home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Grafika: Nadia Budde / wydawnictwo Hokus-Pokus
Wystawa książek i ilustracji
Nadia Budde Jeden dwa trzy psy
we współpracy z Goethe-Institut Kraków.

2-17 października 2023
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Piastowska 18
Mała Galeria

w godzinach: 9:00-19:00

wstęp wolny

W ramach
XX Dni Kultury Niemieckiej
na Śląsku Opolskim

Wystawie towarzyszą spotkania interaktywne przygotowane z myślą o dzieciach: teatrzyk kamishibai, włączanie się w opowiadanie bajek przez dzieci, nauka słówek prezentowanych podczas czytania w języku niemieckim, układanie puzzli do bajki. Możliwe terminy spotkań w dniach 02-13.10. Zgłoszenia / Anmeldung : tel. 77 4747 085.

Plakat A3 w PDF
Plakat A3 (JPG)


Nadia Budde

Nadia Budde (*1967) jest dizajnerką graficzną i ilustratorką książek dla dzieci. Za swoje książki była wielokrotnie nagradzana, otrzymała m.in. Niemiecką Nagrodę w Dziedzinie Literatury Młodzieżowej (Deutscher Jugendliteraturpreis) 2000 za Raz dwa trzy psy (w oryginale Eins Zwei Drei Tier) . Autorska wyliczanka Nadii Budde to 16 kartonowych stron pełnych absurdalnego humoru i zadziornej kreski. Każda postać narysowana przez Nadię Budde ma charakter(ek) i to coś, co powoduje, że od razu je lubimy.
W Polsce książka ukazała się nakładem wydawnictwa Hokus-Pokus w 2014 roku w przekładzie Iwony Mączki.

Gra z konwencjonalną wyliczanką w wykonaniu Nadii Budde sięgnęła zenitu. Utrzymując przezabawną absurdalność treści i formy, artystka ironicznie nawiązuje do pierwszych książek dla dzieci, wprowadzających je w świat pojęć. Zapełnia książkę nie tylko oryginalnie uroczymi bohaterami ludzkimi (Benkiem, Edkiem, Milczkiem, Klarą, Łucją i Julką), lecz także przesympatycznymi zwierzętami: psami, wilczkiem, sową, pszczołą, kozuchą, koniskiem i innymi. A przede wszystkim ustawia bohaterów zawsze w trzech odmianach kierunków, póz, miejsc, kondycji, sezonów, odzień, fryzur. Jest podobnie jak w klasycznej dziecięcej wyliczance pozbawionej głębszego znaczenia: dla zachowania rytmu i utrzymania rymu Nadia Budde wprowadza po trójpodziale owo „bęc”, czyli nową postać lub kategorię, by na kolejnej stronie poddać ją ponownie purnonsensowej obróbce.

W polskim wydaniu te zabawne skojarzenia, kongenialnie przełożone z oryginału, często zachęcają odbiorcę do interakcji (na przykład: pomachaj sowie, złap lisa). Na tle współczesnej pogoni rodziców za wszystkim, co dla ich dzieci jest wyłącznie „edukacyjne”, ta propozycja jest wybitna. Stanowi bowiem przykład genialnej lekcji języka. Lekcji na temat pojęć, konwencji, gatunków oraz ironii w najprostszej i najzabawniejszej z możliwych formie.
dr Małgorzata Cackowska, Uniwersytet Gdański

w 2018 roku wydawnictwo Hokus-Pokus wydało kolejną książkę Nadii Budde Flosse Fell und Federbett w tłumaczeniu Łukasza Żebrowskiego pt. Ze zwierzyną pod pierzyną.

XX Dni Kultury Niemieckiej na Ślasku Opolskim
WBP w Opolu od lat współpracuje z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Ślasku Opolskim w organizacji Dni Kultury Niemieckiej. Zapraszamy do zapoznania sie z pozostałymi imprezami organizowanymi przez bibliotekę w ramach tegorocznej edycji imprezy.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl