Prezentacja książki - Buchpräsentation: "Heimkehr. Die Anthologie der deutschsprachigen Literatur Galiziens und der Bukowina. Band I: Galizien"

Zapraszamy 10 kwietnia (środa) o godz. 11.30 do WBP w Opolu na prezentację książki "Heimkehr. Die Anthologie der deutschsprachigen Literatur Galiziens und der Bukowina. Band I: Galizien" (tłum. na polski: "Powrót do domu. Antologia niemieckojęzycznej literatury Galicji i Bukowiny. Tom 1: Galicja") (Drohobytsch, 2023).

Wykład w j. niemieckim wygłosi wydawca antologii dr Jaroslaw Łopuszanskij (Uniwersytet w Drohobyczu/Ukraina, kierownik Biblioteki Austriackiej)

Prowadzenie prof. dr hab. Andrea Rudolph, UO

10.04.2024, godz. 11:30 – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, ul. Piastowska 20 (sala konferencyjna, niski parter)
dr Jaroslaw Łopuszanskij (fot. z archiwum prelengenta)
plakat promujący spotkanie
Pierwszy tom „Galicja” publikacji „Powrót do domu. Antologia niemieckojęzycznej literatury Galicji i Bukowiny” ukazał się w 2023 roku. (Drohobyč: Posvit, 2023, 628 s.). Jest to już trzecie, poprawione i rozszerzone wydanie. Tom zawiera 68 utworów 27 znanych i mało znanych autorów niemieckojęzycznych, w tym trzech ukraińskich pisarzy i publicystów – Iwana Franki, Ostapa Hrycaja i Romana Sembratovyča, jak i polskiego pisarza Adama Zielińskiego. Książka została wydrukowana przy wsparciu Biura Współpracy OeAD we Lwowie, Austriackiego Forum Kultury w Kijowie i magistratu miasta Wiednia.

Dr Jaroslaw Lopushanskyj – docent w Katedrze Germanistyki i Nauk Translatorskich Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, Ukraina. Opiekun naukowy Biblioteki Austriackiej na Uniwersytecie w Drohobyczu. Uhonorowany odznaczeniami honorowymi, m.in. Austriackim Krzyżem Honorowym za Zasługi dla Nauki i Sztuki za zaangażowanie w rozwój i budowanie akademickich i kulturalnych relacji między Ukrainą i Austrią. Autor i wydawca licznych publikacji i serii wydawniczych.
(Opublikowano 2024-04-02 08:49:00)