home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki

Dyskysyjne Kluby Książki powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia - od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

Niemieckojęzyczny DKK przy Bibliotece Austriackiej powstał w styczniu 2009 r i jest jedynym ... więcej

Najbliższe spotkanie klubu
Archiwum spotkań Niemieckojęzycznego DKK:
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
6 spotkanie - 12 grudnia 2013

Mein schönstes Wimmelbuch Weihnachten

Grudniowe spotkanie było poświęcone książce Mein schönstes Wimmelbuch Weihnachten. Książka opowiada w pięknych i pełnych życia obrazkach o dwóch świątecznych kotkach, które rozrabiają na jarmarku bożonarodzeniowym, w piekarni świątecznej, pomiędzy łyżwiarzami na zamrożonym jeziorze, w centrum handlowym czy też w zaśnieżonej wiosce górskiej ... . Dzieci wspólnie czytały i dyskutowały o książce. Miały teź okazję poczęstować się typowymi dla krajów niemieckojęzycznych słodkościami świątecznymi.
Moderator poprosił klubowiczów o namalowanie recenzji rysowanej do dowolnej książki, która w tym roku była omawiana w klubie. Powstały bardzo ciekawe i kolorowe prace.

Co to jest Wimmelbuch (Wimmelbilderbuch)?

Niemieckie słowo Wimmmelbilderbuch oznacza rodzaj książki obrazkowej (Bilderbuch), która charakteryzuje się tym, że przedstawione rysunki są bardzo detaliczne i przedstawiają wiele róznych postaci, sytuacji itd. Można powiedzeć, że roi się (niem. wimmeln) na nich od szczegółów.

5 spotkanie - 24 października 2013

LAURAS STERN (Gwiazdka Laury) Klausa Baumgarta

Laura obserwuje nocą, jak gwiazda spada z nieba na ulicę przed jej domem i zabiera ją do swojego pokoju. Następniego dnia gwiazda znika... .
Książka Baumgarta to czarująca historia, która uczy dzieci, że niekiedy trzeba się rozstać z rzeczami, które sie kocha.

O autorze:

Klaus Baumgart (ur. 1951) to światowej klasy autor i ilustrator literatury dziecięcej, który sprzedał już ponad pięć milionów książek. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, otrzymał m. in. jako pierwszy niemiecki autor renomowaną angielską nagrodę Children´s Book Award. Jego serie historyjek dla dzieci Gwiazdka Laury i Tobi doczekały się już ekranizacji.

Gwiazdka Laury jest bardzo popularną książką dla dzieci w Niemczech. W Polsce została wszakże wydana, ale nie cieszy się porównywalną popularnością. Historia Laury i jej gwiazdki bardziej znana jest polskim dzieciom jako serial animowany, który powstał na podstawie bajki i jest już od lat emitowany w Polskiej telewizji. Na spotkaniu dzieci zapoznały się z oryginalną książką - pierwszą książką o Laurze i jej gwiazdce - w oryginalnej wersji językowej (po niemiecku). Ponieważ książka nie ma dużo tekstu, dzieci nie miały za zadanie jej wcześniej przeczytać, za to na spotkaniu przeczytaliśmy ją razem - każdy po jednej stronie. Za każdą przeczytana stronę klubowicz otrzymał gwiazdkę (nalepkę). Dzieci chętnie zgłaszały się do czytania. Klubowiczom spodobał się bardzo oprócz fajnej historii również styl rysowania autora. Na końcu spotkania zobaczyliśmy razem pierwszy odcinek serialu Gwiazdka Laury w oryginalnej wersji językowej.

4 spotkanie - 19 września 2013

Spotkanie autorskie z Anna Onichimowską

Klubowicze w przygotowaniu na spotkanie zapoznali się z dorobkiem literackim i życiorysem autorki. Bardzo zainteresowało ich podróżnicze życie pani Onichimowskiej, pytali o kraje i miejsca, które autorka zwiedziła. Klubowicze rozmawiali z pisarką o swoich ulubionych książkach i postaciach literackich, dowiedzieli się też od aurtoki jak wygląda jej praca pisarza - od pomysłu na książkę do druku.

O autorce :

Anna Onichimowska jest autorką ponad czterdziestu książek dla dzieci i młodzieży, wielu sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych, laureatką prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych. Jej utwory były tłumaczone na angielski, włoski, francuski, niemiecki, chiński i koreański. Trzy książki (współautor: Tom Paxal) zostały opublikowane w Finlandii po szwedzku. Po niemiecku ukazały się dwie książki autorki Żółta zasypianka (Eine gelbe Geschichte) i Sen, który odszedł (Wo ist mein Traum?).

Utwory Anny Onichimowskiej cieszą się nie tylko niesłabnącym powodzeniem u czytelników, ale również dużym uznaniem krytyki literackiej. W 2011 r. została nagrodzona Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. W 2012 r. książka Dziesięć stron świata otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Fundacji ABC XXI na najważniejszą książkę 10-lecia kampanii.

Autorka o sobie:

Piszę powieści, opowiadania, scenariusze, felietony, wiersze. Głównie dla dzieci. Ale staram się pisać tak, żeby dorośli też się nie nudzili. Ani przy lekturze moich tekstów, ani przy słuchowiskach, ani oglądając moje sztuki w teatrze. Chciałabym, aby każdy mógł znaleźć w nich coś dla siebie.
3 spotkanie - 23 maja 2013

Die schönsten Märchen der Gebrüder Grimm / Najpiekniejsze bajki braci Grimm

Jaś i Małgosia, Roszpunka czy też Śpiąca królewna. Bajek braci Grimm, które znamy i kochamy jest bardzo dużo. Na spotkaniu przypomnieliśmy sobie kilka z nich i spróbowaliśmy rozstrzygnąć, która jest najpiękniejsza.
Dzieci czytając przed spotkaniem książkę z bajkami, pierwszy raz poznały mniej znaną w Polsce bajkę Titelitury (oryg. Rumpelstilzchen). Bardzo im się spodobała, tak że została przez nich wybrana za najładniejszą.
W drugiej połowie spotkania dzieci zagrały bajkowe memory z postaciami z bajek braci Grimm. W zabawie dzieci musiały połączyć w pary obrazki bohaterów z ich nazwami po niemiecku, a w dalszej części zabawy przyporządkować im cechy charakteru i wyglądu.
2 spotkanie - 19 marca 2013

STUPS, DER KLEINE OSTERHASE Rolfa Zuckowskiego

Na spotkaniu krótko przed Wielkanocą Niemieckojęzyczny DKK zaprosił na pogadankę o Stups, der kleine Osterhase - książce, która opowiada zabawne perypetie małego zajączka Stups, który ciągle wpada z tarapaty. Na zakończenie spotkania dzieci zrobiły kieliszki do jajek z tekturki.
1 spotkanie - 24 stycznia 2013

POCZTA DLA TYGRYSKA Janoscha

Z początkiem 2013 roku zaprosiliśmy do nowo powstałego Niemieckojęzycznego DKK dla dzieci. Pierwszą lekturą była "Pocztę dla Tygryska" Janoscha. Podczas spotkania dzieci posłuchały odczytu książki, zobaczyły kino obrazkowe i namalowały pocztówki z bohaterami bajek Janoscha.
2012
2011
2010
2009
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl