home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Zapraszamy nauczycieli do skorzystania z nieodpłatnej oferty w ramach edukacji bibliotecznej Biblioteki Austriackiej w Opolu Biblioteka z klasą online. Przygotowaliśmy nagrania prelekcji realioznawczych, warsztatów językowych i spotkań z literaturą dla młodzieży i dzieci, które można na zamówienie udostępnić uczniom w ramach lekcji niezależnie od tego, gdzie i kiedy są prowadzone. Do niektórych spotkań załączone zostaną do pobrania materiały sprawdzające wiadomości ze spotkania : Karta pracy ucznia oraz Odpowiedzi do kart pracy.

Uwaga: Warunkiem wykorzystania prelekcji podczas zajęć jest wypełnienie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO z podaniem wymaganych informacji. Formularz zgłoszeniowy o udostępnienie linku do wybranego spotkania stanowi zamówienie tylko na daną prelekcję. Zamówienie innej wybranej prelekcji wymaga wypełnienia kolejnego formularza. Po poprawnym wypełnieniu formularza, w najbliższym dniu roboczym na wskazany adres mailowy zgłaszającego nauczyciela zostanie wysłana wiadomość z linkiem do nagrania na YouTube.

Prosimy o wyrozumiałość i zachowanie nowych zasad zgłoszeń. Ze względu na dużą ofertę spotkań oraz dynamiczne zainteresowanie prelekcjami nie jesteśmy w stanie przyjmować zgłoszeń na wcześniejszych zasadach. W razie pytań prosimy o kontakt tel. 77 47 47 085 lub na mail: ba@wbp.opole.pl


NIEMCY BLIŻEJ
(36 min.)

Prelekcja podczas której przedstawione zostaną podstawowe informacje o naszym zachodnim sąsiedzie, przydatne dla początkujących naukę języka niemieckiego, jak i na powtórkę dla bardziej zaawansowanych.


Seria AUSTRIACKI PRZEKŁADANIEC:
1. Austria w centrum globu?- ogólne informacje o Austrii
2. Tyś ojczyzną wielkich synów (i córek) - o znanych Austriak/czkach
3. Kraju gór, kraju rzek - o dziewięciu krajach związkowych, landach Austrii
4. Ukochany Wiedeń
5. Kulinarna Austria
6. Język niemiecki w Austrii


Austria - kraj w centrum globu?
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (28 minut)

Biblioteka Austriacka w Opolu zaprasza na prelekcję Austria – kraj w centrum globu?, podczas której przedstawione zostaną nie tylko ogólne informacje o współczesnej Austrii lecz także zasygnalizowane przełomowe wydarzenia mające wpływ na ponad tysiącletnie dzieje Austrii. Zamierzeniem nie jest przedstawienie kompletnej wiedzy o historii, systemie społeczno-politycznym i gospodarce, co raczej skupienie się na wybranych informacjach i faktach wraz z głównymi ich aktorami.
Jest to pierwszy wykład z cyklu Austriacki przekładaniec.


Tyś ojczyzną wielkich synów (i córek)
- o znanych Austriaczkach i Austriakach

Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (21 minut)

Sissi, Franciszek Józef czy też inny Habsburgowie, to postacie, które przychodzą nam do głowy gdy chcemy przypomnieć sobie znane postacie z Austrii. Austria to jednak nie tylko blask dawnej monarchii. Austria może się również poszczycić wybitnymi naukowcami, literatami, artystami, sportowcami oraz gwiazdami show biznesu. Wykład przedstawia subiektywny wybór znanych i zasłużonych Austriaków i Austriaczek.
Jest to drugi wykład z cyklu Austriacki przekładaniec.


Kraju gór, kraju rzek - o dziewięciu krajach związkowych, landach Austrii
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (60 minut)

Prelekcja, podczas której przedstawione zostaną informacje i ciekawoski o austriackich landach, czyli o Burgenlandzie, Dolnej Austrii, Górnej Austri, Karyntii, Salzburgu, Styrii, Tyrolu, Vorarlbergu i Wiedniu.
Jest to trzeci wykład z cyklu Austriacki przekładaniec.


Ukochany Wiedeń
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (53 minuty)

Wiedeń uchodzi w rankingach za miasto najlepsze do życia. Wielokrotnie znalazł się na szczycie rankingu Quality of Living, a w 2020 roku został zwycięzcą w rankingu 10 najbardziej zielonych miast na świecie. Walory miasta doceniają nie tylko jego mieszkańcy, ale także licznie odwiedzający go goście. Wiedeńczycy do perfekcji opanowali umiejętność wykorzystania swojej bogatej tradycji oraz dziedzictwa kulturowego i naturalnego, a poprzez połączenie tych walorów z nowoczesnością potrafią przyciągać do siebie zwolenników nawet najbardziej wyszukanych gustów. Przy tym dostęp do dóbr kultury i miejsc aktywnego spędzania czasu wolnego jest w Wiedniu tak duży, że trudno z wszystkich atrakcji skorzystać. Podczas prelekcji Ukochany Wiedeń pragniemy zabrać was na majówkę do austriackiej stolicy, pokazać wybrane subiektywnie wiedeńskie ABC i zainspirować do zgłębienia wiedzy o tym naddunajskiej metropolii, a może nawet do wybrania się na kilka dni do Wiednia.
Jest to czwarty wykład z cyklu Austriacki przekładaniec.


Kulinarna Austria
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (29 minut)

W prelekcji Kulinarna Austria przedstawione zostaną informacje o kuchni austriackiej. Jest ona połączeniem tradycji kulinarnych narodowości wchodzących dawniej w skład monarchii, stąd zauważalne są nie tylko wpływy alpejskie, ale także czeskie, węgierskie, słoweńskie, włoskie. Ta smaczna spuścizna po dawnym imperium Habsburgów sprawia, że sąsiadujące z Austrią państwa toczą nawet spory o prawo do uznania wielu smakołyków za regionalne. Przy tym należy podkreślić, że w Austrii kładzie się duży nacisk na tradycję i wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie, ale łącząc ją z nowoczesnością. Tradycyjne receptury z wysokiej jakości ekologicznych produktów przygotowuje się z wykorzystaniem innowacyjnych pomysłów. Typowa dla Kuchni austriackiej jest duża ilość potraw mącznych, nabiału, serów, mięsa i ziemniaków oraz różnorodnych słodkości, które Austriacy uwielbiają.
Jest to piąty wykład z cyklu Austriacki przekładaniec.


Sprechen Sie Österreichisch? Język niemiecki w Austrii
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (27 minut)

Sprechen Sie Österreichisch? Tym nieco kontrowersyjnym pytaniem chcemy podczas prelekcji pokazać, że język niemiecki w Austrii, zwłaszcza ten potoczny i mówiony, znacznie różni się od języka literackieg o używanego w Niemczech i nauczanego w szkołach językowych. I o ile język pisany nie różni się w większym stopniu od języka Hochdeutsch, to różnica w nazwach potraw i przedmiotów codziennego użytku i w melodyce wymowy Austriaków jest słyszalna dla uszu, a już prywatna rozmowa dwóch Austriaków, komunikujących się w większości przypadków za pomocą dialektów, może być dla obcokrajowca zupełnie niezrozumiała. Aby ułatwić chociaż trochę porozumiewanie się po "austriacku", podczas prelekcji wprowadzimy szereg przydatnych austriacyzmów, to jest wyrazów, nazw i zwrotów używanych tylko w Austrii.
Jest to szósty wykład z cyklu Austriacki przekładaniec.


Dag! czy Tag!
- o podobieństwach i różnicach między językiem niderlandzkim i niemieckim
wykład
(18 min.)

Czy jesteście ciekawi czy niemiecki i niderlandzki mają coś ze sobą wspólnego? Co je łączy, a co dzieli? A może czy określenie język holenderski jest poprawny? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w tym wykładzie.


LG - Liebe Grüße.
Najważniejsze i najciekawsze skróty w języku niemieckim

Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (19 minut)

Współczesny język obfituje w liczne skróty, które szczególnie chętnie używane są w SMS-ach i czatach. Podczas prelekcji przedstawione zostaną ciekawe i przydatne skróty, które każdy uczący się języka niemieckiego powinien poznać.


WIELKANOC
w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (28 minut)

Polska Wielkanoc to żurek, babki czy mazurki, jajka i nasz słynny Lany poniedziałek. Ale czy nasi niemieckojęzyczni sąsiedzi maja takie same tradycje, czy może inne? Na wykładzie będzie moŻna posłuchać o tradycjach wielkanocnych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.


Beethoven
Lekcja biblioteczna realioznawcza - online na zamówienie (18 minut)

Wykład przybliżający sylwetkę kompozytora hymnu Unii Europejskiej "Ody do radości" Ludwiga van Beethovena - genialnego kompozytora i pianisty niemieckiego. Uznawany jest za ostatniego z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursora romantyzmu w muzyce oraz za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów.
Jest to czwarty z zaplanowanego cyklu Austriacki przekładaniec wykład przybliżający Austrię.


Literatura dla dzieci
NAUKA NIEMIECKIEGO POPRZEZ LITERATURĘ


"Die kleine Eule" / "Mała sowa" Leny Mayer-Skumanz
- prezentujemy opowiadanie po niemiecku i po polsku
(5 minut)

Czytamy dla naszych najmłodszych czytelników fragment książki "Die kleine Eule" / "Mała sowa" Leny Mayer-Skumanz po niemiecku, a następnie po polsku. Zadaniem dzieci będzie uważne wysłuchanie historii małej sowy, a następnie dokończenie opowiadania.

Tłumaczenie na język polski powstało w ramach projektu "DIE KLEINE EULE - Eine Geschichte in 45 Sprachen" (tłum.: Mała sowa - opowiadanie w 45 językach) i jest dostępne online (link do projektu https://www.kleine-eule.net/ )


Teatrzyk opowieści dla dzieci Kamishibai


"Der Handschuh" / "Rękawiczka" / "Rukavichka"
Moje kamishibai czyli Teatrzyk opowieści dla dzieci
- prezentujemy tradycyjną ukraińską bajkę obrazkową
(15 minut)

Czy zdarzyło się Wam kiedyś zgubić rękawiczkę? Zastanawialiście się, co się z nią stało? Czy może ktoś w niej zamieszkał? Może myszka? A może żabka albo zając? Albo lis, a być może i wilk? A może nawet i niedźwiedź? A może wszyscy razem? Nie z mieściliby się? W tej zimowej bajce wszystko jest możliwe!
Zapraszamy na teatrzyk opowieści dla dzieci, gdzie zaprezentujemy ukraińską bajkę ludową "Rękawiczka" w trzech językach (polski, ukraiński i niemiecki).


Warsztaty dla dzieci


Warsztaty
Rysuj (z) ręką / Zeichne mit der Hand - Żabka / Frosch

(4:04 minuty)

Każde dziecko nauczy się rysować zwierzątko za pomocą ręki. Ciekawe i proste rysunki pozwolą mu rozwinąć wyobraźnię, a podczas zajęć pozna również podstawowe pojęcia z języka niemieckiego.


Warsztaty
Rysuj (z) ręką / Zeichne mit der Hand - Piesek / Hund

(6:22 minuty)

Każde dziecko nauczy się rysować zwierzątko za pomocą ręki. Ciekawe i proste rysunki pozwolą mu rozwinąć wyobraźnię, a podczas zajęć pozna również podstawowe pojęcia z języka niemieckiego.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl