home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA
(wrzesień-czerwiec) :

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

GODZINY OTWARCIA
(lipiec-sierpień) :

poniedziałek 11.00-16.00
wtorek 11.00-18.00
środa 11.00-16.00
czwartek 11.00-18.00
piątek 11.00-16.00

Wystawa
TYPOWO ŚLĄSKIE!?
Świadomość regionalna
i śląskie tożsamości

23 września - 19 listopada 2020
WBP w Opolu
ul. Piastowska 20
Galeria WuBePe

Wystawa „Typowo śląskie!?” Jest efektem zorganizowanej przez Haus Schlesien w Konigswinter polsko-niemieckiej konferencji poświęconej świadomości regionalnej w kontekście Śląska. Udział w konferencji i przygotowaniu wystawy wzięli udział przedstawiciele instytucji naukowych i muzeów zarówno polskich, jak i niemieckich.

Zostało wówczas zadane pytanie: "Czy istnieje tożsamość Śląska – a jeśli tak to ile ich jest?""

"Śląsk jest jak kalejdoskop; w zależności od tego, jak będzie potrząsany, ukaże oczom rozmaite figury" - Karl Weinhold (1823-1901)

Wystawa przygotowana przez HAUS SCHLESIEN (Dom Śląski) w Königswinter pokazuje z wielu perspektyw, jaki jest Śląsk, jak rozległy i różnorodny jest ten region. Polacy najczęściej dzielą "swój" Śląsk na Górny, bogaty w górnicze tradycje, i Dolny, tzw. "Ziemie Odzyskane", będące kulturową mieszanką Polaków z Kresów i centralnej Polski, którzy osiedlili się na tych ziemiach po II wojnie światowej. Patrząc bardziej globalnie - historyczny Śląsk jest rozległą i niejednorodną krainą, przez stulecia zmieniała się jego sytuacja polityczna i administracyjna. Nie ma jednego, spójnego Śląska. Dzisiaj znajduje się na terytorium trzech państw: Polski, Niemiec i Czech. Największa jego część znajduje się w Polsce i podzielona jest na cztery województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie i śląskie. Do Niemiec należy śląska część Łużyc Górnych, a do Republiki Czeskiej cześć dawnego Śląska Austriackiego.

Poeta i publicysta Tadeusz Kijonka powiedział: "Śląsk jest pojęciem historycznym, któremu dzisiaj nadano wiele znaczeń w zależności od tego, kto to słowo wypowiada lub kogo lub czego ono dotyczy. Całkiem odmiennie pojęcie to jest rozumiane przez wrocławianina, katowiczanina, opolanina czy cieszynianina", a zapewne jeszcze inaczej przez Niemców, którzy musieli te tereny opuścić.

Identyfikacja z regionem zależy od wielu czynników, nie tylko od tego, czy ktoś w danym regionie urodził się czy mieszka. Historia, wiara, charakterystyczne elementy krajobrazu kulturowego, uczucia, wrażenia, wychowanie - to wszystko wpływa na to, kim się czujemy. Choć Śląsk jest tak różny, to jednak istnieje tu silna świadomość regionalna i poczucie przynależności do tego obszaru, mimo iż, a może raczej dlatego, że zawsze była tu mieszanka kultur, zwyczajów i stylów życia. Społeczności osiedlające się na Śląsku na przestrzeni wieków przynosiły swój bagaż doświadczeń, tradycji, sposobu życia. Pewne elementy na tyle mocno zakorzeniły się w regionie, że z czasem zaczęto je uważać za „typowo śląskie”, charakterystyczne dla danego obszaru, ale całościowy obraz Śląska pozostawał i nadal pozostaje niezwykle różnorodny kulturowo i w tym tkwi jego piękno.

Źródło: www.muzeum-dgh.pl

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Piastowska 20 - Galeria WuBePe
tel. 77 40 66 424
Godziny otwarcia galerii:
poniedziałek- wtorek 10.00-16.00 oraz środa-piątek 10.00-18.00.
Wstęp wolny.
W galerii może jednorazowo przebywać maksymalnie 6 osób.

W ramach XVII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu od lat współpracuje z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim w organizacji Dni Kultury Niemieckiej (program tegorocznej Dni)

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl