home o nas WBP księgozbiór archiwum regulamin katalog online galeria kontakt linki

Wojewódzka Biblioteka
Publiczna w Opolu
Biblioteka Austriacka
Plac Piłsudskiego 5
tel. 77/ 47 47 085

GODZINY OTWARCIA

poniedziałek 10.00-18.00
wtorek 10.00-16.00
środa 10.00-18.00
czwartek 10.00-16.00
piątek 10.00-18.00

Wykład
STYRIA BLIŻEJ
to i owo o austriackim regionie

zgłoszenia tel. 77 47 47 085

7 marca 2017, godz. 10.00
Biblioteka Austriacka,
pl. Piłsudskiego 5

Flaga Styrii jest biało-zielona i nawiązuje do historii i specyfiki regionu. Kolor zielony nawiązuje nie tylko do dominacji terenów leśnych,

które zajmują około 60 % powierzchni landu, ale i do sadów jabłoni, winnic i pól uprawnych, na których rosną dynie, przetwarzane później na czarne złoto Styrii czyli olej tłoczony z ich pestek. Natomiast po łąkach w Piber brykają młode Lipicany, które następnie przewożone są do Wiednia do Hiszpańskiej Szkoły Jazdy Konnej.

Drugim kolorem dominującym w Styrii jest - biały. W miejscowościach alpejskich, jak Schladming, można uprawiać sporty zimowe, a także oglądać zawody narciarskie i kolarskie. Natomiast w Altaussee zwiedzić można kopalnię soli. Od czasów rzymskich Styria nazywana jest żelazna prowincją, ponieważ wydobywano tam rudę żelaza. Kontrowersyjna styryjska piramida jest obecnie największą odkrywkową kopalnią rudy w Europie i ciekawostką turystyczną, którą można zwiedzać z olbrzymiej ciężarówki Hauly.

Najbardziej znanym miastem Styrii jest oczywiście jej stolica - Graz z przepiękną starówką, wpisaną na Listę Dziedzictwa UNESCO oraz wieżą zegarową, na której czas upływa inaczej. Podczas wykładu przybliżone zostaną także inne, ciekawe ze względu na ich walory naturalne, kulturalne i architektoniczne miejsca oraz osobistości związane z tym regionem. Omówione zostaną także osobliwości i przysmaki kulinarne Styrii.

Zobacz pełny program 17. Wiosny Austriackiej

Organizator przygotował w tym roku wiele wydarzeń przybliżających mieszkańcom Opolszczyzny kulturę austriacką. I także tym razem będzie dla każdego coś ciekawego.
Zachęcamy do zapoznania sie z programem.

SPONSORZY
PARTNERZY
ODWIEDŹ STRONY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Biblioteka Austriacka w Opolu
Plac Piłsudskiego 5, 45-706 Opole
tel.: 77 47 47 085
E-mail: ba@wbp.opole.pl