Co nowego w BIBLIOTECE Z KLASĄ?

Biblioteka Austriacka w Opolu zaprasza w dniach od 29 stycznia do 9 lutego 2024 r. do udziału w nowo przygotowanych prelekcjach i spotkaniach literackich w ramach tygodnia promocji edukacji bibliotecznej Co nowego w Bibliotece z klasą. Celem akcji jest przedstawienie sposobów na uczenie się języka niemieckiego poprzez poznawanie kultury i zwyczajów krajów niemieckojęzycznych.

Spotkania edukacyjne przeznaczone są do grup dzieci i młodzieży. Zainteresowanych udziałem w spotkaniach prosimy o niezwłoczny kontakt w celu rezerwacji terminu (e-mail: ba(at)wbp.opole.pl lub Tel. 77 47 47 085). Organizator zastrzega możliwość zmian w programie. Biblioteka Austriacka w Opolu mieści się przy pl. Piłsudskiego 5.

Więcej na ten temat lekcji online Oferta online oraz Formularz zgłoszeniowy.

Tematy spotkań:

Nie tylko Ramstein - muzyka popularna w Niemczech
(30-40 minut, wiek od 12 lat)
Niemiecka muzyka popowa cieszy się w Niemczech dużą popularnością. Moda na naśladowanie anglojęzycznych artystów i trendów odeszła już do lamusa. Dzisiaj oczywistością jest to, co kiedyś było nie do pomyślenia - śpiewanie we własnym języku. Zarówno nowi jak i doświadczeni artyści, tworzą swoje własne, unikalne style. Często czerpią przy tym inspiracje z różnorodnego dziedzictwa kulturowego swoich rodzin, przybyłych do Niemiec z różnych zakątków świata. Szczególne w niemieckim hip-hopie największe sukcesy odnoszą projekty i artyści wielokulturowi. Zapraszamy na subiektywny przegląd niemieckiej muzyki popularnej: popularne nurty, uznani artyści i największe przeboje.

Schweiz - Suisse - Svizzera - Svizra : fenomen wielokulturowości. Poznaj Szwajcarię
(30-40 minut, wiek od 12 lat)
Szwajcaria to mały kraj, którego obywatele żyją w harmonii, mimo dużej różnorodności regionalnej, religijnej i językowej. Ich dewizą narodową jest "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Ich sukces oparty jest na wysokiej jakości świadczonych usług i oferowanych produktów. Szwajcaria to także globalny lider bankowości prywatnej, to też Alpy, zegarki i ser szwajcarski. To przede wszystkim neutralność oparta m.in. na stabilnej walucie i tajemnicy bankowej. Poznajmy lepiej republikę alpejską.

Steyr (OÖ) liegt nicht in Steiermark - Górna Austria i Styria
(30-40 minut, wiek od 12 lat)
Górna Austria (Oberösterreich) i Styria (Steiermark) to dwa austriackie landy charakteryzujące się zapierającymi oddech wysokimi szczytami Alp, malowniczymi jeziorami i rzekami oraz miasteczkami z uroczymi starówkami, zamkami i klasztorami. Ich walory naturalne i dziedzictwo kulturowe warte są poznania. Regiony te od tysięcy lat zamieszkane były przez człowieka, rozwijającego rzemiosło i wydobycie, a w nowoczesnych czasach przemysł dbając o zachowanie walorów naturalnych.

"5 Stationen-Spiel -Kennst du Österreich?" / "Gra na 5 stacjach - czy znasz Austrię?"
(30 minut, wiek od 12 lat)
Zapraszamy na warsztaty o Austrii w formie gry na 5 stacjach na temat osobliwości kraju, jego znanych mieszkańców, jak i języka. Przed rozpoczęciem gry przedstawiona zostanie krótka prelekcja o Austrii. Uczestnicy otrzymają "Mein Österreich-Pass", w których znajdą polecenia oraz miejsce na odpowiedzi, a po przejściu wszystkich stacji i uzyskaniu odpowiedzi zdobędą "Österreich-Zertifikat".

Teatrzyk kamishibai - Frau Holle / Pani Zima
(30 minut, wiek od 7 lat)

Bilderbuchkino - kino opowiadane "Ich / Ja" Philip Waechter
(30 minut, wiek od 7 lat)

NOWOŚCI W BIBLIOTECE Z KLASĄ ONLINE:

Deutsch vs. Schweizerischer Dialekt. Vortrag (auf Deutsch) / Niemiecki vs. Dialekt szwajcarski. Prelekcja (w j. niemieckim)

In der Schweiz spricht man doch Deutsch oder? Nicht ganz. In vielen Regionen der Schweiz spricht man in dem Schweizerischen Dialekt - Schwyzerdütsch. In dem Vortrag werden wir an ausgewählten Beispielen den Schweizerischen Dialekt mit der deutschen Sprache vergleichen.
Czy w Szwajcarii mówi się po niemiecku? Nie zupełnie. W wielu regionach Szwajcarii mówi się dialektem Schwyzerdütsch. Podczas prelekcji porównamy, na przykładzie wybranych przykładów, dialekt szwajcarski z językiem niemieckim.

Kulinarische Spezialitäten aus der Schweiz. Vortrag (auf Deutsch) / Co jedzą Szwajcarzy?

Die Schweiz ist bekannt nicht nur von ihrer Schokolade oder Käsesorten. Die Schweizer Küche ist eng mit der deutschen, französischen und norditalienischen Küche verbunden. Sie ist regional sehr unterschiedlich, viele Gerichte haben allerdings die örtlichen Grenzen überschritten und sind in der ganzen Schweiz beliebt.
Szwajcaria słynie nie tylko z czekolady czy serów. Kuchnia szwajcarska jest ściśle związana z kuchnią niemiecką, francuską i północnowłoską. Jest bardzo zróżnicowana pod względem regionalnym, ale wiele potraw przekroczyło lokalne granice i są spożywane w całej Szwajcarii.

(Opublikowano 2024-01-10 14:12:00)