home o nas WBP księgozbiór usługi archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Spotkanie autorskie z
LYDIĄ MISCHKULNIG

Prowadzenie
Monika Wójcik-Bednarz

23 maja 2022, godz. 13.30
Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
ul. Piastowska 20 (namiot w ogrodzie)
oraz transmisja na żywo na Facebooku

spotkanie w j.niemieckim

W ramach
22. Wiosny Austriackiej

polski / deutsch

Fot.: Lydia Mischkulnig (c) Minitta Kandlbauer

W ramach 22. Wiosny Austriackiej do Opola przyjedzie urodzona w 1963 r. w Klagenfurcie, mieszkająca i tworząca w Wiedniu austriacka pisarka, felietonistka Lydia Mischkulnig. Spotkanie w Opolu prowadzić będzie Monika Wójcik-Bednarz. Wydarzenie odbędzie się w języku niemieckim w dniu 23 maja o godzinie 13:30 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, ul. Piastowska 20 (namiot w ogrodzie).

Twórczość Lydii Mischkulnig od dawna uchodzi za jeden z najciekawszych i najbardziej niekonwencjonalnych głosów w literaturze austriackiej. Swoimi nowymi opowiadaniami sięga do samych trzewi - jest dowcipna i nieszablonowa, wnikliwa i mądra, wrażliwa i bulwersująca - i nigdy nie brakuje jej słów. Lydia Mischkulnig jest laureatką wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej Bertelsmann-Literaturpreis w Konkursie im. Ingeborg Bachmann (1996), Austriackiej Literackiej Nagrody Promocyjnej (2009), Nagrody im. Vezy Canetti i Nagrody Literackiej im. Johanna Beera (obie w 2017 r.), a ostatnio Literackiej Nagrody Karyntii (2020). W 2020 roku ukazała się najnowsza powieść Lydii Mischkulnig "Die Richterin". W sierpniu 2022 wyjdzie jej zbiór opowiadań "Die Gemochten". Więcej o pisarce przeczytać można na jej stronie http://www.lydiamischkulnig.net.

Autorka przedstawi w Opolu fragmenty tekstu "Unterm Dach des Nicht-Gesagten" ["Pod dachem niewypowiedzianego"] będącego efektem międzynarodowego projektu literackiego "Internationale Literaturdialoge 2021" rozpisanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Austrii. Pochodząca z Karyntii ze słoweńskiej rodziny Lydia Mischkulnig zaprosiła do współpracy Monikę Wójcik-Bednarz. Projekt, wybrany jako jeden z 16 na ponad 50 zgłoszonych wniosków, nosi tytuł "Boarderline. Dialogi literackie o przekraczaniu granic Karyntii w Austrii oraz Górnym Śląsku w Polsce", regionach, gdzie 100 lat wcześniej odbyły się plebiscyty, a ich ludność została postawiona przed bardzo trudnym wyborem, przekładającym się na ich późniejsze życie. Autorka przeczyta także fragmenty powieści "Die Richterin" oraz zbioru opowiadań "Die Paradiesmaschine" oraz przedpremierowo "Die Gemochten". Powieść "Die Richterin" (Sędzia) to historia Gabrielle, która jest sędzią orzekającą w sprawach azylowych. Od niej zależy, czy ktoś będzie mógł pozostać w kraju, czy będzie go musiał opuścić. To ona codziennie decyduje o ludzkim losie. Ale na czym opierają się jej orzeczenia? Czy mają podstawy merytoryczne? Czy są motywowane politycznie? Czy sympatie osobiste też wywierają na nie wpływ? Natomiast w opowiadaniach "Die Paradiesmaschine" (Maszyneria raju), po części zabarwionych autobiograficznie, autorka prowadzi nas z Karyntii przez Wiedeń i Wenecję aż do japońskiej Nagoi, gdzie przez pewien czas mieszkała.

Organizatorem spotkania jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu - Biblioteka Austriacka oraz Austriackie Forum Kultury w Warszawie, a partnerem jest Germanistyka Uniwersytetu Opolskiego. Autorka wystąpi także w Poznaniu, Bydoszczy i Toruniu.

Spotkania autorskie są organizowane w ramach inicjatywy austriackiego Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych oraz Austriackiego Towarzystwa Literackiego (Österreichische Gesellschaft für Literatur) - "Rok literatury austriackiej / Międzynarodowe dialogi literackie" ("Jahr der österreichischen Literatur / Internationale Literaturdialoge") https://www.literaturdialoge.at

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na Facebooku Biblioteki Austriackiej w Opolu.

Informujemy, że spotkania organizowane przez WBP w Opolu są rejestrowane oraz fotografowane. Materiały służą realizacji celów statutowych i promocyjnych, w tym publikowaniu na stronie www, w social mediach i wydawnictwach WBP w Opolu

Zobacz pełny program 22. Wiosny Austriackiej

Program jest w trakcie ustalania. Będziemy go na bieżąco uzupełniać.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl