home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki

Dyskysyjne Kluby Książki powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia - od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

Niemieckojęzyczny DKK przy Bibliotece Austriackiej powstał w styczniu 2009 r i jest jedynym ... więcej

Najbliższe spotkanie klubu
Archiwum spotkań Niemieckojęzycznego DKK:
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
9 spotkanie - 13 grudnia 2011

Ostatnie juz w tym roku spotkanie DKK poświęcone było powieści Martina Sutera Lila, Lila. Główny bohater David, młody kelner, kupuje stary, nocny stoliczek. Znajduje w nim rękopis pięknego romansu, napisanego przed półwieczem. By zaimponować Marii, w której się zakochał, oświadcza, że jest autorem książki. Zachwycona dziewczyna potajemnie wysyła tekst do wydawnictwa, uruchamiając lawinę zaskakujących zdarzeń.

8 spotkanie - 16 listopada 2011

Wykład
LITERATURA SAMONEGACJI - literatura niemieckojęzyczna przełomu XX i XXI w
dr hab. Andrzej Kopacki

16 listopada 2011 Niemieckojęzyczny DKK zaprosił klubowiczów i wszystkich zainteresowanych na wykład warszawskiego germanisty i tłumacza literatury niemieckojezycznej dra hab. Andrzeja Kopackiego. Znany literaturoznawca przedstawił na podstawie lektury i szczegółowych badań wybranych powieści kondycję, ambicje poznawcze, postawy etyczne i uderzające cechy estetyczne współczesnej prozy niemieckojęzycznej.

W ramach VIII Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim

7 spotkanie - 25 października 2011

DER WORTSPIELER ERNST JANDL
wykład multimedialny o życiu i twórczości austriackiego poety

w wykonaniu Agnieszki ROZIEWSKIEJ
z KOŁA NAUKOWEGO GERMANISTÓW przy Uniwersytecie Opolskim

Jandl - poeta, twórca słuchowisk, wiedeńczyk i miłośnik jazzu. Nie widział sprzeczności między eksperymentem a innymi formami pisania. Jego wiersze dotykają krańcowych punktów ludzkiej egzystencji, docierając do strefy milczenia; poprzez osadzenie w konkrecie powszedniości unikają jednak fałszywego patosu i abstrakcji. Krytyczna analiza języka, niezrównane poczucie humoru i kunszt prostoty to znaki rozpoznawcze tej poezji.

Spotkanie odbyło się w ramach akcji promocji czytelnictwa Austria czyta 2011 - Spotkajmy sie w Bibliotece Austriackiej w Opolu.

6 spotkanie - 26 września 2011

MROCZNA LEKTURA PRZED ZMROKIEM
odczyt sceniczny fragmentów thrillera Klinika Sebastiana Fitzka

Po przerwie letniej Niemieckojezyczny DKK zaprosiła na odczyt sceniczny z książki bestsellerowego niemieckiego autora Sebastiana Fitzka. Na odczycie prezentowane były fragmenty thrillera "Der Seelenbrecher" (Klinika) w formie czytanej i nagrań (audio book). Prezentacja : odczyt fragmentów Monika Wójcik-Bednarz, prowadzenie przez spotkanie Joanna Waleska.

Spotkanie odbyło się w ramach III Nocy Języków w Bibliotece Austriackiej.

5 spotkanie - 16 czerwca 2011

Tematem dyskusji na ostatnim spotkaniu Niemieckojęzycznego DKK przed wakacjami była powieść niemieckiego autora Waltera Moersa pt. Kot alchemika (Der Schrecksenmeister).
Odnoszący sukcesy na całam świecie autor komiksów i powieści dla dzieci i dorosłych Walter Moers - znany jest z niezwykłej fantazji, kreatywności oraz ... niepoprawnosci politycznej.
Kot alchemika to piąta książka z cyklu Camońskiego. Powieść oparta jest na bajce Gottfrieda Kellera Kotek Lusterko. Dzieje kota sprzedającego swój własny tłuszcz przeniosione są w "realia" Camonii.

Recenzja na portalu Qfant.
Recenzja na portalu Granice.pl

4 spotkanie - 10 maja 2011

NOBEL DLA JELINEK W ZWIERCIADLE PRASY ŚWIATOWEJ
wykład multimedialny

ANITA ROJEK
z Naukowego Koła Germanistów Uniwersytetu Opolskiego

11. Wiosna Austriacka zakończyła się spotkaniem Niemieckojęzycznego DKK. Spotkanie poświęcone było austriackiej laureatce nagrody Nobla z 2004 roku - Elfriede Jelinek. Anita Rojek - studentka IV roku filologii germańskiej Uniwersytetu Opolskiego i członkini naukowego Koła Germanistów - przedstawiła pokłosie swojej pracy licencjackiej. W około półgodzinnym wykładzie multimedialnym germanistka przybliżyła słuchaczom życie i twórczość austriackiej pisarki, jak i przekrój przez echo medialne, jako wywołało dla wielu kontrowersyjne przyznanie jej Nobla.

3 spotkanie - 14 kwietnia 2011 godz. 17.00

Na falach wyobraźni ... pod tym tytułem odbyło się trzecie już spotkanie Niemieckojęzycznego DKK w tym roku. Dyskusja poświęcona była nowatorskiej powieści o morskich podróżach niemieckiej pisarki Felicitas Hoppe pt. Pigafetta.

Przybyli na spotkanie klubowicze rozmawiali o realiźmie magicznym, którym przesiągnięta jest omawiana książka oraz o przedstawionych w Pigafecie wątkach z historii żeglugi morskiej.

2 spotkanie - 10 marca 2011 godz. 17.00

W ramach spotkań DKK Biblioteka Austriacka zaprosiła klubowiczów i wszystkich zainterersowanych na wykład multimedialny o życiu i twórczości laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2009 - Herty Müller : ZAWSZE SAMA HERTA MÜLLER. Wykład został przygotowany i przedstawiony przez Naukowe Koło Germanistów Uniwersytetu Opolskiego.

Pisarski warsztat pracy Herty Müller i 11 innych uznanych współczesnych niemieckojęzycznych pisarzy przedstawiała równiez prezentowana w tym czasie w Bibliotece Austriackiej wystawa:

HERLINDE KOELBL
Zadomowieni w pisaniu - pisarze przy pracy

więcej

1 spotkanie - 27 stycznia 2011 godz. 17.00

Biblioteka Austriacka w Opolu zaprosiła na pierwsze w 2011 roku spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki.

Tematem dyskusji była powieść laureatki Literackiej Nagrody Nobla 2009 - Herty Müller pt. Lis już wtedy był myśliwym.

Proza Müller osiąga swoje napięcie nie tyle przez akcję, co przez nagromadzenie intensywnych, przesyconych dziwnością i znużeniem obrazów. Na ich tle przesuwają się marzenia o ucieczce i strach przed nią, potrzeba miłości zamienia się w seks, który ma choć na chwilę zagłuszyć samotność, splugawiony seks jest instrumentem władzy, narzędziem terroru wobec kobiet, lojalność w każdej chwili może zamienić się w zdradę. Koniec dyktatury przynosi łzy ulgi, żałoby po bliskich, stopniowe zanikanie strachu - ale wygranymi pozostają oprawcy, a radykalne rozliczenia z przeszłością nie jest możliwe.

2010
2009
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl