home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Ferie zimowe z Biblioteką Austriacką
13-24 lutego 2023
Facebook Biblioteki Austriackiej
plakat

Podczas ferii zimowych w województwie opolskim codziennie od godz. 8.00 przez całą dobę na bibliotecznym fanpage'e na Facebooku https://www.facebook.com/bibliotekaaustriackawopolu/ udostępnione zostanie spotkanie przygotowane z myślą o uczniach: dwujęzyczne kino obrazkowe, teatrzyki kamishibai, warsztaty rysowania i wykłady. Zapraszamy

13 lutego 2023

Tyś ojczyzną wielkich synów (i córek)
- o znanych Austriaczkach i Austriakach

Sissi, Franciszek Józef czy też inny Habsburgowie, to postacie, które przychodzą nam do głowy gdy chcemy przypomnieć sobie znane postacie z Austrii. Austria to jednak nie tylko blask dawnej monarchii. Austria może się również poszczycić wybitnymi naukowcami, literatami, artystami, sportowcami oraz gwiazdami show biznesu. Wykład przedstawia subiektywny wybór znanych i zasłużonych Austriaków i Austriaczek.

14 lutego 2023

Von Weiberfastnacht bis Rosenmontag
- prelekcja o zwyczajach karnawałowych w Austrii, Niemczech i Szwajcarii

Karnawał to zwykle czas beztroskiej zabawy w przedziwnych strojach i barwnych parad mających w krajach niemieckiego obszaru językowego bardzo długą tradycję. Najhuczniejsze zabawy organizowane są oczywiście w Nadrenii, jednak także w innych miastach Niemiec, w Austrii i Szwajcarii pielęgnowanych jest wiele ciekawych zwyczajów związanych z tym okresem. O wielu z nich opowiemy podczas prelekcji.

15 lutego 2023

"Der Maulwurf im Herbst" / "Krecik jesienią"
Moje kamishibai czyli Teatrzyk opowieści dla dzieci

(6 minut)

Jesień już nadeszła, a śliwki dojrzały w pełni. A co zrobi z nich nasz Krecik? On już ma pewien pomysł. Co z tego wyjdzie? Przekonajmy się! Zapraszamy na jesienny teatrzyk opowieści dla dzieci w języku niemieckim oraz polskim.

16 lutego 2023

Austria - kraj w centrum globu? prelekcja w j.polskim

Prelekcja podczas której przedstawione zostaną nie tylko ogólne informacje o współczesnej Austrii, lecz także zasygnalizowane przełomowe wydarzenia mające wpływ na ponad tysiącletnie dzieje Austrii. Zamierzeniem nie jest przedstawienie kompletnej wiedzy o historii, systemie społeczno-politycznym i gospodarce, co raczej skupienie się na wybranych informacjach i faktach wraz z głównymi ich aktorami. Jest to pierwszy z zaplanowanego cyklu "Austriacki przekładaniec" wykład przybliżający Austrię.

17 lutego 2023

"Franciszek i pierwsza szopka bożonarodzeniowa"
teatrzyk kamishibai po polsku
(9 minut)

Historia o św. Franciszku z Asyżu, który z miłością zwracał się do biednych, słabych i wszystkich stworzeń. Wiele legend opowiada o radosnej i przyjaznej naturze działalności Franciszka, założyciela zakonów franciszkańskich.
Jeden z towarzyszy Św. Franciszka opisał uroczystość jasełkową, która miała się odbyć w nocy 25 grudnia 1223 roku. Główną rolę odegrały w nich zwierzęta, drzewa, światło i ciepło. Nie wystąpiły w nich postaci Maryi, Józefa czy nawet Dzieciątka. Przedstawiona została jedynie wizja mężczyzny poruszonego słowami Franciszka i ciepłem miejsca, przepełnionego znanymi zapachami i odgłosami lasu, który przy ognisku, wśród zwierząt zobaczył dziecko leżące w żłóbku.

20 lutego 2023

Niemcy krótko i zwięźle / Deutschland kurz und bündig
po niemiecku / auf deutsch
(53 minuty)

In dem Vortrag "Deutschland kurz & bündig" werden verschiedene aktuelle Informationen über Deutschland und die Deutschen präsentiert. Dabei gehen wir der Fragen nach: Was sind die entscheidenden historischen Ereignisse, was bedeutet "föderativ", aus welchen Regionen und Landschaften besteht das Land, was ist typisch für die Deutschen und welche Persönlichken muss man kennen? Das alles kann man bei dem Vortrag erfahren und dabei die Kenntnisse der deutschen Sprache vertiefen, denn er wird auf Deutsch vorgetragen.
Podczas wykładu wygłoszonego w języku niemieckim "Niemcy krótko i zwięźle" przedstawione zostaną aktualne informacje o Niemczech i jego mieszkańcach. Podczas spotkania postaramy się opowiedzieć o przełomowych wydarzeniach w historii Niemiec, przedstawić federacyjny system, a także regiony i krajobrazy kraju oraz jego ważne osobowości. Tych i wielu innych ciekawostek o Niemczech będzie można dowiedzieć się podczas prezentowanej prelekcji. Będzie można pogłębić nie tylko wiedzę o Niemczech, ale i język niemiecki, w którym wykład będzie wygłoszony.

21 lutego 2023

"Der Regenbogenfisch" / "Tęczowa rybka" Marcusa Pfistera po niemiecku
Moje kamishibai czyli Teatrzyk opowieści dla dzieci
(7 minut)

Błysk jest najpiękniejszą rybką w oceanie, a książka o nim - jedną z najpiękniejszych bajek, jakie kiedykolwiek wydano. Błysk ma mieniące się wszystkimi kolorami tęczy łuski i jest z tego powodu dumny i zarozumiały. Każdy, kto zobaczy w książce jego wizerunek, również się nim zachwyci. Ale uroda i kolorowe, błyszczące łuski nie przynoszą szczęścia. Błysk nie ma przyjaciół. Aż do dnia, kiedy daje małej rybce jedną ze swych pięknych łusek. Następnie zaczyna rozdawać pozostałe błyszczące łuski i odkrywa, że prawdziwe szczęście przynosi dzielenie się z innymi. Bajka prezentowana jest w języku niemieckim.
Er ist der schönste Fisch im ganzen Ozean und sein Schuppenkleid schimmert in allen Farben. Nur zu gerne hätten die anderen Fische auch eine Glitzerschuppe. Doch der eitle Regenbogenfisch möchte nichts von seinem Reichtum verschenken. Das macht ihn bald sehr einsam. Erst als er sein prächtiges Schuppenkleid mit den anderen Fischen teilt, erfährt er Glück. Die Geschichte wird auf Deutsch präsentiert.

22 lutego 2023

Wielki Post - zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych.
Prelekcja (20 minut)

W Niemczech, Austrii i Szwajcarii, gdzie najważniejszymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm, Wielki Post to wyjątkowy czas w roku, obfitujący w liczne ciekawe tradycje i obrzędy nie tylko kościelne, ale i świeckie. Podczas wykładu online przybliżone zostaną nieznane w Polsce tradycje z różnych regionów krajów niemieckojęzycznych.

23 lutego 2023

Rysuj (z) ręką / Zeichne mit der Hand
- Dinozaur / Dino

(5 minut)

Każde dziecko nauczy się rysować dinozaura za pomocą ręki. Ciekawe i proste rysunki pozwolą mu rozwinąć wyobraźnię, a podczas zajęć pozna również podstawowe pojęcia z języka niemieckiego.

24 lutego 2023

Kraju gór, kraju rzek
- o dziewięciu krajach związkowych, landach Austrii

(60 minut)

Prelekcja, podczas której przedstawione zostaną informacje i ciekawoski o austriackich landach, czyli o Burgenlandzie, Dolnej Austrii, Górnej Austri, Karyntii, Salzburgu, Styrii, Tyrolu, Vorarlbergu i Wiedniu. Jest to trzeci z zaplanowanego cyklu "Austriacki przekładaniec" wykład przybliżający Austrię.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl