Spojrzenie na najnowszą literaturę z Austrii i Liechtensteinu. Wyniki warsztatów translatorskich studentów germanistyki opolskiej

W ramach kończącej się Wiosny Austriackiej 2024 zapraszamy 19 czerwca o godz. 12.00 na spotkanie z współczesną literatuąę niemieckojęzyczną z Austrii i Liechtensteinu. W centrum zainteresowania znajdą się najnowsze publikacje takich autorek i autorów jak: Irena Brežna, Rhea Krčmárová, Lena-Marie Biertimpel, Daniel Kehlmann, Wolf Haas, Ursula Poznanski, Kathrin Röggla, Maja Haderlap, Arno Geiger, Peter Rosei i Benjamin Quaderer oraz wątek biograficzny, a także zaprezentowane zostaną fragmenty tłumaczeń wybranych tekstów literackich zaprezentowanych twórców na język polski. Tłumacznenia przygotowane przez studentów germanistyki opolskiej Michaelę Przezdzink, Martynę Żędzianowska, Lucjana Ubik, Natalię Adamczyk, Nikolę Adamczyk, Patrycję Posor, Colleen Bomba, Wiktorię Zając, Tobiasza Pientka, Michelle Maculak, Justynę Podkowa, Emilię Woschek i Vladyslava Zapotochnyi, pod kierunkiem naukowym prof. Gabrieli Jelitto-Piechulik, stanowią pierwszą próbę przekładu na język polski.

Preznetowani autorzy oraz ich teksty:
1. Irena Brežna: Die undankbare Fremde – Michaela Przezdzink
2. Rhea Krčmárová: Monstrosa – Michaela Przezdzink
3. Lena-Marie Biertimpel: Luftpolster – Martyna Żędzianowska, Lucjan Ubik
4. Daniel Kehlmann: Lichtspiel – Natalia Adamczyk, Nikola Adamczyk
5. Wolf Haas: Eigentum – Patrycja Posor, Colleen Bomba
6. Ursula Poznanski: Fünf – Wiktoria Zając
7. Kathrin Röggla: Laufendes Verfahren – Tobiasz Pientka
8. Maja Haderlap: Nachtfrauen – Michelle Maculak
9. Arno Geiger: Glückliches Geheimnis – Justyna Podkowa
10. Peter Rosei: Globalisten – Emilia Woschek
11. Benjamin Quaderer: Die Alpen für immer – Vladyslav Zapotochnyi

Opieka naukowa:
prof. UO dr hab. Gabriela Jelitto-Piechulik.

19.06.2024, godz. 12.00-13.30
Biblioteka Austriacka w Opolu