77 47 47 085
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu
INSTYTUCJA KULTURY Samorządu Województwa Opolskiego

Biblioteka Austriacka
Österreich-Bibliothek

Otwarcie wystawy "Cyfrowo & cyrkularnie"

W ramach 25. Wiosny Austriackiej zapraszamy na otwarcie wystawy „Cyfrowo & cyrkularnie: w stronę społeczeństwa cyrkularnego” oraz na wykład "Wykorzystanie doświadczeń austriackich w polskiej nauce i gospodarce".
Wydział Przyrodniczo-Techniczny Uniwersytetu Opolskiego
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu – Biblioteka Austriacka
Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Zapraszają na otwarcie wystawy
„Cyfrowo & cyrkularnie: w stronę społeczeństwa cyrkularnego”

oraz na wykład
"Wykorzystanie doświadczeń austriackich w polskiej nauce i gospodarce"
Dr inż. Dariusz Suszanowicz
- Dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego

01.04.2025, godz. 12:00
Wydział Przyrodniczo-Techniczny Uniwersytetu Opolskiego – Hol i sala 413
ul. Kominka 6a, 45-032 Opole

Ekspozycja do 23.04.2025
W ramach 25. Wiosny Austriackiej.

Patronat honorowy:

Marszałek Województwa Opolskiego – Szymon Ogłaza
Ambasador Republiki Austrii – Andreas Stadler
Konsul Honorowy Republiki Austrii we Wrocławiu – dr Edward Wąsiewicz
Rektor Uniwersytetu Opolskiego – prof. dr hab. Jacek Lipok
Dr inż. Dariusz Suszanowicz - Dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego

O prelengencie:
Dariusz Suszanowicz - Dziekan Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego. Doktor Nauk Rolniczych, w zakresie inżynierii rolniczej. Adiunkt w Instytucie Inżynierii Środowiska i Biotechnologii. Autor 76 publikacji naukowych, monografii oraz komunikatów naukowych. Członek Polsko-Czeskiego Towarzystwa Naukowego. Przewodniczący Rady Społecznej Centrum Zielonej Transformacji w Opolu. Prowadzi badania z zakresu jakości środowiska wewnętrznego budynków, efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Koordynator, uczestnik lub wykładowca w projektach krajowych i międzynarodowych.

O wystawie:
CYFROWE INNOWACJE NA RZECZ PRZYSZŁEJ STABILNOŚCI EKOLOGICZNEJ
W obliczu gwałtownych zmian klimatycznych, dramatycznej utraty bioróżnorodności, postępującego niszczenia ekosystemów i nadmiernego wykorzystywania zasobów Ziemi, celem wydarzenia VIENNA BIENNALE FOR CHANGE (WIEDEŃSKIE BIENNALE NA RZECZ ZMIAN) jest połączenie TROSKI O KLIMAT z cyfryzacją. Chcieliśmy lepiej zrozumieć, w jaki sposób można wykorzystać potencjał cyfryzacji, aby zapewnić stabilność ekologiczną człowieka w przyszłości. Podczas gdy natura nie generuje odpadów, ponieważ jej procesy przebiegają w cyklach użytkowania, w wyniku industrializacji opartej na paliwach kopalnych powstał szkodliwy model przeciwny: gospodarka linearna, w której społeczeństwo działa zgodnie z zasadą . weź - zrób - wyrzuć". Oznacza to, że surowce wydobywa się z Ziemi, wytwarza się z nich produkty, a po ich wykorzystaniu wyrzuca się je jako odpady ("od kołyski do grobu"). Przyjmując za punkt wyjścia motto Biennale - MIŁOŚĆ DO PLANETY - zorientowane na przyszłość podejście oparto na cyrkularnyrn programie natury i uczyniono z niego motyw przewodni wystawy CLIMATE CARE (TROSKA O KLIMAT).
To właśnie w tym kontekście interdyscyplinarny zespół projektowy opracował pomysły na innowacje cyfrowe, które mogłyby wspierać przyszłą stabilność ekologiczną ze szczególnym uwzględnieniem ochrony klimatu i zasobów, strategii cyrkularnych oraz świadomości i przejrzystości ekologicznej. Ponieważ dla społeczeństwa zrównoważonego pod względem ekologicznym i społecznym istotne będzie skuteczne wdrażanie biologicznych technicznych cykli użytkowania, podstawą projektu jest podejście cyrkularne i rozszerzenie zasad gospodarki cyrkularnej na społeczeństwo cyrkularne, które może funkcjonować holistycznie. Celem projektu jest również określenie, jak w takiej transformacji mogą nam pomoc innowacje cyfrowe.

TREŚĆ I OPRACOWANIE GRAFICZNE Christian Schienerl
Tłumaczenie na język polski : Austriackie Forum Kultury
(Opublikowano 2025-03-18 10:15:00)