home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Biblioteka z klasą

edukacja biblioteczna
w Bibliotece Austriackiej

aktualna oferta - dokument PDF

BIBLIOTEKA Z KLASĄ to oferta Biblioteki Austriackiej w Opolu skierowana do nauczycieli języka niemieckiego i uczniów różnych typów szkół. Biblioteka proponuje atrakcyjne połączenie nauki z zabawą poprzez wykłady multimedialne, warsztaty czy też projekcje filmów edukacyjnym.
Oferowane prelekcje uzupełniają wiedzę szkolną uczniów o realioznawstwie krajów niemieckojęzycznych, uczą wyszukiwania informacji w katalogu i księgozbiorze.

Grupy zorganizowane (od 10 do 35 osób) zapraszamy na spotkania w ramach edukacji bibliotecznej w dowolnym terminie już od godz. 8.30. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie przez uczestników ważnej karty bibliotecznej. W dniu spotkania istnieje możliwość zapisania się lub przedłużenia ważności karty za symboliczną opłatą 2 zł.

Zgłoszenia:
tel. 77 47 47 085.
e-mail: ba@wbp.opole.pl

UWAGA!
Zapraszamy nauczycieli do skorzystania z nieodpłatnej oferty w ramach edukacji bibliotecznej Biblioteki Austriackiej w Opolu Biblioteka z klasą online. Przygotowaliśmy nagrania prelekcji realioznawczych, warsztatów językowych i spotkań z literaturą dla młodzieży i dzieci, które można na zamówienie udostępnić uczniom w ramach lekcji niezależnie od tego, gdzie i kiedy są prowadzone. Warunki http://www.ba.wbp.opole.pl/lo_oferta.html

Aktualna oferta lekcji bibliotecznych:

DACH-Länder – Poznajemy Austrię, Niemcy i Szwajcarię i ich kulturę

NIEMCY BLIŻEJ
AUSTRIA BLIŻEJ
SZWAJCARIA BLIŻEJ
STYRIA BLIŻEJ
SOUND OF GERMANY
GERMAN FOR BEGINNERS

Tradycje

OD ŚRODY POPIELCOWEJ DO PONIEDZIAŁKU
WIELKANOCNEGO zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych
ADWENT I BOŻE NARODZENIE w krajach niemieckojęzycznych
KARNEVAL, FASTNACHT, FASCHING - karnawał w Niemczech

NAUKA NIEMIECKIEGO POPRZEZ LITERATURĘ

POCZTA DLA HERMANNA Toma Percivala - warsztaty literackie dla dzieci
DIE FREUNDE / PRZYJACIELE - Helme Heine
DER WOLF IM NACHTHEMD / WILK W NOCNEJ KOSZULI - Mario Ramos
BARDZO GŁODNA GĄSIENICA Erica Carle - warsztaty literackie dla młodszych dzieci
POCZTA DLA TYGRYSKA Janoscha - warsztaty literackie dla dzieci
NIEMIECKI Z GRIMMEM - warsztaty literacko-językowe dla najmłodszych
Piszemy LISTY - warsztaty z książką Annette Langen Neue Briefe von Felix
Moja pierwsza podróż po Niemczech. Warsztaty z książką Annette Langen
Moja pierwsza podróż po Austrii
HUNDERWASSER
POCZTA DLA HERMANNA Toma Percivala warsztaty literackie dla dzieci

Miś Hermann i Szop Pracz Henry są najlepszymi przyjaciółmi. Henry musi się jednak wyprowadzić. Przyjaciele nie chcą tracić z sobą kontaktu i postanowili pisać do siebie listy.
Ciekawe przygody i nowi przyjaciele Henriego zachęcają Hermanna do wyprawy w poszukiwaniu przygód mimo zbliżającej się zimy.

Książka Poczta dla Hermanna angielskiego pisarza Toma Percivala jest piękną opowieścią o prawdziwej przyjaźni, która przetrwa mimo dzielącej ją odległości.

Podczas spotkania dzieci posłuchają opowieści w języku niemieckim i polskim oglądając piękne ilustracje książki.

DIE FREUNDE / PRZYJACIELE
- Helme Heine

Warsztaty literacko-językowe dla dzieci
Głośne czytanie

Spotkanie dla dzieci w wieku 5 - 8 lat.
Czas trwania : 30-50 minut.

Czytana jest książka w języku polskim
i niemieckim. Spotkanie może być uzupełnione o projekcję fragmentów filmu i wykonanie prac rysunkowych do książki.


Książka dla dzieci Die Freunde(Przyjaciele) opowiada zabawne przygody trójki przyjaciół: Franciszka Koguta, Johnny'ego Myszora i grubego Waldemara. Autor książki, Helme Heine jest niemieckim pisarzem książek dla dzieci oraz ilustratorem.
DER WOLF IM NACHTHEMD
/ WILK W NOCNEJ KOSZULI
- Mario Ramos

Warsztaty literacko-językowe dla dzieci
Głośne czytanie

Spotkanie dla dzieci w wieku 5 - 10 lat.
Czas trwania : 30-50 minut.

W piękny słoneczny dzień wilk spotyka w lesie Czerwonego Kapturka.... Bajka braci Grimm jest nam wszystkim doskonale znana. Ale co stanie się, jeśli zmienimy ją co nieco.


Co stanie się, jeśli wilk nie zastanie babci w chatce? Co stanie się, jeśli wpadnie na pomysł założenia koszuli nocnej babci, ale zamiast czekać w łóżku na Czerwonego Kapturka, będzie zmuszony przejść przez las w piżamie?
Belgijski autor i ilustrator Mario Ramos (1958-2012) w przezabawny sposób opowiada swoją wersję Czerwonego Kapturka.
Na zajęciach dzieci poznają losy wilka w nocnej koszuli i też same będą mogły stworzyć własną wersję klasycznej bajki.
Moja pierwsza podróż po Austrii
warsztaty literackie dla dzieci z książką
Das große Österreich-Wimmelbuch
Sabine Wiemers & Saskia Hula

Autokar pełny spragnionych wrażeń ludzi wybiera się na podróż po Austrii. Czegóż oni nie zobaczą : wioskę w Burgenlandzie, centrum Wiednia, twierdzę w Styrii, zwierzęta żyjące w Alpach Górnej Austrii i winnice wzdłuż Dunaju w Dolnej Austrii.

Na warsztatach z książką Das große Österreich-Wimmelbuch dzieci poznają pasażerów autokaru i razem z nimi wybiorą się w podróż po całej Austrii poznając przy tym nowe miejsca i ludzi, ich tradycje i styl życia oraz znane osoby i wydarzenia historyczne.

NIEMCY BLIŻEJ

Mimo, że Niemcy i Polacy żyją niedaleko siebie, wiedzę o sobie opierają najczęściej na stereotypach. Z jednej strony ciąży przeszłość historyczna, z drugiej natomiast obraz bogatego Niemca jeżdżącego mercedesem, pijącego piwo na Oktoberfest i cieszącego się z sukcesów drużyn piłkarskich.
STYRIA BLIŻEJ
wykład multimedialny

Styria, położona na pograniczu austriacko-słoweńskim, mimo że jest od wielu lat regionem partnerskim województwa opolskiego, a w tym roku w dniach 30 kwietnia i 1 maja odbywać się będą Dni Styrii w Województwie Opolskim, nie jest zbyt dobrze znana mieszkańcom Opolszczyzny. Zmienić to zamierza Biblioteka Austriacka w Opolu, która przygotowała specjalny wykład poświęcony tej zielonej krainie.

Kolor zielony nawiązuje nie tylko do dominacji terenów leśnych, które zajmują około 60 % powierzchni landu, ale i do sadów jabłoni, winnic i pól uprawnych, na których rosną dynie, przetwarzane później na czarne złoto Styrii czyli olej tłoczony z ich pestek. Natomiast po łąkach w Piber brykają młode Lipicany, które następnie przewożone są do Wiednia do Hiszpańskiej Szkoły Jazdy Konnej.

Drugim kolorem dominującym w Styrii jest - biały. W miejscowościach alpejskich, jak Schladming, można uprawiać sporty zimowe, a także oglądać zawody narciarskie i kolarskie. Natomiast w Altaussee zwiedzić można kopalnię soli. Od czasów rzymskich Styria nazywana jest żelazna prowincją, ponieważ wydobywano tam rudę żelaza. Kontrowersyjna styryjska piramida jest obecnie największą odkrywkową kopalnią rudy w Europie i ciekawostką turystyczną, którą można zwiedzać z olbrzymiej ciężarówki Hauly.

Najbardziej znanym miastem Styrii jest oczywiście jej stolica - Graz z przepiękną starówką, wpisaną na Listę Dziedzictwa UNESCO oraz wieżą zegarową, na której czas upływa inaczej. Podczas wykładu przybliżone zostaną także inne, ciekawe ze względu na ich walory naturalne, kulturalne i architektoniczne miejsca oraz osobistości związane z tym regionem. Omówione zostaną także osobliwości i przysmaki kulinarne Styrii.

OD ŚRODY POPIELCOWEJ DO PONIEDZIAŁKU WIELKANOCNEGO
zwyczaje w krajach niemieckojęzycznych

Czy wiesz, że nie tylko zajączek przynosi dzieciom prezenty na Wielkanoc? Czy chcesz dowiedzieć się, jakie znaczenie miały ogień i woda, dlaczego "dzwony odleciały do Rzymu"? Chcesz poznać wiele innych ciekawostek związanych ze zwyczajami wielkanocnymi, a także nauczyć się wyszukiwania ciekawych informacji na ten temat.


W okresie Wielkiego Postu i Wielkanocy w Bibliotece Austriackiej można wziąć udział w lekcji tematycznej związanej ze zwyczajami i obrzędami wielkopostnymi i wielkanocnymi w krajach niemieckojęzycznych.

Spotkanie w ramach edukacji bibliotecznej składa się z:
- prezentacji multimedialnej wprowadzającej do tematyki zwyczajów (opisy prezentowane będą w języku niemieckim z polskim komentarzem),
- ćwiczenia sprawdzającego poznane zwyczaje i słownictwo,
- sporządzeniu opisu bibliograficznego do wyszukanej informacji

BARDZO GŁODNA GĄSIENICA Erica Carle
warsztaty literackie dla młodszych dzieci

W programie:
czytanie tekstu w języku polskim i niemieckim, piosenka o gąsienicy , film i prace plastyczne.

BARDZO GŁODNA GĄSIENICA to najbardziej znana książka Erica Carle dla najmłodszych.

Przetłumaczona na 47 języków i sprzedana w 29 milionach egzemplarzy, od lat na całym świecie chętnie czytana jest dzieciom i przez dzieci.

Żarłoczna, zielona gąsienica przemierza świat w poszukiwaniu smacznych kąsków. Z gąsienicą można się nauczyć wielu rzeczy - liczb, dni tygodnia, nazw owoców.

Amerykanin, ERIC CARLE ur. w 1929 r. jako syn emigrantów z Niemiec, to dziś instytucja: malarz, ilustrator, twórca muzeum ilustracji książki dziecięcej. Na jego książeczkach wychowały się całe pokolenia. Rozpoznawalne na całym świecie, charakterystyczne ilustracje, wykonane techniką kolaż, stały się jedyną w swoim rodzaju marką, za którą kryją się wysokie wartości artystyczne, dobra zabawa i edukacja.

POST FÜR DEN TIGER / POCZTA DLA TYGRYSKA
Janoscha

Warsztaty literacko-językowe dla dzieci
Głośne czytanie

Spotkanie dla dzieci w wieku 5 - 10 lat.
Czas trwania : 30-50 minut.

Poczta dla Tygryska to pierwsza z cyklu opowieść o Misiu, Tygrysku i tygryskowej Kaczce. Nasi bohaterowie, żyją sobie w domku nad rzeczką, bardzo lubią przebywać z sobą nawzajem i gdy tylko oddalają się od siebie tęsknią.

Ukojeniem mają być listy które wzajemnie do siebie piszą. Ale jak się okazuje to nie takie proste.

Książka czytana jest w języku polskim, a następnie dzieci zobaczą ją w języku niemieckim w formie kina obrazkowego. Spotkanie może być uzupełnione o gry memory i wykonanie kartki pocztowej do przyjaciela.

NIEMIECKI Z GRIMMEM
warsztaty literacko-językowe dla najmłodszych

Jaś i Małgosia, Roszpunka czy też Śpiąca królewna. Bajek braci Grimm, które znamy i kochamy jest bardzo dużo. Na warsztatach przypomnimy sobie znane nam bajki i poznamy nowe, takie jak na przykład Tetelitury (niem. Rumpelstilzchen). Przy okazji poznamy nowe słówka i zwroty po niemiecku.
Szczegółowe punkty programu:
1. Słów kilka o braciach Grimm
2. Quiz bajkowy (rozpoznawanie bajek, ich tytuły po niemiecku)
3. Czytanie wybranej bajki po niemiecku (uproszczone wersje językywe).
Do wyboru:
Hänsel und Gretel
Dornröschen
Rumpelstilzchen
Rapunzel

4. Bajkowe memory - powtórzenie poznanego słownictwa
5. Malowanie postaci z bajek (opcjonalnie)

Kredki do malowania i inne materiały zostaną udostępnione na miejscu

Moja pierwsza podróż po Niemczech

Książka Mit Felix auf großer Deutschlandreise Annette Langen opowiada o podróży pluszowego zajączka Felixa po Niemczech. Na warsztatach dzieci śledzą przygody zajączka, odkrywają razem z nim ciekawe miejsca i zaskakujące skarby. Podróż zaczyna się na wyspie Sylt w północnych Niemczech i prowadzi na południe przez takie miasta jak Hamburg, Berlin i Monachium, a następnie poprzez Schwarzwald i Zagłębie Ruhry do Münsteru - rodzimego miasta Felixa.

Mit Felix auf großer Deutschlandreise to książka z serii o pluszowym zajączku Felixie napisanych przez Annette Langen. Przygody zajączka ilustruje Constanza Droop. Felix bardzo lubi podróżować. Zwiedzając świat przeżywa dużo przygód i dzieli sie z nimi z swoją przyjaciółką Sophie pisząc do niej listy. Pierwsza książka o Felixie ukazała się w 1994 roku a po dzień dzisiejszy powstało ich już 20. Przygody Felixa przetłumaczono na 29 języków i sprzedano w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy.


Piszemy LISTY
warsztaty z książką Annette Langen
Neue Briefe von Felix

Mała Sophie ma ulubionego pluszowego zajączka Felixa, który jest jej najlepszym przyjacielem. Felix bardzo lubi podróżować. Zwiedzając świat przeżywa dużo przygód i dzieli sie z nimi z swoją przyjaciółką Sophie pisząc do niej listy.

Neue Briefe von Felix to druga z serii książek o pluszowym zajączku napisanych przez Annette Langen. Przygody zajączka ilustruje Constanza
Droop. Pierwsza książka o Felixie ukazała się w 1994 roku a po dzień dzisiejszy powstało ich już 20. Przygody Felixa przetłumaczono na 29 języków i sprzedano w nakładzie ponad 7 milionów egzemplarzy.

Neue Briefe von Felix opowiada o podrózy Felixa w przeszłość. Zajączek wysyła Sophie listy ze średniowiecza, z czasów Wikingów, Indian, starożytnej Grecji, Dalekiego Wschodu i epoki kamienia.

W programie warsztatów:

- kilka słów o autorce i bohaterze
- o książce
- kino obrazkowe (Bilderbuchkino)
- malujemy pocztówkę dla Felixa

Kredki do malowania i inne materiały zostaną udostępnione na miejscu.

SZWAJCARIA bliżej

Szwajcaria kojarzy nam się często z alpejską idyllą, bydłem pasącym się na górskich halach, produkcją sera i czekolady no i oczywiście bankami. Ale co naprawdę o niej wiemy i co warto o niej wiedzieć.

Biblioteka Austriacka zaprasza na wykład multimedialny pt. Szwajcaria bliżej , który w prosty i przystępny sposób prezentuje tą alpejską republikę i odpowie na takie pytania jak:

Czemu bohaterem narodowym Szwajcarii jest mężczyzna, który trafił kuszą w jabłko?, Czemu papieża chroni Gwardia Szwajcarska? - no i oczywiście Gdzie możemy spotkać Heidi?
ADWENT I BOŻE NARODZENIE
w krajach niemieckojęzycznych

Co to jest kalendarz adwentowy? Kto przynosi dzieciom prezenty? Co można znaleźć na świątecznym stole w Niemczech? Skąd pochodzi najsłynniejsza kolęda?
Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można podczas barwnego i dźwięcznego wykładu przygotowanego przez Bibliotekę Austriacką w Opolu.
SOUND OF GERMANY
gwiazdy i trendy niemieckiej sceny muzyczne

Prezentacja multimedialna o współczesniej niemieckiej scenie muzycznej. Od muzyki klasycznej poprzez pop, rock aż po "Volksmusik". Licznie przykłady przybliżą publiczności aktualne nurty i znane osobistości: muzyków jak i producentów oraz kuratorów.
GERMAN FOR BEGINNERS
wykorzystanie angielskiego w nauce niemieckiego

Języki angielski i niemiecki są do siebie zarówno w gramatyce jak i w słownictwie podobne. Dlaczego tak jest i jak wykorzystać ten fakt w nauce języka niemieckiego można dowiedzieć się w tej prezentacji.
AUSTRIA BLIŻEJ
(Österreich - eine Annäherung)

Interaktywna i multimedialna prelekcja w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawia najważniejsze wydarzenia historyczne, informacje o miastach i regionach Austrii oraz kulturze i osobliwościach tego alpejskiego kraju. Uczestnicy prelekcji wyszukają i zanotują odpowiedzi do quizu oraz obejrzą film o Austrii utrwalający przedstawiane informacje.
Prelekcja uzupełnia wiedzę uczniów o realioznawstwie Austrii oraz przygotowuje do udziału w konkursie Austria - kraj i mieszkańcy.

HUNDERTWASSER

Friedensreich Hundertwasser zwany lekarzem architektury, to słynny austriacki malarz, grafik, rzeźbiarz, performer, wybitny aktywista ochrony środowiska, znany przede wszystkim z realizacji budowlanych. Styl jego charakteryzuje unikanie regularności, symetrii i prostych linii. Do swoich budowli wprowadzał zieleń. Stosował odważne zestawienia kolorów. Bardzo często urozmaicał projekty charakterystycznymi unikatowymi w formie i kolorystyce kolumnami.
Sylwetka i twórczość Hundertwassera jest w większości nowoczesnych podręczników do nauki języka niemieckiego dla szkół. Dla grup przygotowano prezentację multimedialną oraz quiz o życiu i twórczości Hundertwassera.
SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl