home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA
poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Aktualna edycja
23. WIOSNA AUSTRIACKA

PROGRAM 21. Wiosny Austriackiej

MARZEC-CZERWIEC 2021

1 marca - 30 kwietnia 2021
Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu - Mała Galeria
ul. Piastowska 18
wstęp wolny

Wystawa
"Wiedeńczycy z Galicji"
we współpracy z
Austriackim Forum Kultury w Warszawie
więcej

11 marca 2021, godz. 11.00
online
transmisja na Facebooku

Spotkanie autorskie z
Andreasem Jungwirthem (Austria)
prowadzenie w języku niemieckim
Monika Wójcik-Bednarz
więcej

16 marca 2021
online
Facebook

Wykład online
Austria - kraj w centrum globu?
Ogólne informacje o Austrii

pierwszy wykład z serii
Austriacki przekładaniec
więcej

23 marca 2021
online
Facebook

Wykład online
Wielkanoc w Niemczech, Austrii i Szwajcarii
więcej
6 kwietnia 2021
online
Facebook

Wykład online
Tyś ojczyzną wielkich synów (i córek)
- o znanych Austriaczkach i Austriakach

wykład z serii
Austriacki przekładaniec
więcej

19 kwietnia 2021, godz. 12.00
online
transmisja na Facebooku

Spotkanie autorskie z
Eriką Wimmer Mazohl
prowadzenie w języku niemieckim
Monika Wójcik-Bednarz
więcej

22 kwietnia 2021
online
Facebook

Wykład online
Kraju gór, kraju rzek - o dziewięciu krajach związkowych, landach Austrii
wykład z serii
Austriacki przekładaniec
więcej

8-10 maja 2021
online
Facebook

Wykład online
Beethoven
więcej
wykład z serii
Austriacki przekładaniec więcej
w ramach Tygodnia Bibliotek więcej

14 maja 2021
online
Facebook

Wykład online
Ukochany Wiedeń (majówka we Wiedniu)
wykład z serii
Austriacki przekładaniec
więcej

7-28 maja 2021
online
Facebook

Rozczytajmy się
z okazji 100 rocznicy urodzin Karla Dedeciusa
w ramach Tygodnia Bibliotek
więcej

1-7 czerwca 2021
online
Facebook

Rozczytajmy się
z okazji Dnia Dziecka
więcej

7 czerwca 2021
online
Facebook

Wykład online
Kulinarna Austria
wykład z serii
Austriacki przekładaniec
więcej

21 czerwca 2021, godz. 18.00
online
Facebook

Koncert plenerowy
Kwartet saksofonowy
AUREUM
w składzie:
Viola Jank, Martina Stückle, Lukas Seifried, Johannes Weichinger (Austria)
więcej

Impreza towarzysząca:
17-18 czerwca 2021
online

Konferencja naukowa
Literatura polska i modernizm austriacki.
Inspiracje, powinowactwa, dysonanse

(w setną rocznicę śmierci
Tadeusza Rittnera 1921 - 2021)
więcej

Niełatwym zadaniem było przystąpienie do tworzenia programu 21. Wiosny Austriackiej, kiedy dopiero co w połowie października udało się z wielkim trudem i niepewnością zrealizować wydarzenia ubiegłorocznej imprezy, a wprowadzone obostrzenia sanitarne i zapowiedzi kolejnego lockdownu uniemożliwiają realizację jakichkolwiek spotkań na żywo. W tych czasach pozostaje sprawdzona i pozytywnie przyjęta przez odbiorów zdalna forma spotkań autorskich, wykładów i warsztatów oraz konferencji. Od lutego możliwe jest już odwiedzanie galerii, więc zaplanowaliśmy ekspozycje wystawy, którą można obejrzeć indywidualnie. Jeśli warunki na to pozwolą, późną wiosną uda nam się może zorganizować także plenerowy koncert muzyczny w wykonaniu zespołu z Austrii.

I tak 1 marca wystawą Wiedeńczycy z Galicji / Wiener aus Galizien rozpoczynamy 21 odsłonę "Wiosny Austriackiej", na której przedstawione zostaną osobistości, takie jak Helena Rubinstein, Billy Wilder, Freda Zinneman, Sam Spiegel, Otto Preminger, Max Fleischer i Salka Viertel. A co ich łączy? To, że wszyscy oni pochodzili z Galicji, mają żydowskie korzenie, a za swoje rodzinne miasto uważali Wiedeń. Na wystawie przedstawione zostanie w sumie 15 sylwetek znanych ludzi, którzy dzięki swojemu dorobkowi przeszli do historii, odnieśli sukces i zmienili postrzeganie świata: naukowców, polityków, a przede wszystkim artystów różnych sztuk - malarstwa, literatury, teatru i filmu, a łączyły ich Galicja i Wiedeń. I chociaż nie urodzili się w Wiedniu, ich pobyt w tym mieście i doświadczenie w nim zdobyte stały się odskocznią do ich wielkich karier. Wiedeń przełomu XIX i XX wieku wykształcił ich, ukształtował ich estetykę, dowartościowywał i wpłynął na ich twórczość, a oni tworząc światowej klasy kino, animację, kosmetyki i modę w zamian rozsławili jego imię. Wszystkich łączy natomiast fakt, że ich korzenie są w prowincjonalnej Galicji, jak podkreśla pomysłodawca ekspozycji, prof. Andrzej Krakowski. Prezentowaną we współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie wystawę oglądać będzie można od 1.03. do 30.04.2021 w Małej Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu mieszczącej się w holu przy wejściu przy ul. Piastowskiej 18. Wstęp na wystawę jest wolny w godzinach pracy biblioteki.

Tradycją Wiosny Austriackiej jest prezentacja współczesnej literatury z Austrii i organizowanie spotkań autorskich. Spotkanie z pisarzem odbędzie się 11 marca w formie online. Gościem 21. Wiosny Austriackiej będzie austriacki dramaturg, autor słuchowisk radiowych i książek dla młodzieży Andreas Jungwirth. Urodzony w 1967 r. w Linzu pisarz studiował germanistykę, nauki o teatrze oraz aktorstwo. Po dłuższym okresie pobytu w Berlinie wrócił do Austrii i mieszka obecnie w Wiedniu i współpracuje w charakterze wykładowcy z wiedeńskim Schauspielhaus. Andreas Jungwirth przedstawi swoją najnowszą powieść młodzieżową Schwebezustand (cbt, 2017) [Stan zawieszenia] oraz zbiór opowiadań Wir haben keinen Kontakt mehr (Edition Atelier 2019) [Nie mamy z sobą kontaktu]. W swoich książkach autor podejmuje problemy tożsamości i płci, przedstawiając je z różnych perspektyw narracyjnych. Spotkanie autorskie w języku niemieckim poprowadzi Monika Wójcik-Bednarz, a będzie można w nim uczestniczyć po rejestracji na spotkanie poprzez platformę zoom lub obejrzeć o godzinie 11.00 jej transmisję poprzez Facebook. Pisarz odbędzie spotkanie w ramach cyklu LiteraTourSalonLiteracki dzięki wsparciu Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. Więcej informacji o autorze w języku niemieckim dostępnych jest na stronie https://www.literaturport.de/Andreas.Jungwirth/

Przełożone z ubiegłego roku spotkanie autorskie z austriacką pisarką Eriką Wimmer Mazohl, które w języku niemieckim poprowadzi Monika Wójcik-Bednarz odbędzie się 19 kwietnia 2021, godz. 12.00 online przez facebook.com/Biblioteka-Austriacka-w-Opolu dzięki współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie.

Erika Wimmer Mazohl urodziła się i wychowała w Bozen, studiowała germanistykę, literaturę porównawczą i anglistykę w Innsbrucku. Od 1983 r. pracuje w Instytucie Badań Archiwum Brenner na uniwersytecie w Innsbrucku, gdzie zajmuje się wydaniami i badaniami spuścizn literackich, jak również pracą dydaktyczną oraz jurorską. Od 1997 do 2003 r. kierowała Literaturhaus am Inn. Należy do Stowarzyszenia Autorów Południowego Tyrolu (SAV) i Zrzeszenia Autorów Graz (GAV) oraz do Literar Mechana. Jest również członkiem zarządu stowarzyszenia Forum Brenner. Jej działalność pisarską stanowią różne gatunki: poezja, proza, sztuki sceniczne i słuchowiska radiowe. Ostatnio wydała tom poezji Orte sind (2019) oraz powieść Löwin auf einem Bein (2020). Na działalność naukową Eriki Wimmer składają się monografie, edycje, szkice literackie oraz recenzje. Strona internetowa autorki https://www.erikawimmer.net/

Literaturze poświęcona będzie także jako impreza towarzysząca planowana na czerwiec konferencja Literatura polska i modernizm austriacki. Inspiracje, powinowactwa, dysonanse (w setną rocznicę śmierci Tadeusza Rittnera 1921 - 2021). Celem tej międzynarodowej konferencji jest opisanie powinowactw, wzajemnych inspiracji i estetyczno-mentalnych różnic pomiędzy fin de siecle'm / modernizmem wiedeńskim a pozostającymi w jego orbicie pisarzami polskimi. Szczególną okazję do refleksji daje setna rocznica śmierci polsko-wiedeńskiego pisarza. Organizatorzy konferencji Katedra Literatury Polskiej Uniwersytetu Opolskiego i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza w Warszawie zaprosili do współorganizacji także Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz Bibliotekę Austriacką.

Przez cały okres trwania 21. Wiosny Austriackiej 'serwowany' będzie Austriacki przekładaniec. Pod tym kulinarnie brzmiącym tytułem serii spotkań prezentowane będą prelekcje o wybranych aspektach związanych z Austrią. Będą to kolejne warstwy austriackiego tortu, na które złożą się solidna podstawa z informacjami o tym kraju, kilka różnych warstw tematycznych, przekładanych pysznym kremem wymieszanym z ciekawostek i ... nie zabraknie oczywiście wisienki na torcie! Będzie to sporych rozmiarów przekładaniec złożonej historii, bogatej tradycji, zachwycających zabytków i zapierających dech widoków. Przedstawimy ogólne informacje o Austrii, jej położeniu, dziejach i aktualnej sytuacji. Nie będzie to jednak kompendium wiedzy o historii, systemie społeczno-politycznym i gospodarce, co raczej próba skupienia się na kilku wybranych informacjach i przełomowych wydarzeniach wraz z głównymi ich aktorami. Tytuły poszczególnych spotkań będą w części nawiązywać do słów hymnu narodowego Austrii. Serwowanym przekładańcem nie chcemy jednak zaspokoić całego głodu wiedzy o Austrii, co rozbudzić apetyt na jej zgłębianie. A pożywką do tego niech będą liczne książki i filmy o Austrii dostępne w zbiorach WBP w Opolu - Biblioteki Austriackiej mieszczącej się przy placu Piłsudskiego 5. Spotkania organizowane będą przez Facebook, natomiast w ramach cyklu "Biblioteka z Klasą online", skierowanym dla nauczycieli różnych typów szkół oraz ich uczniów, będzie je można zamawiać w dowolnym terminie. Zainteresowanych odsyłamy na stronę internetową Biblioteki Austriackiej w Opolu www.ba.wbp.opole.pl lub prosimy o kontakt telefoniczny 77/ 47 47 085.

ORGANIZATOR i PARTNERZY:
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka - Österreich-Bibliothek
Uniwersytet Opolski - Germanistyka
Austriackie Forum Kultury w Warszawie

WBP w Opolu finansowana jest z budżetu Województwa Opolskiego.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl