home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki

Dyskysyjne Kluby Książki powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia - od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

Niemieckojęzyczny DKK przy Bibliotece Austriackiej powstał w styczniu 2009 r i jest jedynym ... więcej

Najbliższe spotkanie klubu
Archiwum spotkań Niemieckojęzycznego DKK:
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
8 spotkanie - 17 grudnia 2015

Bambi
Felix Salten

Spotkanie przedświąteczne poświęcone zostało klasycznej bajce w nieznanej dla klubowiczów odsłonie. Bajkę animowaną o małym jelonku Bambi zna każde dziecko, nie każdy jednak wie, że disneyowski hit z 1942 roku jest adaptacją książki Austriaka Felixa Saltena. Sięgnęliśmy więc po oryginał!

O autorze:
Felix Salten rodził się w niezamożnej, niewykształconej rodzinie. Trzy tygodnie po narodzinach rodzina Saltena przeniosła się do Wiednia, gdyż miasto w tym okresie zagwarantowało pełne prawa Żydom. We wczesnych latach życia jego przyjacielem był Arthur Schnitzler. Pisarz uzyskał wykształcenie elementarne, po ogłoszeniu bankructwa przez ojca przerwał naukę i rozpoczął pracę w agencji ubezpieczeniowej. W tym okresie zaczął pisać pierwsze poematy i krótkie eseje do gazet. Był jednym z inicjatorów ruchu Młody Wiedeń (Jung Wien) i niedługo potem otrzymał pracę krytyka literackiego w wiedeńskiej prasie (m.in. Berliner Morgenpost). Pisał pod różnymi pseudonimami, publikował średnio jedną książkę w roku, był jednym ze współpracowników a później zawodowych rywali pisarza i krytyka Karla Krausa. W 1902 poślubił Ottillie Metz, z którą miał dwoje dzieci (Paul i Anna-Katherina).
W 1923 opublikował swoją najsłynniejszą powieść, Bambi: Opowieść leśna (niem. Bambi. Eine Lebensgeschichte aus dem Walde), która w 1928 została przetłumaczona na język angielski. W 1927 Salten został prezesem austriackiego PEN Clubu. W 1942 odbyła się premiera filmu Bambi będąca adaptacją utworu pisarza (Salten miał sprzedać prawa do filmu Sidneyowi Franklinowi za 1000 dolarów.

Adolf Hitler zakazał nabywania książek Saltena w 1936. Pisarz przeniósł się w 1938 do Niemiec, następnie zaś do Szwajcarii, gdzie żył do swojej śmierci.

7 spotkanie - 25 listopada 2015

Lilly Unter den Linden
Anne C. Voorhoeve

Książka Anne C. Voorhoeve opowiada historię trzynastoletnej Lilly z Hamburga, która chce po śmierci matki zamieszkać u swojej ciotki w Jenie w ówczesnej NRD. Książka ukazuje problemy, jakie podział Niemiec na dwa kraje stwarza ich mieszkańcom, jak komplikuje ich życie i przesądza losy.

6 spotkanie - 12 października 2015

Lilly Unter den Linden
Anne C. Voorhoeve

Książka Anne C. Voorhoeve opowiada historię trzynastoletnej Lilly z Hamburga, która chce po śmierci matki zamieszkać u swojej ciotki w Jenie w ówczesnej NRD. Książka ukazuje problemy, jakie podział Niemiec na dwa kraje stwarza ich mieszkańcom, jak komplikuje ich życie i przesądza losy.

5 spotkanie - 29 września 2015

Schweiz Wimmelbuch
Andrei Peter

Klubowicze razem z bohaterami obrazkowej książki Schweiz Wimmelbuch odwiedzili ważne miasta i ciekawe miejsca w całej Szwajcarii, zobaczyli między innymi Zürich i Berno, alpejskie stoki z słynną górą Matterhorn oraz Jezioro Genewskie.
Klubowicze z wielkim zainteresowaniem odkrywali kolejne zakątki w Szwajcarii.

4 spotkanie - 18 czerwca 2015

Gerda Gelse
Heidi Trpak, Laura Momo Aufderhaar (il.)

Austriacka autorka Heidi Trpak w swojej nietuzinkowej książce pozwala komarzycy o imieniu Gerda opowiedzieć o swoim życiu. Z perspektywy komarzycy Gerdy Gelse poznajemy wiele dotąd nieznanych nam a wyjątkowo pięknych rzeczy. Ilustratorka Laura Momo Aufderhaar użyła techniki monotypii by w oryginalny i bardzo szczegółowy sposób zilustrować filigranową bohaterkę.
Książka została w 2014 roku nagrodzona prestiżową nagrodą Deutscher Jugendbuchpreis w kategorii Literatura popularnonaukowa. Deutscher Jugendbuchpreis to nagroda literacka ufundowana w 1956 roku przez Federalne Ministerstwo ds. Rodziny Republiki Federalnej Niemiec. Nagroda przyznawana jest co roku przez fachowe jury najbardziej wartościowym nowym publikacjom.
Klubowicze docenili nie tylko interesujące i zabawne fakty o życiu komarów, ale i zainteresowali się technikami ilustratorskimi użytymi w tej publikacji.

W ramach 15. Wiosny Austriackiej.

3 spotkanie - 7 maja 2015

Spotkanie autorskie z
BARBARĄ KOSMOWSKĄ

Na spotkanie z Barbarą Kosmowską moderatorka zaprosiła oprócz klubowiczów, również grupę młodzieży z szkoły z którą biblioteka regularnie współpracuje. Klubowicze byli zachwyceni autorką i zadawali jej wiele pytań. Nie pytali tylko o książki, ale również nie bali się zadawać pytań o samą autorkę. Pani Kosmowska doskonale radziła sobie z młodzieżą i chętnie i wyczerpująco odpowiadała na ich pytania.

strona poświęcona spotkaniu
plakat

fotogaleria na facebooku

2 spotkanie - 26 marca 2015

Wien Wimmelbuch
Sabine Wiemers, Saskia Hula

Książka Wien Wimmelbuch opowiada o wycieczce po Wiedniu grupy sympatycznych turystów. Na warsztatach Moja pierwsza podróż po Wiedniu dzieci śledziły ich przygody w stolicy Austrii, odkrywają razem z nimi ciekawe miejsca i poznawają ich historię.
W trakcie warsztatów dzieci śledziły wycieczkę na mapce miasta a krótki filmik o Wiedniu w języku polskim uzupełnił wiedzę realioznawczą.

W ramach 15. Wiosny Austriackiej.

1 spotkanie - 26 lutego 2015

BLÖDE ZIEGE - DUMME GANS
Isabel Abedi

Mała kózka i mała gąska, bohaterowie książki niemieckiej autorki Isabel Abedi, kłócą się i godzą. Ich kłótnie uczą dzieci rozwiązywania konfliktów. Każda z czterech historyjek opowiedziana jest z perspektywy obu bohaterów przez co uczy wczuwania się w innych i lepszego zrozumienia ich uczuć.

Isabel Nasrin Abedi urodziła się w 1967 w Monachium, a wychowała w Düsseldorfie. Po maturze wyjechała na rok do Los Angeles, gdzie pracowała jako opiekunka do dzieci i praktykantka przy produkcji filmów. W Hamburgu zdobyła wykształcenie jako copywriter i w tym zawodzie pracowała przez 13 lat, marzyła jednak o tym, aby na życie zarabiać pisaniem książek dla dzieci. Jej marzenie spełniło się. Książki Abedi są tłumaczone na wiele języków i zdobyły wiele nagród. W 2006 roku powieść dla młodzieży Whisper zostala nominowana do renomowanej nagrody Deutscher Jugendbuchpreis.

Autorka zadebiutowała ra rynku polskim w roku 2006 książką pt. Oto Lola!. W kolejnych latach ukazało się jeszcze siedem książek z cyklu o Loli oraz Whisper: Nawiedzony dom, Dzisiaj Lucy jest księżniczką, Zakazany świat, Kraina Imago, Isola oraz Lucian.

2014
2013
2012
2011
2010
2009
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl