany? Czy znając niemiecki ułatwi nam to naukę niderlandzkiego? Czy słowa podobnie brzmiące zawsze będą miały te same znaczenie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w tym oto krótkim wykładzie.

1.4
Adwent w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
realioznawcza lekcja biblioteczna online na zamówienie (22 minuty).

Prelekcja multimedialna ma na celu przedstawienie tradycji i symboli adwentowych w krajach niemieckojęzycznych. Podczas wykładu można się dowiedzieć, w jaki sposób św. Mikołaj obdarowuje dzieci, gdzie i jakie atrakcje znaleźć można na jarmarkach bożonarodzeniowych oraz wiele innych ciekawostek.

1.5
Boże Narodzenie w Austrii, Niemczech i Szwajcarii.
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (24 minuty)

Prelekcja multimedialna ma na celu przedstawienie tradycji, zwyczajów i symboli bożonarodzeniowych w krajach niemieckojęzycznych. Podczas wykładu można dowiedzieć się między innymi, jakie potrawy wigilijne znajdują się na stołach w poszczególnych krajach, od kiedy stawiana jest podczas świąt choinka, kto obdarowuje dzieci prezentami oraz wielu innych ciekawostek.

1.6
Cicha noc, święta noc : austriacka kolęda, którą zna cały świat
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (21 minut)

"Cicha noc" to jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie. Przetłumaczono ją na ponad 300 języków i dialektów. Zabrzmiała po raz pierwszy ponad 200 lat temu w austriackim Oberndorf. Podczas nagranej prelekcji przedstawione zostaną sylwetki twórców kolędy - księdza Josepha Mohra oraz nauczyciela Franza Xavera Grubera oraz okoliczności powstania, jak i miejsca związane z historią słynnej pieśni.

1.7
Von Weiberfastnacht bis Rosenmontag.
Czyli jak się bawią w karnawale Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy

Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (30 minut)

Karnawał to zwykle czas beztroskiej zabawy w przedziwnych strojach i barwnych parad mających w krajach niemieckiego obszaru językowego bardzo długą tradycję. Najhuczniejsze zabawy organizowane są oczywiście w Nadrenii, jednak także w innych miastach Niemiec, w Austrii i Szwajcarii pielęgnowanych jest wiele ciekawych zwyczajów związanych z tym okresem. O wielu z nich opowiemy podczas prelekcji.

1.8
Wielki Post - zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (20 minut)

W Niemczech, Austrii i Szwajcarii, gdzie najważniejszymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm, Wielki Post to wyjątkowy czas w roku, obfitujący w liczne ciekawe tradycje i obrzędy nie tylko kościelne, ale i świeckie. Podczas wykładu online przybliżone zostaną nieznane w Polsce tradycje z różnych regionów krajów niemieckojęzycznych

1.9
LG - Liebe Grüße.
Najważniejsze i najciekawsze skróty w języku niemieckim

Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (15 minut)

Współczesny język obfituje w liczne skróty, które szczególnie chętnie używane są w SMS-ach i czatach. Podczas prelekcji przedstawione zostaną ciekawe i przydatne skróty, które każdy uczący się języka niemieckiego powinien poznać.

1.10
Austria - kraj w centrum globu?
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (28 minut)

Biblioteka Austriacka w Opolu zaprasza na prelekcję Austria – kraj w centrum globu?, podczas której przedstawione zostaną nie tylko ogólne informacje o współczesnej Austrii lecz także zasygnalizowane przełomowe wydarzenia mające wpływ na ponad tysiącletnie dzieje Austrii. Zamierzeniem nie jest przedstawienie kompletnej wiedzy o historii, systemie społeczno-politycznym i gospodarce, co raczej skupienie się na wybranych informacjach i faktach wraz z głównymi ich aktorami. Jest to pierwszy z zaplanowanego cyklu Austriacki przekładaniec wykład przybliżający Austrię.

1.11
WIELKANOC
w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (28 minut)

Polska Wielkanoc to żurek, babki czy mazurki, jajka i nasz słynny Lany poniedziałek. Ale czy nasi niemieckojęzyczni sąsiedzi maja takie same tradycje, czy może inne? Na wykładzie będzie moŻna posłuchać o tradycjach wielkanocnych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

1.12
Tyś ojczyzną wielkich synów (i córek)
- o znanych Austriaczkach i Austriakach

Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (20 minut)

Sissi, Franciszek Józef czy też inny Habsburgowie, to postacie, które przychodzą nam do głowy gdy chcemy przypomnieć sobie znane postacie z Austrii. Austria to jednak nie tylko blask dawnej monarchii. Austria może się również poszczycić wybitnymi naukowcami, literatami, artystami, sportowcami oraz gwiazdami show biznesu. Wykład przedstawia subiektywny wybór znanych i zasłużonych Austriaków i Austriaczek.
Jest to drugi z zaplanowanego cyklu Austriacki przekładaniec wykład przybliżający Austrię.

1.13
Kraju gór, kraju rzek - o dziewięciu krajach związkowych, landach Austrii
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (60 minut)

Prelekcja, podczas której przedstawione zostaną informacje i ciekawoski o austriackich landach, czyli o Burgenlandzie, Dolnej Austrii, Górnej Austri, Karyntii, Salzburgu, Styrii, Tyrolu, Vorarlbergu i Wiedniu.
Jest to trzeci z zaplanowanego cyklu Austriacki przekładaniec wykład przybliżający Austrię.

1.14
Beethoven
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (18 minut)

Wykład przybliżający sylwetkę kompozytora hymnu Unii Europejskiej "Ody do radości" Ludwiga van Beethovena - genialnego kompozytora i pianisty niemieckiego. Uznawany jest za ostatniego z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursora romantyzmu w muzyce oraz za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.
Jest to czwarty z zaplanowanego cyklu Austriacki przekładaniec wykład przybliżający Austrię.

1.15
Ukochany Wiedeń
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (53 minuty)

Wiedeń uchodzi w rankingach za miasto najlepsze do życia. Wielokrotnie znalazł się na szczycie rankingu Quality of Living, a w 2020 roku został zwycięzcą w rankingu 10 najbardziej zielonych miast na świecie. Walory miasta doceniają nie tylko jego mieszkańcy, ale także licznie odwiedzający go goście. Wiedeńczycy do perfekcji opanowali umiejętność wykorzystania swojej bogatej tradycji oraz dziedzictwa kulturowego i naturalnego, a poprzez połączenie tych walorów z nowoczesnością potrafią przyciągać do siebie zwolenników nawet najbardziej wyszukanych gustów. Przy tym dostęp do dóbr kultury i miejsc aktywnego spędzania czasu wolnego jest w Wiedniu tak duży, że trudno z wszystkich atrakcji skorzystać. Podczas prelekcji Ukochany Wiedeń pragniemy zabrać was na majówkę do austriackiej stolicy, pokazać wybrane subiektywnie wiedeńskie ABC i zainspirować do zgłębienia wiedzy o tym naddunajskiej metropolii, a może nawet do wybrania się na kilka dni do Wiednia.
Jest to piąty z zaplanowanego cyklu Austriacki przekładaniec wykład przybliżający Austrię.

1.16
Kulinarna Austria
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (29 minut)

W prelekcji Kulinarna Austria przedstawione zostaną informacje o kuchni austriackiej. Jest ona połączeniem tradycji kulinarnych narodowości wchodzących dawniej w skład monarchii, stąd zauważalne są nie tylko wpływy alpejskie, ale także czeskie, węgierskie, słoweńskie, włoskie. Ta smaczna spuścizna po dawnym imperium Habsburgów sprawia, że sąsiadujące z Austrią państwa toczą nawet spory o prawo do uznania wielu smakołyków za regionalne. Przy tym należy podkreślić, że w Austrii kładzie się duży nacisk na tradycję i wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie, ale łącząc ją z nowoczesnością. Tradycyjne receptury z wysokiej jakości ekologicznych produktów przygotowuje się z wykorzystaniem innowacyjnych pomysłów. Typowa dla Kuchni austriackiej jest duża ilość potraw mącznych, nabiału, serów, mięsa i ziemniaków oraz różnorodnych słodkości, które Austriacy uwielbiają.
Jest to szósty z zaplanowanego cyklu Austriacki przekładaniec wykład przybliżający Austrię.


Literatura dla dzieci
NAUKA NIEMIECKIEGO POPRZEZ LITERATURĘ

2.1
Moje kamishibai - Teatrzyk opowieści dla dzieci
"Czerwony kapturek" / "Rotkäppchen"
(8:40 minut)

Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci do 9 roku życia. Bajka przdstawiona jest po polsku i niemiecku.

2.2
"Die kleine Maus sucht einen Freund" - teatrzyk Kamishibai
(9:41 minut)

Biblioteka Austriacka w Opolu zaprasza na teatrzyk opowieści w cyklu "Moje kamishibai - prezentujemy książki obrazkowe dla dzieci" "Die kleine Maus sucht einen Freund" / "Myszka szuka przyjaciela" Erica Carle. Spotkanie na temat jak znaleźć przyjaciela i poznajemy nazwy zwierząt po niemiecku przeznaczone jest dla dzieci do 9 roku życia. Po polsku i niemiecku.

2.3
"Przyjaciele" / "Freunde" - Helme Heine
Nauka języka niemieckiego przez zabawę z literaturą
(8 minut)

Dzieci poznają przezabawną historyjkę niemieckiego autora Helme Heine o trzech przyjacielach kogucie Franciszku Kogut, myszy Johny Myszor i śwince Gruby Waldemar w oryginale po niemiecku oraz w tłumaczeniu na język polski.
Spotkanie dwujęzyczne dla dzieci do lat 9.

2.4
"Ach, jak piękna jest Panama" / "Oh, wie schön ist Panama" Janoscha
Nauka języka niemieckiego przez zabawę z literaturą
(20 minut)

Ksiażki niemieckiego autora Janoscha ciszą się już od kilku dekad dużym zaintersowaniem wśród najmłodszych. "Ach, jak cudowna jest Panama" to jedna z cyklu opowieść o Misiu, Tygrysku i tygryskowej Kaczce. Nasi bohaterowie, żyją sobie szczęśliwie w domku nad rzeczką. Pewnego razu znajdują skrzynkę z napisem Panama, które pachnie pieknie bananami. Postanawiają wyruszyć w świat i poszukać Panamy...
Spotkanie po polsku z elemantami języka niemieckiego dla dzieci do lat 9.

2.5
"Od stóp do głów" / "Von Kopf bis Fuß" - Eric Carle
Nauka języka niemieckiego przez zabawę z literaturą
(10:12 minut)

Poznajemy części ciała, zwierzęta i wykonywanie różnych ruchów. Spotkanie po polsku i niemiecku dla dzieci do lat 9.

2.6
Warsztaty
Rysuj (z) ręką / Zeichne mit der Hand - Żabka / Frosch

(4:04 minuty)

Każde dziecko nauczy się rysować zwierzątko za pomocą ręki. Ciekawe i proste rysunki pozwolą mu rozwinąć wyobraźnię, a podczas zajęć pozna również podstawowe pojęcia z języka niemieckiego.

2.7
Warsztaty
Rysuj (z) ręką / Zeichne mit der Hand - Piesek / Hund

(6:22 minuty)

Każde dziecko nauczy się rysować zwierzątko za pomocą ręki. Ciekawe i proste rysunki pozwolą mu rozwinąć wyobraźnię, a podczas zajęć pozna również podstawowe pojęcia z języka niemieckiego.

2.8
"Die kleine Eule" / "Mała sowa" Leny Mayer-Skumanz
- prezentujemy opowiadanie po niemiecku i po polsku
(5 minut)

Czytamy dla naszych najmłodszych czytelników fragment książki "Die kleine Eule" / "Mała sowa" Leny Mayer-Skumanz po niemiecku, a następnie po polsku. Zadaniem dzieci będzie uważne wysłuchanie historii małej sowy, a następnie dokończenie opowiadania.

Tłumaczenie na język polski powstało w ramach projektu "DIE KLEINE EULE - Eine Geschichte in 45 Sprachen" (tłum.: Mała sowa - opowiadanie w 45 językach) i jest dostępne online (link do projektu https://www.kleine-eule.net/ ) Tłumaczenie na język polski - Monika Wójcik-Bednarz.

2.8
"Der Handschuh" / "Rękawiczka" / "Rukavichka"
Moje kamishibai czyli Teatrzyk opowieści dla dzieci
- prezentujemy tradycyjną ukraińską bajkę obrazkową
(15 minut)

Czy zdarzyło się Wam kiedyś zgubić rękawiczkę? Zastanawialiście się, co się z nią stało? Czy może ktoś w niej zamieszkał? Może myszka? A może żabka albo zając? Albo lis, a być może i wilk? A może nawet i niedźwiedź? A może wszyscy razem? Nie z mieściliby się? W tej zimowej bajce wszystko jest możliwe!
Zapraszamy na teatrzyk opowieści dla dzieci, gdzie zaprezentujemy ukraińską bajkę ludową "Rękawiczka" w trzech językach (polski, ukraiński i niemiecki).

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl