home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki

Dyskysyjne Kluby Książki powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia - od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

Niemieckojęzyczny DKK przy Bibliotece Austriackiej powstał w styczniu 2009 r i jest jedynym ... więcej

Najbliższe spotkanie klubu
Archiwum spotkań Niemieckojęzycznego DKK:
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
9 spotkanie - 12 grudnia 2012 godz. 9.30

Warsztaty literackie
Max Frisch i Homo Faber - o tragiczności

Na warsztatach, które poprowadził Rafał Grzenia, uczestnicy przyjrzeli się świetnej, kultowej powieści Frischa od nieoczekiwanej strony. W splątanych perypetiach egzystencjalnych głównego bohatera próbowali odnaleźć elementy klasycznej greckiej tragedii, by zastanowić się nad tym, czym jest tragizm, jak przejawia się w literaturze i czemu właściwie służy.

Warsztaty finansowane przez
PRO HELVETIA Szwajcarską Fundację dla Kultury

8 spotkanie - 28 listopada 2012 godz. 12.00

Wykład
Niekonwencjonalny styl pisarski Reinharda Jirgla jako wyzwanie translatorskie
dr Małgorzata Jokiel (Uniwersytet Opolski)

Dr Małgorzata Jokiel przedstawiła w swoim wykładzie analizę stylu pisarskiego niemieckiego pisarza Reinharda Jirgla na przykładzie jego powieści Niedopełnieni oraz jej przekładu na język polski Ryszarda Wojnakowskiego.

7 spotkanie - 18 października 2012 godz. 16.00

U nas wszystko dobrze

U nas wszystko dobrze to poruszający portret trzech pokoleń pewnej wiedeńskiej rodziny, w której brak harmonii jest odbiciem politycznego chaosu w powojennej Austrii oraz zawirowań historycznych XX wieku.

U nas wszystko dobrze jest pierwszą wydaną w Polsce powieścią Arno Geigera. Po Bernhardzie i Jelinek poznajemy przedstawiciela nowego pokolenia austriackich pisarzy. Urodzony 1968 autor debiutował 1997 powieścią Kleine Schule des Karussellfahrens. W 1998 otrzymał nowojorską Abraham Woursell Award a w 2005 za powieść U nas wszystko dobrze Nagrodę im. Friedricha Hölderina oraz Deutscher Buchpreis - Nagrodę Związków Wydawców i Księgarzy Niemieckich.

W ramach tygodnia Austria czyta - Spotkajmy się w bibliotece

6 spotkanie - 26 września 2012 godz. 16.00

Homo Faber czyli nowoczesna wersja mitu o Edypie

Spotkanie Niemieckojezycznego DKK po przerwie letniej odbyło się w ramach Europejskiego Dnia Języków w Bibliotece Austriackiej. odbywającego się w tym roku pod hasłem Szwajcaria w Opolu, dlatego też spotkanie DKK poświęcone było literaturze szwajcarskiej a konkretnie jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli literatury tego kraju, tworzącemu w języku niemieckim Maxowi Frischowi.

Do najbardziej znanych dzieł Szwajcara zalicza się wydawaną w Polsce kilkunastokrotnie książkę pt. Homo faber. Tytułowy Homo Faber (łac. człowiek wytwórca), Walter jest inżynierem i pracuje dla UNESCO. Walter podczas rejsu z Nowego Jorku do Francji poznaje Elisabeth, młodą kobietę która wzbudza jego fascynacje. Podczas podróży rodzi się tylko niegroźny flirt, jednak po rejsie spotyka ją w Paryżu, oferując swoje towarzystwo. Razem postanawiają wybrać się samochodem do Włoch, a potem do Grecji, gdzie mieszka matka Elisabeth. Podczas jednej z ich rozmów okazuje się, że matka dziewczyny, Hanna, również jest znajomą z Waltera czasów młodości, a jej ojcem jest Joachim.

Ostatniego dnia podróży, na plaży nieopodal Koryntu, Elisabeth zostaje ukąszona przez węża. Walterowi udaje się dowieźć ją do szpitala w Atenach. Tam spotyka Hannę...

Na spotkaniu można było nie tylko podyskutować o książce, ale i zapoznać się z życiem i pozostałą twórczością autora.

5 spotkanie - 12 czerwca 2012 godz. 16.00

NIGDZIE W AFRYCE

Tematem ostatniego spotkanie DKK przed przerwa letnią była bestsellerowa powieść autorki urodzonej w Głubczycach. Klubowicze nie tylko dyskutowali o książce ale i zapoznali się z życiem i twórczością autorki.

Urodzona w Głubczycach niemiecka pisarka żydowskiego pochodzenia Stefanie Zweig opisała w swej autobiograficznej powieści historię swojej rodziny, która uciekając przed represjami nazistowskich Niemiec, emigruje w 1938 roku do Kenii. Nigdzie w Afryce jest największym sukcesem wydawniczym autorki, książka szybko stała się bestsellerem a jej późniejsza adaptacja filmowa została uhonorowana Oscarem.

4 spotkanie - 15 maja 2012 godz. 16.00

CUD W BERNIE

Tematem spotkania klubu była książka Der Sonntag, an dem Weltmeister wurde Friedricha Christiana Deliusa. W książce autor opisuje wygranie przez Niemców Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1954 roku i ich wpływ na niemieckie społeczeństwo. To historyczne wydarzenie pokazane jest z perspektywy nastolatka z niemieckiej prowincji.
Na spotkaniu można było również zaznajomić się z życiem i dotychczasowym dorobkiem autora.

W ramach IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2012
Biblioteka ciągle w grze!

Fotoreportaż z losawania na finał ROZGRZEWKI W BIBLIOTECE i spotkania DKK na facebooku

3 spotkanie - 24 kwietnia 2012 godz. 12.00 - 15.00

Warsztaty literackie
Leopold von Sacher-Masoch Wenus w futrze
czyli masochizm na kresach cesarstwa albo o erotyce w literaturze

Urodzony na Galicji austriacki pisarz Leopold von Sacher-Masoch swoimi skandalicznymi i poczytnymi powieściami dał ostateczny pretekst do nazwania i opisu fenomenu masochizmu w psychiatrii.
Uczestnicy warsztatów przyjrzeli się kultowej książce Sacher-Masocha w niespodziewanym kontekście - zestawiając ją z drzemiącym w kulturze mizoginizmem, który najradykalniej opisał Otto Weininger w swojej najsłynniejszej pracy "Płęć i charakter"
Warsztaty poprowadził Rafał Grzenia - filolog, krytyk literacki i filmowy. W stołecznych instytucjach kultury prowadzi warsztaty z literatury, dziennikarstwa i filmu.

Fotoreportaż na facebooku

W ramach 12. Wiosny Austriackiej.

2 spotkanie - 13 marca 2012 godz. 16.00

ALPEJSKI COLUMBO

Dyskusja skoncentrowała się na drugim z cyklu kryminałów osnutych wokół Simona Brennera - Kostucha, w którym to główny bohater Brenner zostaje wezwany do rozwikłania zagadki na austriackiej prowincji.
Kryminał austriackiego pisarza zachwycił klubowiczów oryginalnym językiem i nietuzinkowym, miejscami czarnym, humorem.

Kilka słów o bohaterze:
Znany nam wszystkim telewizyjny detektyw cechował się dokładnością, darem kombinowania faktów i wręcz natarczywą dociekliwością - rzec by można ideał śledczego. Brenner - bohater cyklu kryminałów Wolfa Haasa - jest nie do końca taki ... . Detektyw kieruję się dewizą "pod żadnych pozorem nie dopytywać", ma niezwykły talent do nie słuchania, tylko po to, by w odpowiednim momencie zwrócić uwagę na jakiś szczegół. Nie zawsze potrafi rozróżnić fakty istotne od tych mniej. Kosztuje go to niekiedy sporo czasu, ale Brenner się tym bynajmniej nie przejmuje, preferuje ślimacze tempo nad pochopne działanie na łapu capu. Rezultatów by się zaś sam Columbo nie powstydził!

W ramach 12. Wiosny Austriackiej.

1 spotkanie - 7 lutego 2012 godz. 16.00

OD BESTSELLERA DO BLOCKBUSTERA

Biblioteka Austriacka w Opolu zaprosiła na pierwsze w 2012 roku spotkanie Niemieckojęzycznego Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem dyskusji była powieść niemieckiego duo pisarskiego publikujacego pod speudonimem Iny Lorentz pt. Nierządnica.

O książce:
Konstancja, rok 1410. Maria, córka najbogatszego obywatela w mieście, kupca handlującego winami i tekstyliami, przygotowuje się do ślubu. Następnego dnia ma stać się żoną prawnika, Ruppertusa Splendidusa, nieślubnego syna hrabiego Henryka von Keilburg. Ojciec dziewczyny nie może uwierzyć we własne szczęście. Nie wie jednakże, że narzeczonemu nie chodzi wcale o Marię, lecz o ogromny majątek jej ojca. Podły, chciwy i pozbawiony skrupułów narzeczony nie cofa się przed niczym w drodze do bogactwa: ani przed oszustwem, ani przed kłamstwem, ani nawet przed morderstwem. Maria i jej ojciec w przeddzień ślubu stają się ofiarami podłej intrygi Ruppertusa, w wyniku której Maria zostaje brutalnie zgwałcona, osądzona, zlinczowana i wypędzona z miasta. Nieprzytomną, skatowaną kobietę znajduje wędrowna prostytutka, Hiltruda, podążająca na jarmark. Powodowana litością i poruszona niesamowitą urodą umierającej, bierze dziewczynę na swój wóz. Opiekuje się nią i ratuje od niechybnej śmierci. Maria powoli dochodzi do zdrowia i, żeby przeżyć, przyłącza się do wędrującej z jarmarku na jarmark grupy pięciu prostytutek. Poprzysięga zemstę swoim krzywdzicielom. Tylko pragnienie pomszczenia doznanych krzywd pozwala jej żyć dalej"

2011
2010
2009
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl