home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki

Dyskysyjne Kluby Książki powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia - od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

Niemieckojęzyczny DKK przy Bibliotece Austriackiej powstał w styczniu 2009 r i jest jedynym ... więcej

Najbliższe spotkanie klubu
Archiwum spotkań Niemieckojęzycznego DKK:
2021
2020
2019
2018
2017

8 spotkanie - 8 grudnia 2017

Mein großes Wimmelbuch Dresden
Christian und Fabian Jeremies

Grudniowe spotkanie klubu miało charakter świąteczny. Omawiana książka tematycznie nawiązywała do pory roku - opowiadała między innymi o jarmarku bożonarodzeniowym Striezelmarkt w Dreźnie. Moderator przygotował i przedstawił krótką prezentację o tym słynnym jarmarku oraz o innych ciekawych miejscach w Dreźnie.

7 spotkanie - 13 listopada 2017

Die Fledermaus
Operette von Johann Strauß

Christoph Wagner-Trenkwitz, Lisa Manneh

Książka Die Fledermaus opowiada zabawną fabułę słynnej operetki Johanna Straussa syna, znanej polskim melomanom pod nazwą Zemsta nietoperza. Dołączona do barwnej publikacji płyta przedstawia zaś najpiękniejsze kompozycje z operetki.
Moderator na początku spotkania przedstawił krótką prezentacje multimedialną o Johanne Straussie synie, jego dorobku i czasach w jakich żył. Następnie klubowicze dyskutowali o swoich ulubionych scenach z książki i posłuchali wspólnie kilka utworów z operetki.

6 spotkanie - 13 października 2017

Sisi - erzählt für Kinder
Nory Rath-Hodann

Spotkanie poświęcone było książce dla młodzieży opowiadającym o słynnej austriackiej cesarzowej Elżbiecie, zwanej Sisi.
Klubowiczom spodobała się nowoczesna forma graficzna (m.in. piękne ilustracje) publikacji oraz przedstawione w tekście liczne ciekawostki z życie codziennego monarchów, takie jak np. jakie sporty cesarzowa uprawiała, jak dbała o swoją urodę i co przedstawiał tatuaż na jej ramieniu.

5 spotkanie - 12 czerwca 2017

Leibniz oder die beste der möglichen Welten
Jean Paul Mongin

Książka francuskiego autora o Gottfriedzie Wilhelmie Leibnizu w przystępny sposób przybliża młodzieży myśl filozoficzną niemieckiego polihistora.
Klubowicze z początku krytycznie podeszli do pomysłu czytania książki o filozofii, ale po lekturze w większości stwierdzili, że było warto.

4 spotkanie - 29 maja 2017

Das kleine Ich-bin-ich
Miry Lobe

Spotkanie poświęcone było znanej książce austriackiej Astrid Lindgren Miry Lobe. Książka opowiada o szukaniu tożsamości, chęci przynależenia do społeczności, bycia częścią grupy i akceptowaniu własnej odmienności.
Mira Lobe - chociaż na język polski tłumaczona i nawet w polskich teatrach lalki grana - nie była wcześniej znana klubowiczom. Das kleine Ich-bin-ich (pol. tł. Małe ja-to-ja) opowiada o małym stworzonku, które wędruje po świecie w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytanie: Kim jestem? Na swej drodze spotyka żabę, konia, krowę, ryby, hipopotama, ale rozmowy i zabawy z nimi niczego nie wyjaśniają...
Klubowicze przedstawili swoje własne doświadczenia z chęcią bycia częscią grupy i podzielili się swoimi reflekcjami na ten temat.

3 spotkanie - 27 kwietnia 2017

Grünes Ei mit Speck
Dr Seuss

Spotkanie o książce słynnego amerykańskiego autora i ilustratora książek dla dzieci dr. Seussa. Autor znany jest w Europie głównie dzięki wymyślonej przez niego postaci Grinch'a - tajemniczego, zielonego stwora, który nienawidzi świąt Bożego Narodzenia.
Grünes Ei mit Speck (oryg. tytuł Green Eggs and Ham ; polskie tłum. Kto zje zielone jajka sadzone?) to pełna absurdalnego humoru i zabawnym rymów książka. Historyjka dr. Seussa doskonale nadaje się jednak nie tylko na poprawienie humoru ale i na trenowanie wymowy i zabawę z językiem.
Na spotkaniu klubowicze konkurowali ze sobą w czytaniu wcześniej wybranych i przygotowanych fragmentów. Moderator przygotował małe nagrody.

2 spotkanie - 23 marca 2017

Spotkanie autorskie z
AGNIESZKĄ TYSZKĄ

Autorka opowiedziała klubowiczom o swojej pracy, o czym pisze i jak jej własne dzieci są dla niej nieustannym źródłem inspiracji. Klubowicze pytali pisarkę m.in. o jej warsztat pracy, byli ciekawi, jak organizuje sobie pracę, kiedy (rano czy wieczorem) jej się najlepiej pisze. Pani Tyszka przygotowała dla klubowiczów także małą zabawę: rozdała kartki z „pozytywnymi wiadomościami”, podany nagłówek uczestnicy spotkania mogli dowolnie w tekście artykułu rozwinąć. Klubowicze wykazali się pomysłowością i powstały bardzo ciekawe teksty.

Podstrona poświęcona spotkaniu

1 spotkanie - 19 stycznia 2017

Der Buchstabenbaum
Leo Lionni

Pierwszą lekturą klubu w nowych roku była książka bardzo popularnego autora książek dla dzieci Leo Lionni. Książka zachęca dzieci do czytania. Drzewo literkowe (tł. aut.) pokazuje poprzez prostą i inspirujacą historię, opowiedzianą słowem i obrazem, jak ważna jest umiejętnonść czytania.

Klubowicze wzorując się na książce sami układali z literek i wyrazów słowa i całe zdania po niemiecku.

2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl