home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Co nowego w
BIBLIOTECE Z KLASĄ ONLINE?

Nowe spotkania edukacyjne online - na profilu Facebook Biblioteki Austriackiej

17-21 stycznia 2022
plakat

Zapraszamy nauczycieli na spotkania przygotowane w ramach akcji promocji edukacji bibliotecznej na Facebook Biblioteki Austriackiej i do skorzystania z naszej nieodpłatnej oferty lekcji online. Prezentowane tematy będę dostępne jeden trochę ponad dobę, zawsze od 8 rano do 10 rano następnego dnia. Osoby zainteresowane prelekcją w innym terminie mogą wysłać zgłoszenie z prośbą o udostępnienie linku do prelekcji i zaplanować spotkanie dla grupy uczniów w dogodnym czasie. Warunkiem wykorzystania prelekcji podczas zajęć jest podanie ilości transmisji i liczby uczestników oraz nazwy szkoły. Zainteresowanych prosimy o kontakt w celu uzyskania linku dostępu (e-mail: ba@wbp.opole.pl lub 77 47 47 085). Więcej na ten temat Oferta online oraz Formularz zgłoszeniowy

17 stycznia 2022

Deutschland kurz und bündig (53 minuty) -Vortrag auf Deutsch
Niemcy krótko i zwięźle - prelekcja w j. niemieckim

Podczas wykładu wygłoszonego w języku niemieckim Niemcy krótko i zwięźle przedstawione zostaną aktualne informacje o Niemczech i jego mieszkańcach. Podczas spotkania postaramy się opowiedzieć o przełomowych wydarzeniach w historii Niemiec, przedstawić federacyjny system, a także regiony i krajobrazy kraju oraz jego ważne osobowości. Tych i wielu innych ciekawostek o Niemczech będzie można dowiedzieć się podczas prezentowanej prelekcji. Będzie można pogłębić nie tylko wiedzę o Niemczech, ale i język niemiecki, w którym wykład będzie wygłoszony

Warsztaty
Rysuj (z) ręką / Zeichne mit der Hand – Dinozaur/ Dino (5 minut)
(od 12.00 do 14.00 następnego dnia)

Każde dziecko nauczy się rysować żabkę za pomocą ręki. Ciekawe i proste rysunki pozwolą mu rozwinąć wyobraźnię, a podczas zajęć pozna również podstawowe pojęcia z języka niemieckiego.

18 stycznia 2022

Der Maulwurf im Herbst / Krecik jesienią (6 minut)

Jesień już nadeszła, a śliwki dojrzały w pełni. A co zrobi z nich nasz Krecik? On już ma pewien pomysł. Co z tego wyjdzie? Przekonajmy się! Zapraszamy na jesienny teatrzyk opowieści dla dzieci w języku niemieckim oraz polskim.

19 stycznia 2022

Adventsmarkt, Weihnachtsmarkt, Christkindlemarkt.
Prelekcja o tradycjach jarmarków adwentowo-bożonarodzeniowych w krajach niemieckiego obszaru językowego (30 minut)

Bożonarodzeniowe jarmarki w krajach niemieckiego obszaru językowego stanowią od prawie 600 lat nieodłączny element kultury. Podczas prelekcji pragniemy przenieść publiczność w bajkowy, przepełniony blaskiem i zapachem przypraw piernika świat jarmarków do Drezna, Berlina, Norymbergi czy Wiednia.
Prezentowane - w zależności od regionu - jarmarki Adventsmarkt, Weihnachtsmarkt lub Christkindlemarkt, wbrew świątecznej nazwie, otwierane są nawet kilka dni przed rozpoczęciem adwentu i trwają do wigilii Bożego Narodzenia lub nawet do Nowego Roku, a przygotowania do nich mają miejsce przez cały rok. W ich długiej historii tylko wojny i zarazy stawały na przeszkodzie organizatorom targów. Mimo wcześniejszych planów w 2021 r. wiele niemieckich miast z powodu pandemii odwołało swoje tradycyjne jarmarki, mimo zaawansowanych przygotowań i ustawionych już straganów. Dlatego warto obejrzeć podczas spotkania, jak wyglądały dotychczas i - z pewnością – będą wyglądały jarmarki w przyszłości.

20 stycznia 2022

Der Regenbogenfisch / Tęczowa rybka (7 minut)

Błysk jest najpiękniejszą rybką w oceanie, a książka o nim - jedną z najpiękniejszych bajek, jakie kiedykolwiek wydano. Błysk ma mieniące się wszystkimi kolorami tęczy łuski i jest z tego powodu dumny i zarozumiały. Każdy, kto zobaczy w książce jego wizerunek, również się nim zachwyci. Ale uroda i kolorowe, błyszczące łuski nie przynoszą szczęścia. Błysk nie ma przyjaciół. Aż do dnia, kiedy daje małej rybce jedną ze swych pięknych łusek. Następnie zaczyna rozdawać pozostałe błyszczące łuski i odkrywa, że prawdziwe szczęście przynosi dzielenie się z innymi. Bajka prezentowana jest w języku niemieckim.

21 stycznia 2022

Alle Jahre wieder. Weihnachtstraditionen in Deutschland, Österreich und der Schweiz (25 minut)

W prelekcji przedstawione zostały w języku niemieckim wybrane tradycje bożonarodzeniowe typowe dla krajów niemieckiego obszaru językowego. Z okresem przedświątecznym zdecydowanie związane są organizowane od ponad 600 lat jarmarki adwentowo-bożonarodzeniowe, wieniec i kalendarz adwentowy. Niemieckie korzenie ma zwyczaj stawiania choinki i - w ślad za tym - dekoracyjne bombki. Nie można nie wspomnieć o piernikach norymberskich i innych słodkich przysmakach. Podczas spotkania opowiemy, kto przynosi pod choinkę prezenty i co można znaleźć na świątecznym stole w poszczególnych krajach. Będzie także strasznie i magicznie ...

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl