home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

31 stycznia - 11 lutego 2022
Facebook Biblioteki Austriackiej

31 stycznia 2022

Die Legende vom Heiligen Martin
von Anselm Grün (13 minut)
- prezentujemy opowiadanie po niemiecku

Wydawnictwo o książce (po niemiecku): Wer war der heilige Martin? Und was feiern wir jedes Jahr am 11. November? Anschaulich und lebendig erzählt Pater Anselm Grün die Legende, die sich um das Leben des heiligen Martin von Tours rankt: davon, wie er seinen Mantel mit einem frierenden Bettler teilte und so zum Gespött seiner Mitsoldaten wurde, wie er überzeugter Christ und sogar Bischof wurde und warum er bis heute als leuchtendes Beispiel für Nächstenliebe und Hilfsbereitschaft gilt. (Verlagsangaben)

1 lutego 2022

Wach auf, Siebenschläfer, Sankt Nikolaus ist da
von Eleonore Schmid (11 minut)
- prezentujemy opowiadanie po niemiecku

Wydawnictwo o książe (po niemiecku):
Glisglis ist ein richtiger Siebenschläfer: Im Herbst beginnt er seinen Winterschlaf und wacht erst im Frühling wieder auf. Dabei möchte er so gern einmal den Sankt Nikolaus sehen! Wenn er nur wüsste, wie er sich am besten wach halten könnte. Er versucht alles Mögliche, aber nichts klappt. Doch dieses Jahr wird alles anders: Glisglis bewundert zum ersten Mal staunend die verschneite Welt und trifft auch endlich den Nikolaus, der allen Tieren des Waldes die wunderbarsten Leckereien mitgebracht hat. (Nord Süd Verlag)

Glisglis to prawdziwa popielica: jesienią zapada w sen zimowy i budzi się dopiero na wiosnę. Bardzo chciałby kiedyś zobaczyć św. Mikołaja. Nie wie jednak, co zrobić, aby nie zasnąć. Próbuje wszystkiego, co możliwe, ale nic nie działa. W tym roku wszystko ułożyło się inaczej: Glisglis po raz pierwszy podziwia zaśnieżony świat i wreszcie spotyka Świętego Mikołaja, który przyniósł najwspanialsze przysmaki wszystkim zwierzętom w lesie.

2 lutego 2022

Johann Sebastian Bach.
O wielkim niemieckim kompozytorze barokowym (18 minut)

Zbigniew Wodecki śpiewał "Zacznij od Bacha" , Beethoven powiedział "Nicht Bach, Meer sollte er heissen!"( nie potokiem, lecz morzem zwać się powinien! ; Bach - potok w j.niem.) Zapraszamy na wykład o Johannie Sebastianie Bachu, znanym w Polsce również z spolszczonym imieniem jako Jan Sebastian Bach. Dzisiaj Johann Sebastian Bach uznawany jest za ikonę muzyki poważnej, wybitnego przedstawiciela baroku, ale nie zawsze tak było. Za życia kompozytora inni muzycy mieli większą sławę, pod koniec życia Bacha jego styl muzyczny uznawany był za staroświecki a po śmieci o nim zapomniano. Długo jego syn Carl Philipp Emanuel Bach uchodził za najsłynniejszego muzyka z rodziny Bachów. Johann Sebastian Bach został na nowo odkryty dopiero w pierwszej połowie 19 wieku.

3 lutego 2022

Ludwig van Beethoven (17 minut)

Wykład przybliżający sylwetkę kompozytora hymnu Unii Europejskiej "Ody do radości" Ludwiga van Beethovena - genialnego kompozytora i pianisty niemieckiego. Uznawany jest za ostatniego z tzw. klasyków wiedeńskich, a zarazem prekursora romantyzmu w muzyce oraz za jednego z największych twórców muzycznych wszechczasów.

4 lutego 2022

Dag! czy Tag!- o podobieństwach i różnicach między językiem niderlandzkim i niemieckim (18 minut)

Czy jesteście ciekawi czy niemiecki i niderlandzki mają coś ze sobą wspólnego? Co je łączy, a co dzieli? A może czy określenie język holenderski jest poprawny? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w tym wykładzie.

5 lutego 2022

Warsztaty "Rysuj (z) ręką / Zeichne mit der Hand – Żabka / Frosch"
(4 minuty)

Każde dziecko nauczy się rysować zwierzątko za pomocą ręki. Ciekawe i proste rysunki pozwolą mu rozwinąć wyobraźnię, a podczas zajęć pozna również podstawowe pojęcia z języka niemieckiego.

6 lutego 2022

LG - Liebe Grüße.
Najważniejsze i najciekawsze skróty w języku niemieckim

(19 minut)

Współczesny język obfituje w liczne skróty, które szczególnie chętnie używane są w SMS-ach i czatach. Podczas prelekcji przedstawione zostaną ciekawe i przydatne skróty, które każdy uczący się języka niemieckiego powinien poznać.

7 lutego 2022

Język niemiecki w Austrii (29 minut)

Sprechen Sie Österreichisch? Tym nieco kontrowersyjnym pytaniem chcemy podczas prelekcji pokazać, że język niemiecki w Austrii, zwłaszcza ten potoczny i mówiony, znacznie różni się od języka literackiego używanego w Niemczech i nauczanego w szkołach językowych. I o ile język pisany nie różni się w większym stopniu od języka Hochdeutsch, to różnica w nazwach potraw i przedmiotów codziennego użytku i w melodyce wymowy Austriaków jest słyszalna dla uszu, a już prywatna rozmowa dwóch Austriaków, komunikujących się w większości przypadków za pomocą dialektów, może być dla obcokrajowca zupełnie niezrozumiała. Aby ułatwić chociaż trochę porozumiewanie się po "austriacku"", podczas prelekcji wprowadzimy szereg przydatnych austriacyzmów, to jest wyrazów, nazw i zwrotów używanych tylko w Austrii.

8 lutego 2022

Niemcy bliżej (36 minut)

Prelekcja podczas której przedstawione zostaną podstawowe informacje o naszym zachodnim sąsiedzie, przydatne dla początkujących naukę języka niemieckiego, jak i na powtórkę dla bardziej zaawansowanych.

9 lutego 2022

Wielkanoc / Ostern - tradycje w krajach niemieckojęzycznych
(27 minut)

Polska Wielkanoc to żurek, babki czy mazurki, jajka i nasz słynny Lany poniedziałek. Ale czy nasi niemieckojęzyczni sąsiedzi maja takie same tradycje, czy może inne? Na wykładzie będzie można posłuchać o tradycjach wielkanocnych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

10 lutego 2022

Nauka języka niemieckiego przez zabawę z literaturą
"Od stóp do głów" / "Von Kopf bis Fuß" - Eric Carle

Poznajemy części ciała, zwierzęta i wykonywanie różnych ruchów. Nauka języka niemieckiego przez zabawę z literaturą - spotkanie dwujęzyczne dla dzieci do lat 9.

11 lutego 2022

Die kleine Maus sucht einen Freund Erica Carle
- teatrzyk opowieści Kamishibai

Biblioteka Austriacka w Opolu zaprasza na teatrzyk opowieści w cyklu Moje kamishibai - prezentujemy książki obrazkowe dla dzieci "Die kleine Maus sucht einen Freund" / "Myszka szuka przyjaciela"" Erica Carle. Spotkanie na temat jak znaleźć przyjaciela i poznajemy nazwy zwierząt po niemiecku przeznaczone jest dla dzieci do 9 roku życia. Po polsku i niemiecku.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl