home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki

Dyskysyjne Kluby Książki powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia - od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

Niemieckojęzyczny DKK przy Bibliotece Austriackiej powstał w styczniu 2009 r i jest jedynym ... więcej

Najbliższe spotkanie klubu
Archiwum spotkań Niemieckojęzycznego DKK:
2021
2020
2019
2018
2017
2016

8 spotkanie - 8 grudnia 2016

Der Nussknacker (Dziadek do orzechów)
E.T.A. Hoffmann

Ostatnie spotkanie klubu w roku miało charakter świąteczny. Był mały poczęstunek a wybrana książka nawiązywała tematycznie do pory roku. Opowiadanie Dziadek do orzechów (Der Nussknacker) E.T.A. Hoffmanna należy do klasyki niemieckiej bajki bożonarodzeniowej, w Polsce zaś jest raczej mniej znany. Klubowicze bynajmniej wcześniej nie znali Dziadka.. jako opowiadanie, znali jedynie jako film animowany z Barbie. Moderator przygotował kilka słów o autorze i gatunku literackim (opowiadanie bajkowe - niem. Kunstmärchen) oraz fragmenty nagrań z słynnego baletu Czajkowskiego opartego n a opowiadaniu Hoffmanna.
Klubowicze pozytywnie oceniali opowiadanie, bajkowy charakter utworu przypadł większości do gustu. Szczególnie duże emocje wzbudzał zaczarowany świat z słodyczy.

7 spotkanie - 3 listopada 2016

Berlin Wimmelbuch
Judith Drews

Spotkanie klubu poświęcone było książce o niemieckiej stolicy. Wraz z bohaterami książki Judith Drews Berlin Wimmelbuch - Ucieczka z zoo - uwielbiającego przebrania lwa Erika, szukającego ochłody niedźwiedzia polarnego Aljoschy i chodzącego za mała dziewczynką krokodyla Jannisa - klubowicze zobaczyli m.in. Berliner Fernsehturm (wieżę telewizyjną), Park Muru, Plac Poczdamski i słynną aleję Unter den Linden.

6 spotkanie - 29 września 2016

München Wimmelbuch
Annegret Reimann

Podczas gdy w Monachium trwa Oktoberfest klubowicze postanowili zająć się książką Annegret Reimann "München Wimmelbuch" Wybrani klubowicze przygotowali i przedstawili na podstawie książki spacer z bohaterami książki po stolicy Bawarii. "Zwiedzali" z nimi kąpielisko nad Izarą, plac targowy Viktualienmarkt, Ogród Angielski oraz Park Olimpijski. Na końcu zaś odwiedzili ten słynny monachijski festyn ludowy - Oktoberfest.

5 spotkanie - 8 września 2016

Spotkanie autorskie z
PAWŁEM BERĘSEWICZEM

Paweł Beręsewicz opowiedział najpierw dzieciom o swojej pracy jako nauczyciel, autor i tłumacz. Następnie przeprowadził z dziećmi bardzo zabawne dyskusje o swoich książkach Noskawery, Pieniądze albo kasa oraz Więcej niż klub. Klubowicze z dużą ochotą i zainteresowaniem brali udział w spotkaniu.

Podstrona poświęcona spotkaniu

5 spotkanie - 9 czerwca 2016

DER BAUM, DER SICH NICHT LUMPEN LIEß
Shel Silverstein

Drzewo darów (tyt.pol.tłum.) to pozornie prosta i smutna historia. To jednak jest tylko pierwsza jej warstwa. Opowiadanie jest również pełne nadzieji i ciepła.

Tytułowe drzewo poświęca wszystko co ma dla chłopczyka, którego kocha. Tematem dyskusji stało się więc dawanie i otrzymywanie.

4 spotkanie - 19 maja 2016

DER ROTE MANTEL
Die Geschichte vom heiligem Martin

Heinz Janisch

Pochody z lampionami, jarmarki Marcińskie, pieśni i pieczona gęś Marcińska - żaden inny święty nie jest tak popularny w krajach niemieckojęzycznych jak święty Marcin. Aktualna sytuacja na świecie, liczne konflikty i problem uchodźców ukazują jak aktualne po dzień dzisiejszy jest przesłanie świętego Marcina: gotowość do niesienia pomocy, współczucie i empatia.

Na spotkaniu dzieci poznały legendę o świętym Marcinie opowiedzianą współczesnymi słowami i we współczesnym kontekście przez austriackiego autora literatury dziecięcej Heinza Janischa w książce Der rote Mantel (Czerwony płaszcz). Książkę ilustrowała w wymowny sposób Birgitta Heiskel.

Podstrona poświęcona spotkaniu

3 spotkanie - 14 kwietnia 2016

DER KÜNSTLER UND DAS BLAUE PFERD
Eric Carle

Niebieski koń jest jednym z najbardziej znanych obrazów Franza Marca i doskonale ukazuje jego unikalny styl.

4 marca obchodziliśmy 100-letnią rocznicę śmierci, poległego jako żołnierz na I Wojnie Światowej, niemieckiego artysty Franza Marca. Monachijski malarz należący z Wassily'im Kandinski'm do założycieli słynnej grupy artystów Niebieski jeździeć, jest jednym z najważniejszych przedstawicieli ekspresjonizmu.

Jego obrazy wyróżniały się intensywnymi kolorami i często przedstawiały zwierzęta, które były dla artysty tak jak dla artystów Odrodzenia anioły: wysłannikami i świadectwami prawdy, piękna i łaski. Do najbardziej znanych obrazów Marca zaliczamy również Żółtą krowę, Tygrysa i Wieżę niebieskich koni .

Na spotkaniu klubowicze poznali twórczość artysty na podstawie książki Erica Carle Der Künstler und das blaue Pferd.

Podstrona poświęcona spotkaniu

2 spotkanie - 17 marca 2016

GRUSEL-CLUB : Rückkehr der Titanic
Thomas Brezina

Pod hasłem Detektywi w bibliotece zorganizowano w ramach spotkań DKK warsztaty literacko-detektywistyczne z książką Thomasa Breziny.

Na warsztatach dzieci śledziły losy Jupiter, Vicky i Nicka z Klubu Grozy, klubu zajmującego się badaniem i wyjaśnianiem zjawisk nadprzyrodzonych. Razem z bohaterami dotarli do wraku Titanica i badały zjawy relacjonowane przez przepływających marynarzy.

Na warsztatach dzieci aktywnie włączyły się w szukanie śladów i analizę zdarzeń. Miały do rozwiązania zadania i ciekawe zagadki. Za poprawne odpowiedzi zbierały punkty na karcie członka Klubu Grozy. Kto zdobył najwyższą liczbę punktów zwyciężył i zdobył tytuł najlepszego detektywa w klubie.

Warsztaty z książką Grusel-Club: Die Rückkehr der Titanic popularnego austriackiego autora literatury dziecięcej i młodzieżowej Thomasa Breziny. Książki Breziny przetłumaczono na 32 języki, w tym na polski. W naszym kraju najbardziej znany jest z serii Klub detektywów i Hot Dogi.

W ramach 16. Wiosny Austriackiej.

Podstrona poświęcona warsztatom

1 spotkanie - 21 stycznia 2016

ICH BIN MALALA
Malala Yousafzai, Christina Lamb

Klubowicze dyskutowali o autobiograficznej książce laureatki Pokojowej Nagrody Nobla w 2014 roku osiemnastoletniej Malali Yousafzai - pakistańskiej działaczce na rzecz praw kobiet, zwłaszcza na rzecz ich prawa do nauki.

O książce:
Historia pakistańskiej dziewczynki, która z narażeniem życia walczy o prawa kobiet i ich dostęp do edukacji.
Gdy talibowie przejęli kontrolę nad Doliną Swat w Pakistanie, jedna dziewczynka odważyła się im sprzeciwić. Malala Yousafzai podjęła walkę o swoje prawo do nauki. We wtorek dziewiątego października 2012 roku, w wieku piętnastu lat, niemal zapłaciła za to najwyższą cenę. W drodze powrotnej ze szkoły postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości i wydawało się, że nie przeżyje. Cudem wyzdrowiała i los rzucił ją z dalekiej wioski w północnym Pakistanie do siedziby ONZ w Nowym Jorku. W wieku szesnastu lat stała się globalnym symbolem pokojowego protestu i najmłodszą w historii laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.
To ja, Malala to niezwykła opowieść o rodzinie dotkniętej piętnem terroryzmu; o walce o prawo dziewcząt do nauki; ojcu, który będąc właścicielem szkoły, zaszczepił w córce zamiłowanie do wiedzy, i odważnych rodzicach, którzy w społeczeństwie, gdzie na pierwszym miejscu stawia się synów, nade wszystko ukochali córkę. Historia Malali pozwala uwierzyć, że moc głosu jednej osoby bywa siłą napędową zmian na światową skalę.

2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl