home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Fot.: Guschlbauer Hronek

Koncert zespołu
TRIO GUSCHLBAUER-BLACHUTA

Wystąpią:
Veronika Blachuta - flet
Marilies Guschlbauer - wiolonczela
Nikolaus Guschlbauer - fortepian

24 marca 2020, godz. 18.00 ODWOŁANY!

Filharmonia Opolska, ul. Krakowska 24

Darmowe wejściówki dostępne od 3 marca 2020 w naszej bibliotece
(Opole, pl. Piłsudskiego 5)

O zespole:

Młoda wiolonczelistka Marilies Guschlbauer od wielu lat koncertuje razem z Nikolausem Guschlbauerem, a duet rodzeństwa Austriaków charakteryzuje niesamowitą harmonię w grze. W 2018 roku zwyciężyli w konkursie muzyki kameralnej ON STAGE, natomiast w 2019 roku zdobyli drugą nagrodę w najwyższej kategorii na Międzynarodowym Konkursie Giovani Musicisti - Citta di Treviso.
Wspólnie koncertowali podczas Wiener Festwochen, na licznych festiwalach w Austrii, a także w Mediolanie, Berlinie, Pradze, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Nassau, Hiszpanii i Szwajcarii. W 2020 roku usłyszymy ich w wiedeńskim Musikverein i Konzerthaus, w Berlinie oraz, w ramach Jeunesse, w różnych austriackich regionach. Muzycy pobierali m. in. lekcje muzyki kameralnej z Hatto Beyerle, Avedisem Kouyoumdjianem, Robertem Levinem, Johannesem Meissl'em i Peterem Nagy.
Flecistka Veronika Blachuta studiowała w Mozarteum Salzburg u Martina Koflera i była stypendystką Akademii Orkiestrowej Staatskapelle Berlin u Daniela Barenboima. Marilies Guschlbauer, pobierająca naukę gry u Klemensa Hagena w Mozarteum w Salzburgu i na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu, obecnie studiuje w Berlinie u Nicolasa Altstaedta oraz Nikolausa Guschlbauera w Konserwatorium Haydna w Eisenstadt.

O programie koncertu:

Na program koncertu złożą się duety i tria na wiolonczelę, flet i fortepian pełne barwnych niespodzianek, zwłaszcza, że w takim składzie instrumentalnym rzadko można je słyszeć. Prezentowane utwory odnoszą się do natury, sztuk wizualnych, a także do techniki. Zaczyna się klasycznie, od dynamicznego trio fletowego Josepha Haydna. Z kolei w swoim trio Gaubert próbuje przełożyć na muzykę wizualny efekt francuskiego impresjonistycznego malarstwa akwarelowego. Weber zainspirowany wierszem Goethego Schäfers Klage napisał trio z fletem, instrument pasterski par excellence. Assobio a Játo tytuł duetu Villa-Lobos, który można dosłownie przetłumaczyć jako gwizd z promieniem, onomatopeicznie naśladuje start samolotu. Tytuł ostatniego utworu koncertu, skomponowanego przez perkusistę Olivera Madasa, nawiązuje do wywodzącego się ze sztuk pięknych terminu assemblage, czyli połączenia kolaży i przedmiotów z tworzyw sztucznych.

We współpracy z Austriackim Forum Kultury we Warszawie.

PROGRAM:

JOSEPH HAYDN

Trio fortepianowe G-dur. Hob. XV: 15
1. Allegro
2. Andante
3. Finał. Allegro moderato

PHILLIPE GAUBERT

Trois Aquarelles

HEITOR VILLA-LOBOS

Assabio a jato

przerwa

VIKTOR ULLMANN

Liedtraskription

OLIVER MADAS

Suite Frizzante - une assemblage

CARL MARIA VON WEBER

Trio g-moll, op. 63
1. Allegro moderato
2. Scherzo. Allegro vivace
3. Schäfers Klage. Andante espressivo
4. Finał. Allegro

Czas trwania koncertu ok. 120 minut z przerwą.
AUSTRIA W KIELISZKU - degustacja wina

Opolska firma Vogar, największy w Polsce importer win austriackich zaprasza na bezpłatną degustację win ze swojej oferty. Szeroka oferta dostępna w sklepie w Opolu przy Strzeleckiej 53a.

Zobacz pełny program 20. Wiosny Austriackiej

Organizator przygotował w tym roku wiele wydarzeń przybliżających mieszkańcom Opolszczyzny kulturę austriacką. I także tym razem będzie dla każdego coś ciekawego.
Zachęcamy do zapoznania sie z programem.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl