home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Finał XXIV ogólnopolskiego konkursu "Austria - kraj i mieszkańcy" rozstrzygnięty

Półfinał oraz finał XXIV ogólnopolskiego konkursu wiedzy "Austria - kraj i mieszkańcy" odbył się 21 kwietnia 2022 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. W eliminacjach 22.03. udział wzięło ponad 500 osób w całego kraju. Do II etapu przeszło 26 uczestników, z czego 25 stanęło do walki o udział w finale. Uczestnicy mieli za zadanie udzielenie odpowiedzi na 30 pytań testu pisemnego. Do ścisłego finału, w którym wygrać można było wiele cennych nagród, zakwalifikowały się 13 osoby. Uczestnicy musieli odpowiedzieć ustnie na trzy pytania oraz przedstawić trzyminutową wypowiedź na temat "Tego inni zapewne nie wiedzą o Austrii".

Laureatem XXIV ogólnopolskiego konkursu wiedzy "Austria - kraj i mieszkańcy" został MICHAŁ MACHOWSKI (LO2 Kalisz), który za udzielenie prawidłowych odpowiedzi oraz wykonanie przedstawienie ciekawostek dotyczących pieśni "Forelle" ("Pstrąg") F. Schubertai wykonanie utworu przed jury i publicznością, zdobył główną nagrodę - wycieczkę do Wiednia, ufundowaną przez Biuro Podróży Almatur w Opolu.

Nagrody rzeczowe - czytniki Kindle - ufundowane przez Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu, dra Edwarda Wąsiewicza za :

2 miejsce zdobyła AGATA BURY (LO1 Bielsko-Biała) Wiedeń miasto szpiegów i filmowców
3 miejsce zdobyła ALICJA NOWAK (SP 15 Lublin) Przysłowie …a katedra św. Szczepana

Ponadto przyznano wyróżnienia za najciekawsze prezentacje o Austrii. Dyplomy otrzymali je otrzymali: Anastasiia Kachur (PLO1 Opole) - Wiedeńskie śnieżne kule), Jan Mąka (Sp81 Wrocław - Piłka nożna w Austrii), Paulina Tomkowicz (SP4 Jasło - Strój Dirndl). Natomiast Karolina Marczyńska (PLO3 Opole - Austriackie rekordy Guinessa) i Dawid Palej (PLO3 Opole - Secesja Wiedeńska) wygrali bon rabatowy na kurs języka niemieckiego organizowanego w Bibliotece Austriackiej w Opolu. Także pozostali półfinaliści i finaliści otrzymali dyplomy za udział oraz nagrody książkowe.

Zadania przygotowane zostały oraz konkurs prowadzony był przez zespół pracowników WBO Opole - Biblioteki Austriackiej Moniki Wójcik-Bednarz i Joanny Waleska. Testy i wypowiedzi ustne zostaną sprawdzone i ocenione według przedstawionych na początku konkursu kryteriów oceny przez komisję powołaną przez organizatora, składająca się z przedstawicieli środowiska akademickiego, organizatorów, patronów i sponsorów: przewodnicząca komisji - Violetta Łabędzka - zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, dr Małgorzata Jokiel - Uniwersytet Opolski - Germanistyka, Daria Ogon w imieniu Janusza Wróbla, wiceprezesa Biura Podróży „Almatur” w Opolu, sponsora nagrody głównej wycieczki do Wiednia oraz pan dr Edward Wąsiewicz, konsul honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, fundator nagród rzeczowych za zajęcie 2 i 3 miejsca w konkursie.

Konkurs "Austria - kraj i mieszkańcy" organizowany jest przez Bibliotekę Austriacką od 1998 r. Tegoroczna impreza odbyła się w ramach "22. Wiosny Austriackiej" organizowanej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego, Ambasadora Republiki Austrii oraz Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu.

XXVI ogólnopolski konkurs
"AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY"

Zapisy do 15 marca 2022 online
Formularz zgłoszeniowy

I etap - 22 marca 2022 (wtorek)
test wirtualny

Półfinał i finał - 21 kwietnia 2022, godz. 11.00 (do ok. 14.00)
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu,
ul. Piastowska 20

Biblioteka Austriacka Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu ogłasza XIV ogólnopolski konkurs wiedzy Austria - kraj i mieszkańcy, którego celem jest zachęcenie do poszerzania szeroko rozumianej wiedzy o historii, geografii i kulturze Austrii.

Konkurs obejmować będzie zakres wiedzy z historii, geografii, nauki, kultury, życia społecznego i politycznego Austrii, a pytania formułowane będą w języku polskim.

Konkurs ma charakter ogólnopolski, a główną nagrodą jest weekendowa wycieczka do Wiednia ufundowana przez Biuro Podróży Almatur w Opolu. Dla zdobywców 2 i 3 miejsca przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe dzięki wsparciu Konsula Honorowego Republiki Austrii we Wrocławiu.

W konkursie mogą wziąć udział wszystkie chętne osoby, bez ograniczeń wiekowych, z wyjątkiem laureatów wcześniejszych edycji. Zalecany jest udział osób od 13 roku życia. Pierwszy etap konkursu, eliminacje szkolne, odbędzie się 22 marca 2022 r. (wtorek) w formie testu wirtualnego (szczegóły w regulaminie), natomiast półfinał i ścisły finał dla najlepszych uczestników eliminacji zaplanowano na druga połowę kwietnia 2022. Regulamin jest w dokumentach do pobrania na końcu strony.

Konkurs o Austrii organizowany jest w ramach 22. Wiosny Austriackiej. Zapisy prowadzonie są online poprzez Formularze Google:
Formularz zgłoszeniowy

Po przyjęciu zgłoszenia na wskazany przez zgłaszającego nauczyciela adres e-mail przesłane zostanie potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz prośba o podanie w formularzu excel wykazu uczestników, którym nadane zostaną numery identyfikacyjne uczestnika konkursu. W konkursie będą mogły wziąć udział osoby zgłoszone z nadanym numerem identyfikacyjnym. W przypadku nieotrzymania potwierdzenia prosimy o kontakt telefoniczny: 77 47 47 085.

Zapraszamy do udziału i razie wątpliwości prosimy o kontakt.

Patronat i wsparcie konkursu:
dr Edward Wąsiewicz, Konsul Republiki Austrii we Wrocławiu

Sponsor:
Biuro Podróży Almatur w Opolu

DOKUMENTY:

Regulamin XXIV Ogólnopolskiego konkursu AUSTRIA - KRAJ I MIESZKAŃCY
pobierz
otwórz w przeglądarce

Plakat
pobierz
otwórz w przeglądarce

NASZ SPONSOR:

Sprawdź swoją wiedzę o Austrii: test wiedzy o Austrii

Zobacz pełny program 20. Wiosny Austriackiej

Organizator przygotował w tym roku wiele wydarzeń przybliżających mieszkańcom Opolszczyzny kulturę austriacką. I także tym razem będzie dla każdego coś ciekawego.
Zachęcamy do zapoznania sie z programem.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl