home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki

Dyskysyjne Kluby Książki powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia - od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

Niemieckojęzyczny DKK przy Bibliotece Austriackiej powstał w styczniu 2009 r i jest jedynym ... więcej

Najbliższe spotkanie klubu
Archiwum spotkań Niemieckojęzycznego DKK:
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
8 spotkanie - 18 grudnia 2014

Flusi, das Sockenmonster
Bine Brändle

Książka Bine Brändle opowiada o małym potworku skarpetkowym o imieniu Flusi. Potworek Flusi zaprzyjaźnia się z Mają, małą dziewczynką, która przez przypadek odkryła go w swojej skarpetce. Spotkanie miało charakter świąteczny. Moderator przygotował z tej okazji poczęstunek. Dużą atrakcją dla klubowiczów było robienie skarpetkowego kalendarza adwentowego - Sockenmonsteradventskalender. Dzieci zrobiły z kolorowej tekturki, przy pomocy kredek i farbek 24 skarpetki, które później zawiesiły na sznurku. Na zdjęciu grupowym dzieci pokazują swoje dzieło.
7 spotkanie - 27 listopada 2014

Hexen, Nixen, Zauberspuk
Monika Auböck

Od Jeziora Nezyderskiego po Jezioro Bodeńskie - austriacka autorka Monika Auböck zebrała podania i legendy ze wszystkich regionów Austrii. Opisane w bardzo ciekawy, przystępny i częściowo uproszczony sposób przedstawione podania zaciekawiły klubowiczów. Opowieści o czarownicach i duszkach wodnych odbiegały bowiem od znanych im bajek, które prawie zawsze kończą się szczęśliwie. Legendy, które bazowały częściowo na prawdziwych wydarzeniach i postaciach historycznych często kończyły się dla ich bohaterów śmiercią. Klubowicze dyskutowali o tym z dużym zainteresowaniem. Spotkanie urozmaiciła moderatorka, przebierając się za czarownicę i czytając fragmenty z książki.
6 spotkanie - 23 października 2014

Moja pierwsza podróz po Austrii
Das große Östereich-Wimmelbuch

Sabine Wiemers & Saskia Hula

tematem spotkania DKK była książka Das große Österreich-Wimmelbuch. Książka opowiada o grupie turystów zwiedzających Austrię. Za pomocą książki dzieci poznały pasażerów autokaru i razem z nimi wybrały się na podróż po całej Austrii poznając przy tym nowe miejsca i ludzi, ich tradycje i styl życia oraz znane osobistości i wydarzenia historyczne.
5 spotkanie - 26 września 2014

Schlaf gut! Das Einschlafbuch
Heidi Wittlinger

Książka Heidi Wittlinger - opowiadająca i animująca do zasypiania - była dla klubowiczów zbyt prosta. Chociaż forma graficzna została pozytywnie oceniona, to jednak zbyt prosty tekst nie był dla dzieci z klubu ciekawy.
Na spotkaniu klubowicze powrócili w rozmowie do lektury z maja - Felix große Deutschlandreise, która im się bardzo podobała. Okazało się, że klubowicze, którzy dopiero po spotkaniu czytali książkę, mieli pytania odnośnie treści. W ramach spotkania postaraliśmy się razem wyjaśnić niejasności.
4 spotkanie - 5 czerwca 2014

DER KLEINE RABE SOCKE gemeinsam bin ich stark!
Katja Grübel na podstawie opowiadań
Nele Moost (ilustr. Annet Rudolph)

Mały kruk Socke (niem. skarpetka) wyjął w trakcie zabawy w piratów z tamy na rzece gałąź, by ją użyć jako miecz. Przez to jednak zapora stała się niestabilna i grozi katastrofą. Cały las jest w niebezpieczeństwie i Socke jest winny!

Mały kruk wybiera się więc razem ze swoimi przyjaciółmi - misiem Eddi i owcą Wolle (niem. wełna) na poszukiwanie bobrów - budowniczych tamy, by poprosić ich o pomoc w naprawie.

Nele Moost (ur.1952 w Berlinie) jest niemiecką autorką książek dla dzieci i dorosłych. Jej książki przetłumaczone zostały na 18 języków. Najbardziej znane są ilustrowane przez Annet Rudolph opowiadania o małym kruku Socke.

3 spotkanie - 24 kwietnia 2014

Mit Felix auf großer Deutschlandreise
Annette Langen & Constanza Droop

Mała Sophie ma ulubionego pluszowego zajączka Felixa, który jest jej najlepszym przyjacielem. Felix bardzo lubi podróżować. Zwiedzając świat przeżywa dużo przygód i dzieli sie z nimi z swoją przyjaciółką Sophie pisząc do niej listy.

Mit Felix auf großer Deutschlandreise to już osiemnasta książka z serii o pluszowym zajączku napisanej przez Annette Langen a ilustrowanej przez Constanzę Droop. Pierwsza książka o Felixie ukazała się w 1994 roku a po dzień dzisiejszy powstało ich już 20. Przygody Felixa przetłumaczono na 29 języków i sprzedano w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy.

Mit Felix auf großer Deutschlandreise opowiada o podrózy Felixa po Niemczech. Zajączek odkrywa ciekawe miejsca i zaskakujące skarby w własnym kraju. Felix dzieli się swoimi wrażeniami z podróży z Sophie pisząc do niej listy.

Książka była dla klubowiczów okazją do poznania nieznanych im jeszcze zakątków Niemiec - ich walorów, tradycji i kultury, jak i do przypomnienia sobie miejsc gdzie sami już byli. Dzieci opowiadały o własnych podróżach do Niemiec, dzieliły się swoimi wrażeniami i porównywały swoje doświadczenia z opowiadaniem o podróży Felixa, którą podczas spotkania prześledziły na mapie Niemiec.

2 spotkanie - 27 marca 2014

FREUNDE (Przyjaciele) Helme Heine

Książka niemieckiego autora i ilustratora Helme Heine opowiada o przygodach trójki przyjaciół: Franciszka Koguta, Johnny'ego Myszora i grubego Waldemara. Klubowicze chętnie przeczytali zabawną historię o tej trójce i uznali, że bohaterowie są bardzo sympatyczni. Najwięcej emocji u dzieci wzbudził epizod z jedzeniem czereśni i jego konsekwencjami... . Żywa dyskusja utworzyła się też wokół kilku nielogicznych sytuacji w książce. Klubowicze zauważyli na przykład, że Johmny'iemu Myszorowi przeszkadza niemiły zapach w oborze, natomiast w kurniku tego problemu nie ma.
1 spotkanie - 6 lutego 2014

DER REGENBOGENFISCH (Błysk. Najpiękniejsza rybka w oceanie) Marcusa Pfistera

Pierwsze spotkanie klubu w nowym roku 2014 poświęcone było książce Der Regenbogenfisch. Błysk (tak w polskim tłumaczeniu nazywa się rybka, która jest głównym bohaterem książki) jest najpiękniejszą rybką w oceanie, a książka o nim - jedną z najpiękniejszych bajek, jakie kiedykolwiek wydano. Błysk ma mieniące się wszystkimi kolorami tęczy łuski i jest z tego powodu dumny i zarozumiały. Każdy, kto zobaczy w książce jego wizerunek, również się nim zachwyci. Ale uroda i kolorowe, błyszczące łuski nie przynoszą szczęścia. Błysk nie ma przyjaciół. Aż do dnia, kiedy daje małej rybce jedną ze swych pięknych łusek. Następnie zaczyna rozdawać pozostałe błyszczące łuski i odkrywa, że prawdziwe szczęście przynosi dzielenie się z innymi.

O autorze:

Marcus Pfister (ur. 1960 w Bernie we Szwajcarii) jest szwajcarskim grafikiem, autorem i ilustratorem książek dla dzieci. W 1992 roku wydał pierwszą książeczkę o rybce Błysku i zyskał dzięki niej sławę światową. Książki z Przygodami pięknej rybki zostały przetłumaczone na ponad 80 języków a sprzedaż osiągnęła 15 mln egzemplarzy. Amerykańska stacja telewizyjna PBS zrobiła na podstawie książki 26 odcinkowy serial animowany.

Klubowicze mieli przy lekturze trochę trudności z nieznanymi słówkami po niemiecku (nazwy ryb i innych stworzeń morskich). Na spotkaniu wyjaśniliśmy sobie wspólnymi siłami ich znaczenie i porozmawialiśmy o florze i faunie morskiej. Temat ten szczególnie zainteresował chłopców, także chętnie zabierali głos.

2013
2012
2011
2010
2009
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl