home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Zobacz aktualny program Europejskiego Dnia Języków w Bibliotece Austriackiej
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW
w Bibliotece Austriackiej
pod hasłem SZWAJCARIA W OPOLU

26 września 2012, 10.00 - 18.00

WSTĘP WOLNY

Szwajcaria kojarzy nam się z alpejską idyllą, bydłem pasącym się na górskich halach, markowymi zegarkami, produkcją sera i czekolady no i oczywiście z bankami. Ale co naprawdę warto o niej wiedzieć?
Pod hasłem Szwajcaria w Opolu odbędzie się 26 września tegoroczny Europejski Dzień Języków w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Celem obchodzonego od 2001 roku z inicjatywy Rady Europy Europejskiego Dnia Języków jest uświadomienie ogółowi społeczeństwa znaczenia wielojęzyczności w Europie, pielęgnowanie różnorodności kulturowej i językowej oraz wspieranie nauki języków obcych również poza formalnym cyklem kształcenia.
Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym. Szwajcaria jest świetnym przykładem wielojęzyczności i wielokulturowości. Szwajcarzy posługują się czteroma językami urzędowymi : językiem niemieckim, a konkretnie dialektem alemańskim (Schwyzerdütsch) posługuje się 64% Szwajcarów, językiem francuskim 19%, włoskim 8% natomiast retoromańskim tylko 1%.
W programie Szwajcaria w Opolu znajdzie się wykład Szwajcaria bliżej. Podczas wykładu multimedialnego w Bibliotece Austriackiej w prosty i przystępny sposób zaprezentowany zostanie ten alpejski kraj. Z pewnością każdy znajdzie tu odpowiedź na wiele pytań np. dlaczego Gwardia Szwajcarska chroni papieża czy gdzie możemy spotkać Heidi.
Na wystawie Osobliwości Szwajcarii pokazane zostanie piękno krajobrazu i bogactwo kulturowe Helwetów. Wystawę uzupełnią filmy o Szwajcarii.
Język niemiecki w Szwajcarii, szczególnie mówiony, różni się jednak znacznie od tego, którego uczy się u nas w szkołach lub na kursach. Podczas warsztatów Schwiizertüütsch albo jak mówią Szwajcarzy chcemy pokazać te różnice na przykładzie słownictwa oraz kilku przykładowych tekstów i nagrań.
Osoby, które odwiedza tego dnia Bibliotekę Austriacką, będą mogły sprawdzić swoją wiedzę o Szwajcarii w quizie i zdobyć w nagrodę jedną z niespodzianek, które przygotowano specjalnie na tą okazję.
W Bibliotece Austriackiej i Oddziale Zbiorów Obcojęzycznych planowane są wystawki podręczników do nauki języków używanych we Szwajcarii. Podręczniki będzie można oczywiście wypożyczyć. Pokażemy też, że w bibliotece można uczyć się za darmo języka angielskiego na kursie internetowym Angielski 123. Chętnym wytłumaczymy, w jaki sposób rozpocząć naukę.
Odbędzie się również spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki o literaturze ze Szwajcarii. Omawiana będzie bestsellerowa książka Maxa Frischa Homo Faber. Jest to najbardziej znana w Polsce książka tego piszącego po niemiecku Szwajcara. Tytułowy Homo Faber (łac. człowiek wytwórca), Walter jest inżynierem i pracuje dla UNESCO. Podczas rejsu z Nowego Jorku do Francji poznaje Elisabeth, młodą kobietę, która wzbudza jego fascynacje. Rodzi się między nimi niegroźny flirt, jednak po rejsie spotykają się ponownie w Paryżu. Razem postanawiają wybrać się samochodem do Włoch, a następnie do Grecji, gdzie mieszka matka Elisabeth. Podczas jednej z rozmów okazuje się, że matka dziewczyny, Hanna, również jest znajomą Waltera z czasów młodości.
Na spotkaniu można będzie nie tylko podyskutować o książce, ale i zapoznać się z życiem i twórczością autora. Biblioteka Austriacka dysponuje ekranizacją filmową "Homo Faber" w reżyserii Volkera Schlöndorffa.
PROGRAM:
10.00-16.00
QUIZ o Szwajcarii z nagrodami
10.00-10.30
Otwarcie wystawy
OSOBLIWOŚCI SZWAJCARII
10.30-12.00
Wykład
SZWAJCARIA BLIŻEJ*
*
Udział w powyższych spotkaniach warsztatowych jest
nieodpłatny, ale wymaga wcześniejszego zgłoszenia.
kontakt
Ilość miejsc ograniczona.
13.00-14.00
Warsztaty
SCHWIIZERTÜÜTSCH albo jak mówią Szwajcarzy
16.00
Losowanie nagród wsród uczestników
QUIZU o Szwajcarii
16.15-18.00
Spotkanie Niemieckojęzycznego DKK
Homo Faber czyli nowoczesna wersja mitu o Edypie
dyskusja poświęcona książce Maxa Frischa
10.00-18.00
Bezpłatny kurs Angielski 123 w bibliotece
Podręczniki do nauki języków używanych we Szwajcarii - wystawa książek do wypożyczenia
Do obejrzenia i wypożyczenia:
Filmy i książki o Szwajcarii oraz literatura ze Szwajcarii
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl