home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA
od 15 czerwca 2020
do odwołania:
poniedziałek 10.00-16.00
wtorek 11.00-18.00
środa 10.00-16.00
czwartek 11.00-18.00
piątek 10.00-16.00

Zapraszamy nauczycieli do skorzystania z nieodpłatnej oferty w ramach edukacji bibliotecznej Biblioteki Austriackiej w Opolu Biblioteka z klasą online. Przygotowaliśmy nagrania prelekcji realioznawczych, warsztatów językowych i spotkań z literaturą dla młodzieży i dzieci, które można na zamówienie udostępnić uczniom w ramach lekcji niezależnie od tego, gdzie i kiedy są prowadzone. Do niektórych spotkań załączone zostaną do pobrania materiały sprawdzające wiadomości ze spotkania : Karta pracy ucznia oraz Odpowiedzi do kart pracy.

Uwaga: Warunkiem wykorzystania prelekcji podczas zajęć jest wypełnienie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO z podaniem wymaganych informacji. Formularz zgłoszeniowy o udostępnienie linku do wybranego spotkania stanowi zamówienie tylko na daną prelekcję. Zamówienie innej wybranej prelekcji wymaga wypełnienia kolejnego formularza. Po poprawnym wypełnieniu formularza, w najbliższym dniu roboczym na wskazany adres mailowy zgłaszającego nauczyciela zostanie wysłana wiadomość z linkiem do nagrania na YouTube.

Prosimy o wyrozumiałość i zachowanie nowych zasad zgłoszeń. Ze względu na dużą ofertę spotkań oraz dynamiczne zainteresowanie prelekcjami nie jesteśmy w stanie przyjmować zgłoszeń na wcześniejszych zasadach. W razie pytań prosimy o kontakt tel. 77 47 47 085 lub na mail: ba@wbp.opole.pl

1.1
AUSTRIA BLIŻEJ online
(44 min.)

Interaktywna i multimedialna prelekcja w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawia najważniejsze wydarzenia historyczne, informacje o miastach i regionach Austrii oraz kulturze i osobliwościach tego alpejskiego kraju.
Prelekcja uzupełnia wiedzę uczniów o realioznawstwie Austrii oraz przygotowuje do udziału w konkursie Austria - kraj i mieszkańcy.

1.2
NIEMCY BLIŻEJ online
(28 min.)

Na prelekcji przedstawione są w atrakcyjny sposób podstawowe i najważniejsze informacje o historii, geografii, kulturze i osobliwościach naszego zachodniego sąsiada.

1.3
Goedemiddag!
Czyli czy znajomość języka niemieckiego ułatwia rozumienie niderlandzkiego?
wykład
(14 min.)

Czy jesteście ciekawi jaka jest różnica między niderlandzkim a holenderskim? Czy tylko w Europie jest używany? Czy znając niemiecki ułatwi nam to naukę niderlandzkiego? Czy słowa podobnie brzmiące zawsze będą miały te same znaczenie? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w tym oto krótkim wykładzie.

1.4
Adwent w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
realioznawcza lekcja biblioteczna online na zamówienie (22 minuty).

Prelekcja multimedialna ma na celu przedstawienie tradycji i symboli adwentowych w krajach niemieckojęzycznych. Podczas wykładu można się dowiedzieć, w jaki sposób św. Mikołaj obdarowuje dzieci, gdzie i jakie atrakcje znaleźć można na jarmarkach bożonarodzeniowych oraz wiele innych ciekawostek.

1.5
Boże Narodzenie w Austrii, Niemczech i Szwajcarii.
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (24 minuty)

Prelekcja multimedialna ma na celu przedstawienie tradycji, zwyczajów i symboli bożonarodzeniowych w krajach niemieckojęzycznych. Podczas wykładu można dowiedzieć się między innymi, jakie potrawy wigilijne znajdują się na stołach w poszczególnych krajach, od kiedy stawiana jest podczas świąt choinka, kto obdarowuje dzieci prezentami oraz wielu innych ciekawostek.

1.6
Cicha noc, święta noc : austriacka kolęda, którą zna cały świat
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (21 minut)

"Cicha noc" to jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie. Przetłumaczono ją na ponad 300 języków i dialektów. Zabrzmiała po raz pierwszy ponad 200 lat temu w austriackim Oberndorf. Podczas nagranej prelekcji przedstawione zostaną sylwetki twórców kolędy - księdza Josepha Mohra oraz nauczyciela Franza Xavera Grubera oraz okoliczności powstania, jak i miejsca związane z historią słynnej pieśni.

1.7
Von Weiberfastnacht bis Rosenmontag.
Czyli jak się bawią w karnawale Niemcy, Austriacy i Szwajcarzy

Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (30 minut)

Karnawał to zwykle czas beztroskiej zabawy w przedziwnych strojach i barwnych parad mających w krajach niemieckiego obszaru językowego bardzo długą tradycję. Najhuczniejsze zabawy organizowane są oczywiście w Nadrenii, jednak także w innych miastach Niemiec, w Austrii i Szwajcarii pielęgnowanych jest wiele ciekawych zwyczajów związanych z tym okresem. O wielu z nich opowiemy podczas prelekcji.

1.8
Wielki Post - zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (20 minut)

W Niemczech, Austrii i Szwajcarii, gdzie najważniejszymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm, Wielki Post to wyjątkowy czas w roku, obfitujący w liczne ciekawe tradycje i obrzędy nie tylko kościelne, ale i świeckie. Podczas wykładu online przybliżone zostaną nieznane w Polsce tradycje z różnych regionów krajów niemieckojęzycznych

1.9
LG - Liebe Grüße.
Najważniejsze i najciekawsze skróty w języku niemieckim

Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (15 minut)

Współczesny język obfituje w liczne skróty, które szczególnie chętnie używane są w SMS-ach i czatach. Podczas prelekcji przedstawione zostaną ciekawe i przydatne skróty, które każdy uczący się języka niemieckiego powinien poznać.


Literatura dla dzieci
NAUKA NIEMIECKIEGO POPRZEZ LITERATURĘ

2.1
Moje kamishibai - Teatrzyk opowieści dla dzieci
"Czerwony kapturek" / "Rotkäppchen"
(8:40 minut)

Spotkanie przeznaczone jest dla dzieci do 9 roku życia. Bajka przdstawiona jest po polsku i niemiecku.

2.2
"Die kleine Maus sucht einen Freund" - teatrzyk Kamishibai
(9:41 minut)

Biblioteka Austriacka w Opolu zaprasza na teatrzyk opowieści w cyklu "Moje kamishibai - prezentujemy książki obrazkowe dla dzieci" "Die kleine Maus sucht einen Freund" / "Myszka szuka przyjaciela" Erica Carle. Spotkanie na temat jak znaleźć przyjaciela i poznajemy nazwy zwierząt po niemiecku przeznaczone jest dla dzieci do 9 roku życia. Po polsku i niemiecku.

2.3
"Przyjaciele" / "Freunde" - Helme Heine
Nauka języka niemieckiego przez zabawę z literaturą
(8 minut)

Dzieci poznają przezabawną historyjkę niemieckiego autora Helme Heine o trzech przyjacielach kogucie Franciszku Kogut, myszy Johny Myszor i śwince Gruby Waldemar w oryginale po niemiecku oraz w tłumaczeniu na język polski.
Spotkanie dwujęzyczne dla dzieci do lat 9.

2.4
"Ach, jak piękna jest Panama" / "Oh, wie schön ist Panama" Janoscha
Nauka języka niemieckiego przez zabawę z literaturą
(20 minut)

Ksiażki niemieckiego autora Janoscha ciszą się już od kilku dekad dużym zaintersowaniem wśród najmłodszych. "Ach, jak cudowna jest Panama" to jedna z cyklu opowieść o Misiu, Tygrysku i tygryskowej Kaczce. Nasi bohaterowie, żyją sobie szczęśliwie w domku nad rzeczką. Pewnego razu znajdują skrzynkę z napisem Panama, które pachnie pieknie bananami. Postanawiają wyruszyć w świat i poszukać Panamy...
Spotkanie po polsku z elemantami języka niemieckiego dla dzieci do lat 9.

2.5
"Od stóp do głów" / "Von Kopf bis Fuß" - Eric Carle
Nauka języka niemieckiego przez zabawę z literaturą
(10:12 minut)

Poznajemy części ciała, zwierzęta i wykonywanie różnych ruchów. Spotkanie po polsku i niemiecku dla dzieci do lat 9.

2.6
Warsztaty
Rysuj (z) ręką / Zeichne mit der Hand - Żabka / Frosch

(4:04 minuty)

Każde dziecko nauczy się rysować zwierzątko za pomocą ręki. Ciekawe i proste rysunki pozwolą mu rozwinąć wyobraźnię, a podczas zajęć pozna również podstawowe pojęcia z języka niemieckiego.

2.8
Warsztaty
Rysuj (z) ręką / Zeichne mit der Hand - Piesek / Hund

(6:22 minuty)

Każde dziecko nauczy się rysować zwierzątko za pomocą ręki. Ciekawe i proste rysunki pozwolą mu rozwinąć wyobraźnię, a podczas zajęć pozna również podstawowe pojęcia z języka niemieckiego.

2.9
"Der Handschuh" / "Rękawiczka" / "Rukavichka"
Moje kamishibai czyli Teatrzyk opowieści dla dzieci
- prezentujemy tradycyjną ukraińską bajkę obrazkową
(15 minut)

Czy zdarzyło się Wam kiedyś zgubić rękawiczkę? Zastanawialiście się, co się z nią stało? Czy może ktoś w niej zamieszkał? Może myszka? A może żabka albo zając? Albo lis, a być może i wilk? A może nawet i niedźwiedź? A może wszyscy razem? Nie z mieściliby się? W tej zimowej bajce wszystko jest możliwe!
Zapraszamy na teatrzyk opowieści dla dzieci, gdzie zaprezentujemy ukraińską bajkę ludową "Rękawiczka" w trzech językach (polski, ukraiński i niemiecki).

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl