home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki

Dyskysyjne Kluby Książki powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia - od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach.

Niemieckojęzyczny DKK przy Bibliotece Austriackiej powstał w styczniu 2009 r i jest jedynym ... więcej

Najbliższe spotkanie klubu
Archiwum spotkań Niemieckojęzycznego DKK:
2021
2020
2019

6 spotkanie - 12 listopada 2019

PAN RIBBECK Z RIBBECK Z KRAINY NAD HAWELĄ
Theodora Fontane

W Niemczech bardzo ceniony, w Polsce mało znany pisarz który znalazłby z pewnością wielu fanów w naszym kraju, gdyby tylko więcej jego książek przetłumaczonych zostało na język polski. Theodor Fontane często wędrował po kraju, a co przeżył i czego się dowiedział opisał bardzo pięknie w książkach jak Wanderungen durch die Mark Brandenburg (Wędrówek po Marchii Brandenburskiej). Fontane jest też autorem wiersza, który zna każde dziecko w Niemczech. Jego bohaterem jest stary, dobroczynny szlachcic, który wpada na niezwykle oryginalny sposób, by i po swej śmierci móc dalej uszczęśliwiać ludzi, dokładniej mówiąc dzieci. Klubowicze poznali wiersz w oryginale i w tłumaczeniu oraz historię jego powstania.

Spotkanie odbyło się w ramach spotkań Niemieckojęzycznego DKK oraz LiteraTourSalon / Salon Literacki.
Spotkanie zostało urozmaicone prezentacją multimedialną o autorze przygotowaną przez moderatora klubu.

5 spotkanie - 8 października 2019

WAS IST DAS BAUHAUS?
Ingolfa Kerna

Klubowicze sięgnęli z okazji obchodzonego w tym roku w Niemczech jubileuszu 100 lat Bauhausu po książkę non-fiction opowiadającej o tej inowatorskiej uczelnii artystyczno-rzemieślnicza powstałej w 1919 roku w niemieckim Weimarze. Was ist Bauhaus? Ingolfo Kerna to książka adresowana do dzieci i młodzieży, mająca na celu przybliżenie im idei i historii Bauhausu.
Spotkanie zostało urozmaicone prezentacją multimedialną o Bauhausie przygotowaną przez moderatora klubu.

4 spotkanie - 24 września 2019

Spotkanie autorskie z
JOANNĄ JAGIEŁŁO


Autorka książek dla dzieci i młodzieży Joanna Jagiełło przedstawiła klubowiczom i specjalnie na spotkanie przybyłym dzieciom swoje najciekawsze książki, opowiedziała również o tym jak to jest być autorkĄ książek dla dzieci, jak wygląda jej praca i proces tworzenia postaci i akcji w jej książkach.
Dzieci chętnie zadawały pytania i też odpowiadały na zadane im przez autorkę pytania.

3 spotkanie - 6 czerwca 2019

DER PANTHER oraz DAS KARUSSEL
Rainera Marii Rilke

Piękna seria książek pt. Poesie für Kinder (po polsku Poezja dla dzieci) z berlińskiego wydawnictwa Kindermann zaprasza młodych ludzi do zapoznania się z klasyką poezji niemieckojęzycznej, oferując książki przedstawiające wyszukane, pojedyncze wiersze oraz bogate, oryginalne ilustracje. W serii ukazały się m.in. dwa najpopularniejsze wiersze wielkiego niemieckojęzycznego poety Rainera Marii Rilke. Klubowicze po raz pierwszy sięgnęli więc po poezję.
Oryginalne ilustracje przyciągnęły uwagę klubowiczów i rozwinęła się dyskusja na temat interpretacji niektórych ilustracji. Same wiersze jednak okazały się być zbyt trudne językowo zarówno w oryginale (po niemiecku) jak i w tłumaczeniu.

2 spotkanie - 13 marca 2019

DAS STÄDCHEN DRUMHERUM
Miry Lobe

Klubowiczne zapoznali się z twórczoścą Miry Lobe, jednej z najlepszych austriackich autorek książek dla dzieci XX wieku.
Mira Lobe urodziła się 17 września 1913 w Görlitz jako Hilde Mirjam Rosenthal. Po skończeniu szkoły zamierzała podjąć studia na wydziale germanistyki i historii sztuki. Jednak z powodu żydowskiego pochodzenia musiała zrezygnować z tych planów. W 1936 wyjechała do Palestyny wraz z rodziną. Latem 1940 wyszła za aktora i reżysera Friedricha Lobe. Pisanie rozpoczęła w 1943 będąc w ciąży z córką Claudią. Jej najbardziej znaną powieścią jest wydana w 1965 Babcia na jabłoni (Die Omama im Apfelbaum). Zmarła 6 lutego 1995 w Wiedniu.
Klubowicze poznali książkę Miry Lobe Das Städtchen Drumherun w nietypowy sposób - zobaczyli przygotowaną przez Wiedeńską Operę Państwową operę dla dzieci bazującą na książce.

1 spotkanie - 23 stycznia 2019

DIE BESTEN BEERDIGUNGEN DER WELT
Ulf Nilsson

Pierwszą lekturą w nowym roku była zabawna książka szwedzkiego autora Ulfa Nilssona opowiadająca o trójce dzieci z niesamowitym pomysłem do zabawy - urządzanie pogrzebów dla zwierząt.
Urodzony w 1948 w Helsinborgu szwedzki autor ponad 100 książek dla dzieci i młodzieży, pełnych ciepła, humoru, wyobraźni z domieszką autoironii. Tematy podejmowane przez Ulfa Nilssona mają charakter rozważań filozoficzno-egzystencjalnych podanych w bardzo przyjazny dla Młodych Czytelników sposób. Jeden z 18 członków Szwedzkiej Akademii Książki dla Dzieci. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody Astrid Lindgren za całokształt twórczości oraz August Priset za Żegnaj, Panie Muffinie!
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl