77 47 47 085
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu
INSTYTUCJA KULTURY Samorządu Województwa Opolskiego

Biblioteka Austriacka
Österreich-Bibliothek

ARCHIWUM

2024
16-19.01. oraz 23.-26.02.2024
Ferie zimowe z Biblioteka Austriacką

WBP w Opolu - Biblioteka Austriacka zaprosiła w dniach 16-19.01 oraz 23-26.01.2024 w godz. 9:00-9:45 na poranki językowo-literackie dla dzieci "Ferie zimowe w Bibliotece Austriackiej". Bibliteka zaoferowała trzy formy spotkań prowadzonych w języku polskim i niemieckim: TEATRZYK OPOWIEŚCI KAMISHIBAI (Eric Carle "Von Kopf bis Fuß" / "Od stóp do głów", wiek 5-10 lat), WARSZTATY LITERACKO-JĘZYKOWE (Helme Heine "Freunde" / "Przyjaciele", wiek 6-12 lat) oraz KINO CZYTANE Z BAŚNIAMI GRIMMÓW (do wyboru: "Królewna Śnieżka" lub "Pani Holle", wiek 6-12 lat).
Oferta była skierowana do 10-15 osobowych grup dzieci wraz z opiekunami. Wstęp na spotkania był bezpłatny ale wymagał wcześniejszego zgłoszenia.

Plakat akcji w formacie A3 - PDF
Logotyp akcji
Zrzut z ekranu podczas webinarium
23.01.2024
Webinarium "Von Weiberfastnacht bis zum Rosenmontag - o zwyczajach karnawałowych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii"

Webinarium zorganizowano dla grup szkolnych we współpracy z PSJN - Oddział w Katowicach. W spotkaniu wzięło udział ok. 300 uczniów.
29.01.-09.02.2024
Co nowego w Bibliotece z Klasą?
Akcja promocji edukacji bibliotecznej Biblioteki Austriackiej

Biblioteka Austriacka w Opolu zapriła. do udziału w nowo przygotowanych prelekcjach i spotkaniach literackich w ramach tygodnia promocji edukacji bibliotecznej. Celem akcji było przedstawienie sposobów na uczenie się języka niemieckiego poprzez poznawanie kultury i zwyczajów krajów niemieckojęzycznych. Spotkania edukacyjne przeznaczone były do grup dzieci i młodzieży.
Tematy spotkań: "Nie tylko Ramstein - muzyka popularna w Niemczech", "Schweiz - Suisse - Svizzera - Svizra : fenomen wielokulturowości. Poznaj Szwajcarię" ; "Steyr (OÖ) liegt nicht in Steiermark - Górna Austria i Styria" ; "5 Stationen-Spiel -Kennst du Österreich?" / "Gra na 5 stacjach - czy znasz Austrię?" ; Teatrzyk kamishibai - "Frau Holle" / "Pani Zima" ; Bilderbuchkino - kino opowiadane "Ich / Ja" Philip Waechter.
Zaproszono również do skorzystania z nowych nagrań lekcji udostępnionych w ramach oferty "Biblioteka z kasą online": "Deutsch vs. Schweizerischer Dialekt. Vortrag (auf Deutsch) / Niemiecki vs. Dialekt szwajcarski. Prelekcja" (w j. niemieckim)" oraz "Kulinarische Spezialitäten aus der Schweiz. Vortrag (auf Deutsch) / Co jedzą Szwajcarzy? Wykład po niemiecku".

Plakat akcji w formacie A3 - PDF
Logotyp akcji
Spotkanie w czytelni Biblioteki Austriackiej
08.02.2024
Weiberfastnacht und Wiener Opernball - spotkanie poświęcone ostatnim dniom karnawału w Austrii i Niemczech

Otwarty wykład multimedialny poświęcony tradycjom karnawałowym w krajach niemieckojęzycznych zorganizowano w ostatni czwartek karnawału. U nas w Polsce to tłusty czwartek, dzień zajadania się pączkami. W Niemczech to początek Fastnacht, czyli ostatków. Od tego dnia do wtorku przed Środą popielcową (5 dni) trwa karnawał uliczny. W ten dzień kobiety w zachonio-środkowych rejonach Niemiec obejmują władzę w ratuszach i ucinają mężczyznom krawaty. W Austrii natomiast w ten ostatni czwartek przed Wielkim Postem odbywa się co roku Wiedeński Bal Operowy.
12.02.2024
Webinarium
Von Weiberfastnacht bis zum Rosenmontag - o zwyczajach karnawałowych w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Karnawał to zwykle czas beztroskiej zabawy w przedziwnych strojach i barwnych parad mających w krajach niemieckiego obszaru językowego bardzo długą tradycję. Najhuczniejsze zabawy organizowane są oczywiście w Nadrenii, jednak także w innych miastach Niemiec, w Austrii i Szwajcarii pielęgnowanych jest wiele ciekawych zwyczajów związanych z tym okresem. O wielu z nich opowiedzieliśmy podczas prelekcji.
Webinarium zorganizowano dla grup szkolnych. W spotkaniu wzięło udział 794 uczniów z 39 szkół.
Strona tytułowa prezentacji
Stroana tytułowa prezentacji
14.02.2024
Webinarium
Aschermittwoch - zwyczaje wielkopostne w krajach niemieckojęzycznych

W Niemczech, Austrii i Szwajcarii, gdzie najważniejszymi religiami są katolicyzm i ewangelicyzm, Wielki Post to wyjątkowy czas w roku, obfitujący w liczne ciekawe tradycje i obrzędy nie tylko kościelne, ale i świeckie. Podczas wykładu online przybliżone zostały nieznane w Polsce tradycje z różnych regionów krajów niemieckojęzycznych.
W webinarium wzięło udział 286 uczniów z 14 szkół.
21. i 22.02.2024
Webinarium
Schweiz - Suisse - Svizzera - Svizra : fenomen wielokulturowości

Szwajcaria to mały kraj, którego obywatele żyją w harmonii, mimo dużej różnorodności regionalnej, religijnej i językowej. Ich dewizą narodową jest "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Ich sukces oparty jest na wysokiej jakości świadczonych usług i oferowanych produktów. Szwajcaria to także globalny lider bankowości prywatnej, to też Alpy, zegarki i ser szwajcarski. To przede wszystkim neutralność oparta m.in. na stabilnej walucie i tajemnicy bankowej. Poznajmy lepiej republikę alpejską.
Webinarium zorganizowano w dwóch terminach: 21. i 22. lutego. Webinarium 21. lutego zostalo zorganizowane we współpracy z PSJN - Oddział Katowice. Łącznie 1770 uczniów wzięło udział w webinariach.
Zrzut z ekranu podczas webinarium
Ikonka informująca o spotkaniu
22.02.2024
Niemieckojęzyczny Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci
"Die Welt der Habsburger für Kinder"

Tematem spotkania były książki dla młodych czytelników o austriackich monarchach z rodu Habsburgów. Dzieci miały możliwość porównać dwie pozycje. Pierwsza to książka "Kaiserinnen - Erzherzöge – Kronprinzen. Die Welt der Habsburger für Kinder erzählt" opowiadająca ciekawostki o najbardziej znanych i barwnych postaciach na austriackim tronie z rodu Habsburgów od początku ich panowania (XII w.) aż do rezygnacji z tronu po przegranej I wojnie światowej. Druga to książka skupiająca się na jedynej kobiecie na tronie austriackim – Marii Teresie pt. „Maria Theresia - erzählt für Kinder. Das Leben der berühmten Herrscherin“.
04.03.-12.04.2024
Wystawa
Komplett Kafka / Cały ten Kafka - wystawa plakatów Nicolasa Mahlera

Biblioteka zaprosiła od 4 marca do 12 kwietnia 2024 do WBP w Opolu - Małej Galerii na wystawę plakatów Nicolasa Mahlera pt. "Komplett Kafka" / "Cały ten Kafka". Wystawa zaprezentowana została w 100. rocznicę śmierci Franza Kafki w ramach 24. Wiosny Austriackiej. Organizatorami wystawy byli Goethe-Institut i Literaturhaus Stuttgart.

Wystawa w języku niemieckim (w polskiej wersji tytuł „Cały ten Kafka”) składa się z 20 nieoprawionych plakatów w formacie A1. Są to wybrane ilustracje z tekstem (próbkę rysunków i tekstu można znaleźć na stronie internetowej : www.goethe.de/komplett-kafka z książki pod tym samym tytułem autorstwa Nicolasa Mahlera, która ukazała się w 2023 roku w wydawnictwie Suhrkamp.
W ramach 24. Wiosna Austriackiej.

Zdjęcie z wystawy
Ikonka informująca o spotkaniu
05. i 07.03.2024
Webinarium
Rot – weiß –rot – Österreich - ogólne informacje o Austrii.

Biblioteka Austriacka w Opolu zaprosiła na prelekcję prezentującą nie tylko ogólne informacje o współczesnej Austrii lecz także przełomowe wydarzenia mające wpływ na ponad tysiącletnie dzieje Austrii. Zamierzeniem nie było przedstawienie kompletnej wiedzy o historii, systemie społeczno-politycznym i gospodarce, co raczej skupienie się na wybranych informacjach, miejscach i postaciach.
Webinarium odbyło się w dwóch terminach: 5. i 7. marca. Webinarium 7 marca zostało zorganizowane we współpracy z PSNJN w ramach konkursu "Lust auf Lesen".
11.03.2024
Jak czytać Kafkę współcześnie?
Spotkanie o twórczości Franza Kafki z prof. Łukaszem Musiałem (UAM)
prowadzenie: dr Małgorzata Jokiel (UO)

11 marca 2024 o godz. 17.00 w czytelni WBP w Opolu (ul. Piastowska 18) odbyło się spotkanie z prof. Łukaszem Musiałem (UAM), znakomitym znawcą i tłumaczem dzieł Kafki. Spotkanie poświecone było twórczości Franza Kafki. Przez wieczór poprowadziła dr Małgorzata Jokiel (UO). Wydarzenie zorganizowano z okazji 100. rocznicy śmierci Franza Kafki, przy wsparciu Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.
Twórczość Franza Kafki niezmiennie fascynuje i niepokoi zarazem. Urodzony i prawie całe życie związany z Pragą, należącą wówczas do monarchii austro-węgierskiej, tworzący po niemiecku pisarz pochodzenia żydowskiego, jest ciągle nie tylko inspiracją dla badaczy z różnych dziedzin i artystów, lecz także, a może przede wszystkim, dla czytelników, którzy wciąż znajdują w jego prozie nowe dla siebie treści.
Spotkanie było transmitowane na Facebooku WBP w Opolu.
W ramach 24. Wiosna Austriackiej.
Zdjęcie z spotkania
Logo konkursu.
Do pobrania:
Regulamin konkursu
Plakat konkursu A3 w formacie PDF

08.03.2024 - termin nadesłania prac
26.03.2024 - finał i ogłoszenie wyników
Ogólnopolski konkurs z języka niemieckiego na komiks
na temat "Zwyczaje wielkanocne w Niemczech, Austrii i Szwajcarii"

Integracyjna Szkoła Podstawowa nr 67 im. Janusza Korczaka w Łodzi oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - Biblioteka Austriacka zoganizowały Ogólnopolski Konkurs z języka niemieckiego NA KOMIKS na temat "Osterbräuche in Deutschland, Österreich und der Schweiz" / "Zwyczaje wielkanocne w Niemczech, Austrii i Szwajcarii". Technika – komiks. Forma graficzna - zapisany w formacie JPG. Język - niemiecki. Termin nadesłania prac - do dnia 8.03.2024, na podany adres mailowy.
Finał konkursu odbył sie 26.03.2024. Ogłoszono wyniki i przeprowadzono dla uczestników konkursu webinarium o tradycjach wielkanocnych w krajach niemieckojęzycznych.

W ramach 24. Wiosna Austriackiej.
12.,13. oraz 25.03.2024
Webinarium
Wielkanoc w krajach niemieckiego obszaru językowego / Ostern in deutschsprachigen Ländern

Polska Wielkanoc to żurek, babki czy mazurki, jajka i nasz słynny Lany Poniedziałek. Ale czy nasi niemieckojęzyczni sąsiedzi maja takie same tradycje, czy może inne? Na wykładzie można było posłuchać o tradycjach wielkanocnych z Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
Terminy 12. i 13.03. zorganizowano we współpracy z PSNJN - Oddział Katowice.
W ramach 24. Wiosna Austriackiej.
Zdjęcie z spotkania
Spotkanie w czytelni biblioteki.
13.03.2024
Lekcja biblioteczna
Neue Literatur aus Österreich / Nowośći książkowe z Austrii

W ramach współpracy z Germanistyką Opolską, Biblioteka Austriacka zorganizowała dla studentów 2 roku studiów licencjackich prezentację nowości wydawniczych z Austrii.
16-19.03.2024
Prelekcje
Salzkammergut i Bad Ischl – austriacka Europejska Stolica Kultury

Bibliteka zaprosiła na spotkania poświęcone kulturze i osobliwościom miejsc regionu Salzkammergut wraz z jego najbardziej znanym kurortem Bad Ischl noszącym w 2024 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Tytuł "Europejskiej Stolicy Kultury" przyznano po raz pierwszy miasteczku leżącym w wiejskim obszarze alpejskim.
W ramach 24. Wiosna Austriackiej.
Cesarska Willa w Bad Ischl.
Obraz Gerhard Bögner z Pixabay
Spotkanie w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego
18.03.2024
Spotkanie autorskie
Rhea Krčmářová

Autorka i artystka tekstów transmedialnych, Rhea Krčmářová urodziła się w Pradze, a dorastała w Wiedniu i okolicach. Studiowała teatrologię, śpiew, aktorstwo i public relations. Jest absolwentką Instytutu Sztuk Językowych Uniwersytetu Sztuk Stosowanych w Wiedniu. Niezależna autorka Rhea Krcmárová mieszka w Wiedniu. W 2014 roku ukazała się jej debiutancka powieść "Venus in echt", a w 2018 zbiór opowiadań "Böhmen ist der Ozean". Jesienią 2023 roku opublikowano powieść "Monstrosa" (Kremayr und Scheriau) oraz dramat "InTrance(Danubien)". W tym roku planowany jest jej debiut poetycki "Tagebruch/Instant". Autorka pracuje obecnie nad trzecią powieścią o roboczym tytule "Dorf Unter Wasser".
Spotkanie odbyło się 18 marca 2024 o godz.12:00 w Studenckim Centrum Kultury Uniwesytetu Opolskiego. Prowadzenie: dr hab. Gabriela Jelitto-Piechulik, prof. UO.
We współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie i Uniwersytetem Opolskim.
W ramach 24. Wiosny Austriackiej i Tygodnia Germanistyki Opolskiej, Austriacki Dzień Czytania.
21.03.2024
Wykład
"Redefiniowalność i falsyfikowalność pojęć a kondycja prawdy"
dr Edward Wąsiewicz - Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu
21.03.2024 dr Edward Wąsiewicz - Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu, laureat nagrody Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola wygłosi wykład pt.„Redefiniowalność i falsyfikowalność pojęć a kondycja prawdy”.
"Wykład jest próbą zidentyfikowania procederu coraz powszechniejszego nadawania odmiennych znaczeń słowom, wydawałoby się, dobrze znanym i rozumianym; koncentruje się przyczynkowo "jedynie" na relacjach polsko-niemieckich z pozycji obserwatora/świadka czasu i w żadnym razie nie pretenduje do bycia syntezą czegokolwiek."

21.03.2024, godz.13:00 - Uniwersytet Opolski, pl. Kopernika 11A
W ramach "Złotej Serii Wykładów Otwartych” Uniwersytetu Opolskiego oraz 24. Wiosny Austriackiej.
Uroczysty wykład w Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego.
Program koncertu: Fritz Kreisler "Liebesfreud" ; George Gershwin "Songbook" ; Ernest Chausson "Poéme" ; Edvard Grieg, Erik Satie i Dmitrij Szostakowicz "Ménage à trois" ; Franz Léhar "Zigeunerliebe" ; Kurt Weill "Youkali" ; Nino Rota "Speak Softly, Love" ; Herbert Pixner "Herzallerliebst Walzer" ; Marguerite Monnot "Hymne à l amour". Utwory w aranżacji wykonawców.
21.03.2024
Koncert
Hymne à l'amour.
Duo Minerva (Austria): Johanna Gossner - klarnet, Damian Keller - akordeon

21.03.2024 o godz. 18:00 w Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, ul. Piastowska 20. (namiot) odbył się koncert Duo Minerva (Austria). Obowiązywały darmowe wejściówki dostępne w Bibliotece Austriackiej w Opolu.
"Koncertem "Hymne à l amour" wiedeński duet Duo Minerva pokazuje, jak ekscytująco i różnorodnie może brzmieć muzyka klasyczna. Z dużą dozą zabawy, wyćwiczony duet: Johanna Gossner na klarnecie i Damian Keller na akordeonie porusza się pomiędzy szeroką gamą gatunków i łączy klasyczne arcydzieła ze współczesną awangardą, muzyką ludową i szczyptą tematu miłości. Duo Minerva to klasyczny, ale innowacyjny zespół, przekraczający granice i oddający współczesnego ducha czasu. Znajdujący się pomiędzy muzyką klasyczną a cross - overem duet od chwili założenia w 2016 roku z elegancją i wyrafinowaniem poświęcił się muzycznym możliwościom obu instrumentów."
W ramach 24. Wiosny Austriackiej.
We współpracy z Austriackim Forum Kultury w Warszawie.
04. i 05.04.2024
Webinarium
Steyr (OÖ) liegt nicht in der Steiermark – Górna Austria i Styria

Górna Austria (Oberösterreich) i Styria (Steiermark) to dwa austriackie landy charakteryzujące się zapierającymi oddech wysokimi szczytami Alp, malowniczymi jeziorami i rzekami oraz miasteczkami z uroczymi starówkami, zamkami i klasztorami. Ich walory naturalne i dziedzictwo kulturowe warte są poznania. Regiony te od tysięcy lat zamieszkane były przez człowieka, rozwijającego rzemiosło i wydobycie, a w nowoczesnych czasach przemysł dbając o zachowanie walorów naturalnych. W 2024 roku cały region Salzkammergut nosi tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. I to po raz pierwszy w wiejskim obszarze alpejskim. Bad Ischl jest miastem sztandarowym, a towarzyszą mu 22 inne gminy w regionie Salzkammergut w Górnej Austrii i Styrii.
Webinarium 04.04.2024 było organizowane we współpracy z PSNJN - Oddział Katowice.
W ramach 24. Wiosny Austriackiej.
Zrzut z ekranu podczas webinarium 04.04.2024
Opis.
10.04.2024
Prezentacja książki "Heimkehr. Die Anthologie der deutschsprachigen Literatur Galiziens und der Bukowina. Band I: Galizien"

Prezentacji ksiażki dokonał i wykład w j. niemieckim wygłosił wydawca antologii dr Jaroslaw Łopuszanskij (Uniwersytet w Drohobyczu/Ukraina, kierownik Biblioteki Austriackiej). Spotkanie prowadziła prof. dr hab. Andrea Rudolph, UO. preznetacja odbyła się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu (ul. Piastowska 20).
Pierwszy tom „Galicja” publikacji „Powrót do domu. Antologia niemieckojęzycznej literatury Galicji i Bukowiny” ukazał się w 2023 roku. (Drohobyč: Posvit, 2023, 628 s.). Jest to już trzecie, poprawione i rozszerzone wydanie. Tom zawiera 68 utworów 27 znanych i mało znanych autorów niemieckojęzycznych, w tym trzech ukraińskich pisarzy i publicystów – Iwana Franki, Ostapa Hrycaja i Romana Sembratovyča, jak i polskiego pisarza Adama Zielińskiego. Książka została wydrukowana przy wsparciu Biura Współpracy OeAD we Lwowie, Austriackiego Forum Kultury w Kijowie i magistratu miasta Wiednia.
Dr Jaroslaw Lopushanskyj – docent w Katedrze Germanistyki i Nauk Translatorskich Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, Ukraina. Opiekun naukowy Biblioteki Austriackiej na Uniwersytecie w Drohobyczu. Uhonorowany odznaczeniami honorowymi, m.in. Austriackim Krzyżem Honorowym za Zasługi dla Nauki i Sztuki za zaangażowanie w rozwój i budowanie akademickich i kulturalnych relacji między Ukrainą i Austrią. Autor i wydawca licznych publikacji i serii wydawniczych.
W ramach 24. Wiosny Austriackiej.