home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Biblioteka z klasą

edukacja biblioteczna w Bibliotece Austriackiej

Zapraszamy w listopadzie i grudniu na spotkania stacjonarne dla grup uczniów (od 10 do 25 osób). Proszę o zapoznanie się poniższą ofertą oraz kontakt w celu ustalenia spotkania.

Możliwe terminy :
poniedziałek : 11:00-14:00
wtorek 8:30-14:00
środa 10:00-14:00
czwartek 8:30-14:00
piątek 10:00-14:00

Warunki:
1. Ustalenie możliwego terminu telefonicznie tel. 77 4747 085 lub osobiście w Bibliotece Austriackiej.
2. Przesłanie zgłoszenia na adres e-mail : ba@wbp.opole.pl z informacjami: data i godzina spotkania; temat spotkania; nazwisko i imię osoby zgłaszającej, nr telefonu, adres e-mail, nazwa szkoły, miejscowość, , wiek i ilość uczestników. Po przesłaniu kompletnych danych biblioteka potwierdzi możliwy termin.
3. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie przez uczniów karty bibliotecznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Zapis do biblioteki za symboliczną opłatą 2 zł odbywa się podczas pierwszej wizyty ucznia na zajęciach edukacyjnych w bibliotece. Nauczyciel zgłaszający zobowiązany jest do zebrania i przedłożenia kart bibliotecznych z listą uczestników (w przypadku braku karty, wypełnionego zobowiązania do zapisu oraz opłaty 2 zł)
4. Opiekun grupy jest obecny podczas spotkania i odpowiada za kwestie porządkowe związane z grupa uczniów.
Sankt MARTINSFEST.
Teatrzyk opowieści Kamishibai po polsku i po niemiecku


W Dniu Świętego Marcina dzieci przechadzają się w ciemności ulicami ze swoimi kolorowymi latarenkami, podziwiają palące się ognisko. Zwyczaj nawiązuje do światła i ciepła w sercu, które św. Marcin podarował żebrakowi. Podczas spotkania w formie teatrzyku opowieści Kamishibai przybliżymy dzieciom historię i zwyczaje związane z Dniem Marcina.

Czas trwania ok. 30 minut. Wiek uczestników od 5 lat.

Św. Barbara i gałązka wiśni. Teatrzyk opowieści Kamishibai po polsku i po niemiecku

Legenda o Barbarze z Nikomedii (IV w.), świętej Kościoła Katolickiego .Barbara żyła w IV w. w małym mieście na peryferiach Imperium Rzymskiego. Pewnego dnia poznaje nowych przyjaciół - grupę chrześcijan, którzy jej opowiadają o Chrystusie. Chociaż nie wolno jej przyjąć wiary katolickiej, to właśnie tego Barbara najbardziej pragnie. Chce należeć do Chrystusa i pomagać swoim przyjaciołom chrześcijanom. Ojciec Barbary sprzeciwia się swojej córce, co prowadzi do tragedii. Pozostała po niej tylko kwitnąca gałązka wiśni jako symbol nadziei.

Na podstawie:Bildkarten für unser Erzähltheater mit vollständiger Textvorlage / Illustration: Sonja Häusl-Vad ; Text: Catharina Fastenmeier. - [1. Auflage] - München

Czas trwania ok. 30 minut. Wiek uczestników od 8 lat.

Adwent i Boże narodzenie w krajach niemieckojęzycznych - prelekcja

Podczas prelekcji przedstawione zostały w języku niemieckim wybrane tradycje bożonarodzeniowe typowe dla krajów niemieckiego obszaru językowego. Z okresem przedświątecznym zdecydowanie związane są organizowane od ponad 600 lat jarmarki adwentowo-bożonarodzeniowe, wieniec i kalendarz adwentowy. Niemieckie korzenie ma zwyczaj stawiania choinki i - w ślad za tym - dekoracyjne bombki. Nie można nie wspomnieć o piernikach norymberskich i innych słodkich przysmakach. Podczas spotkania opowiemy, kto przynosi pod choinkę prezenty i co można znaleźć na świątecznym stole w poszczególnych krajach. Będzie także strasznie i magicznie …

Czas trwania ok. 45 minut. Wiek uczestników od 8 lat.

Adventsmarkt, Weihnachtsmarkt, Christkindlemarkt.
O tradycjach jarmarków adwentowo-bożonarodzeniowych w krajach niemieckiego obszaru językowego

Bożonarodzeniowe jarmarki stanowią od prawie 600 lat nieodłączny element kultury krajów niemieckiego obszaru językowego. Podczas prelekcji pragniemy przenieść publiczność w bajkowy, przepełniony blaskiem i zapachem przypraw piernika świat jarmarków do Drezna, Berlina, Norymbergi czy Wiednia. Prezentowane jarmarki - w zależności od regionu nazywane - Adventsmarkt, Weihnachtsmarkt lub Christkindlemarkt, wbrew świątecznej nazwie, otwierane są nawet kilka dni przed rozpoczęciem adwentu i trwają do wigilii Bożego Narodzenia, a nawet do Nowego Roku.

Czas trwania ok. 30 minut. Wiek uczestników od 8 lat.

Franziskus und die erste Weihnachtskrippe / Franciszek i pierwsza szopka bożonarodzeniowa
Teatrzyk opowieści Kamishibai po polsku i po niemiecku

Historia o św. Franciszku z Asyżu, który z miłością zwracał się do biednych, słabych i wszystkich stworzeń. Wiele legend opowiada o radosnej i przyjaznej naturze działalności Franciszka, założyciela zakonów franciszkańskich. Jeden z towarzyszy Św. Franciszka opisał uroczystość jasełkową, która miała się odbyć w nocy 25 grudnia 1223 roku. Główną rolę odegrały w nich zwierzęta, drzewa, światło i ciepło. Nie ma w nich postaci Maryi, Józefa czy nawet Dzieciątka. Przedstawiona została jedynie wizja mężczyzny poruszonego słowami Franciszka i ciepłem miejsca, przepełnionego znanymi zapachami i odgłosami lasu, który przy ognisku, wśród zwierząt zobaczył dziecko leżące w żłóbku.

Czas trwania ok. 30 minut. Wiek uczestników od 6 lat.

Cicha noc, święta noc: austriacka kolęda, którą zna cały świat - prelekcja

"Cicha noc" to jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie. Przetłumaczono ją na ponad 300 języków i dialektów. Zabrzmiała po raz pierwszy ponad 200 lat temu w austriackim Oberndorf. Podczas nagranej prelekcji przedstawione zostaną sylwetki twórców kolędy - księdza Josepha Mohra oraz nauczyciela Franza Xavera Grubera oraz okoliczności powstania, jak i miejsca związane z historią słynnej pieśni.

Czas trwania ok. 30 minut. Wiek uczestników od 8 lat.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl